Investiční zlato můžete získat za cenu od cca 1600 Kč v případě jednoho gramu až po 1 400 000 Kč za kilogram (platné k listopadu 2021). Chápu, že se rozhodujete na základě investičního rozpočtu. Ale předpokládejme, že máte dostatečný rozpočet na nákup celého kilogramu zlata. Otázka zní, koupili byste si celou kilogramovou cihlu, tisíc kusů gramových zlatých slitků nebo 32 ks jednouncových slitků? Ve výsledku budete mít přece stejnou celkovou hmotnost, že ano? Asi tušíte kam mířím. Nákup konkrétních hmotností má svá specifika. Některé hmotnosti nejsou výhodné kvůli vysokému premiu, jiné zase kvůli nízké likviditě. Jaká je ideální hmotnost pro zlatý investiční slitek? Podívejte se na mou analýzu.
Jaká je ideální hmotnost pro zlatý investiční slitek?
Jak jistě víte, prodejní cena za zlatý slitek se odvíjí podle spotové ceny na burze. Zjednodušeně můžeme říct, že prodejní cena za kterou nakoupíte slitek je dána spotovou cenou a tzv. premiem. Do premia jsou zahrnuty veškeré náklady na výrobu, balení, testování, dopravu zlata k zákazníkovi plus marže prodejce. O různých prémiích prodejců jsem psal v článku Přehled eshopů se zlatem – u koho zlato nakoupit a komu se vyhnout. Analýza před nákupem. Ale zde v této analýze se chci zaměřit na výši premia v závislosti na hmotnosti slitku. A také na likviditu slitků.
Výše premia v závislosti na hmotnosti slitku
V zásadě platí, čím nižší hmotnost, tím větší premium. A naopak, čím větší hmotnost, tím nižší premium.
Úrovně likvidity podle hmotnosti slitků
Jeden gram investičního zlata prodáte bez problémů. Ale s velkou pravděpodobnosti utrpíte ztrátu. Naopak sehnat kupce na prodej kilogramové cihly bude podstatně komplikovanější.
Jakou hmotnost investičního zlata nakoupit pokud jste drobný investor? – Analýza.
Jaká hmotnost se z investičního hlediska nejvíce vyplatí? A kdy jde pouze o nákup pro radost? Jste-li drobný investor a můžete investovat nižší desetitisíce korun do zlata ročně, tak zde je tabulka hmotností a premia. Jen znovu připomenu. Čím je premium vyšší, tím dále jste od spotové ceny, a tím je nákup méně výhodný.
Tyto marže jsou vypočteny na základě cen ze dne 19.11.2021. Obchodníka, kterého jsem vybral má celkově jedny z nejlepších cen na trhu. To znamená, že rozdíly se pohybují spíše na spodní hranici hodnot. V ostatních obchodech mohou být premia ještě vyšší. V každém případě, jde o hodnoty z jednoho jediného dne. Vezměte na vědomí, že se tyto hodnoty pro jednotlivé gramáže mohou s určitou odchylkou měnit.
Nicméně v této analýze nejde o absolutní hodnoty, ale o vyjádření rozdílu mezi jednotlivými gramážemi.
Gramáže zlata
Konkrétně certifikovaný slitek/cihličku zlata Argor-Heraeus můžete zakoupit v těchto gramážích 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1oz, 50g, 100g, 250g, 500g a 1000g.
1g – zlatý investiční slitek
Nákup 1g zlatého slitku nemá nic společného s inteligentním investováním do zlata. Jak můžete vidět z tabulky za 1oz slitek přeplatíte přes 23%. Navíc pokud byste chtěli teoreticky okamžitě slitek odprodat, tak budete ve ztrátě -22%. Sice likvidita zde bude vysoká, ale nákup těchto hmotnostní je spíše pro radost než investici.
2g – zlatý investiční slitek
Zde platí totéž co u 1g zlata. Investice do této gramáže je také absolutně nevýhodná.
5g, 10g – zlatý investiční slitek
Jak můžete vidět, premium u těchto hmotností se pohybuje pod 10%. Jde o první gramáže nad kterými se dá z investičního hlediska uvažovat. Absolutní cena za slitek je přijatelná a nákup těchto hmotností lze praktikovat například u tzv. zlatého spoření. Zlaté spoření je druh strategie investice do zlata pro drobné investory, kdy si v různých časových obdobích nakupuje zlaté slitky.
20g, 1oz – zlatý investiční slitek
Z mého pohledu jde o férové premium. Hodnota se pohybuje pod 6% a nákup těchto hmotností je nejlogičtější. Nicméně pokud si vybíráte mezi 20g a 1oz slitkem, sáhněte určitě po 1oz (1oz = 31,1g). Unce je standardizovaná váhová jednotka pro obchodování se zlatem a dalšími kovy. V tomto případě bude i likvidita nejvyšší.
50g, 100g, 250g, 500g – zlaté cihličky
U těchto hmotnostní je premium v podstatě stejně. Hodnota pod 5% je blízko hodnotám pro 1oz. Sice je premium nižší, ale nákup pro drobného investora již není tolik výhodný. Likvidita bude stále dostačující, ale tyto gramáže mají jinou nevýhodu. Řekněme, že potřebujete okamžitě hotovost 50000 Kč a vlastní jednu 250g cihlu zlata, která v listopadu 2021 stojí okolo 350 000 Kč. Kvůli 50 000 Kč musíte prodat celou cihličku. Nevýhoda, že? Zlato prostě nanaporcujete.
1000 g – zlatá cihla
Zde je premium nejnižší. Ale to je jediná výhoda. Dále převládají jen nevýhody. Zlatou cihlu již tak lehce neprodáte. A pokud budete potřebovat jen část hotovosti, tak budete muset prodat celou cihlu. Kilogramové cihly nejsou pro drobné investory.
Závěr analýzy
Z mého pohledu, jako nejlepší investice se jeví nákup 1oz slitku. Tato hmotnost má přijatelné premium a vysokou likviditu. Extrémy v podobě 1g slitku nedává investiční smysl a naopak 1000g cihla nedává smysl kvůli likviditě a vysoké absolutní ceně.
Naopak 5g a 10g slitky se mi jeví jako vhodná gramáž pro tzv. osobní zlaté spoření. V pravidelných intervalech kupujete fyzické zlato a výslednou nákupní cenu tím průměrujete. V tomto případě o něco vyšší premium mi přijde stále výhodné.
Chcete-li vědět více o strategii do zlatého spoření, podívejte se na článek Investice do zlata – strategie.