Vinohrady tady provázely malebné viničné domy či vetší hospodářství, aby posléze ustoupily honosné městské zástavbě. Jako poslední původní usedlost Viničních hor se dodnes zachovala tzv. Vondračka, spolu s kaplí Svaté rodiny reprezentují nejstarší dochované vinohradské stavby.
Beptová, Vondračka i Oraska
Historie zdejších vinic sahá až na počátek 15. století, tehdy měly název Konstance. Na konci 17. století tady již stála funkční usedlost s obytnou budovou a hospodářskými stavbami. Spolu s rozsáhlými pozemky na Viničních horách ji v polovině 18. století koupil novoměstský radní Karel Leopold Bepta. Tak se zrodila barokní usedlost Beptová. Byl to také právě Bepta, kdo na místě vystavěl kapli Svaté rodiny.
Jako usedlost Beptová se v roce 1787 dostala do rukou podnikatele Hynka Vondráčka. Právě jeho jméno již usedlosti zůstalo. Vondráček vinice proměnil v park, hospodářská stavení zboural, přestavbou dal obytné budově současnou podobu. Barokní stavení získalo klasicistní fasádu. Na střeše se však dodnes zachovaly barokní vikýře a věžička s cibulovou bání.
V roce 1853 se novým majitelem usedlosti stal Felix Bílý, jeho vdova se znovu vdala jako Orasková. Odtud pochází další název usedlosti Oraska, který se však nevžil na dlouho. S novými majiteli se stavbě znovu začalo říkat Vondračka. To už kolem Vondračky začala vznikat vilová zástavba. Ještě předtím část pozemků usedlosti odkoupil podnikatel Moritz Gröbe. Byl to také vlastník železniční dráhy a z nově budovaného vinohradského železničního tunelu na své pozemky vyvážel kolem Vondračky zeminu. Pravděpodobně tak určil směr horní části současné Perucké ulice.
Perucká ulice, Perucká stráň a Grébovka
Perucká ulice, na které leží i usedlost Vondračka, je v Praze 21. století lemována Peruckou strání. Zelená plocha městského parku odkazuje na původní vinice, stejně jako sousední park Grébovka, který vybudoval Moritz Gröbe. Právě příjemná zeleň je jedním z největších lákadel pro nové obyvatele Vinohrad. Ti mají nyní možnost najít svůj domov přímo na Perucké ulici jako kdysi třeba Hynek Vondráček v usedlosti Vondračka, a to prostřednictvím nového projektu PSN Vila dům Na Vinici.
PSN: Ctíme historii a originální architekturu, hledáme hodnotné nemovitosti
Nejenom na Vinohradech, po celé Praze vyhlížíme atraktivní domy, které bychom mohli znovu probudit k životu a které by se staly součástí portfolia PSN. Zařadily by se tak vedle takových staveb jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, budova Albatros na Národní třídě nebo Palác Dlážděná.
Zajímají nás lukrativní vily, obytné domy, hotely, penziony, ale i komerční objekty, kancelářské budovy, obchodní centra, sklady aj. S respektem k historického odkazu a originální architektuře zajistíme rekonstrukci a praktické využití každé nemovitosti.
Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc individuálním požadavkům a potřebám majitelů. Ti u nás získají také komplexní právní servis, ale především jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Nabízíme férový odhad ceny nemovitosti. Zaplatíme rychle, bez zbytečných průtahů.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.