6 minut čtení

Swingový výhled 47. týden

Akciové indexy se nadechly k dalšímu růstu a zaznamenaly nové historické vrcholy přesto, že inflace ve světě zrychluje.

Navzdory hrozbám z utahování monetární politiky centrálních bank se však celkově globální ekonomice daří, což je pro indexy pozitivní zpráva. Největším rizikem tak je zpomalování růstu v Číně, která začíná brzdit globální sentiment.

Měnový pár EURUSD zaznamenal v minulém týdnu prudké oslabení a pod tlakem byl také kanadský dolar, který se dostal k zajímavé rezistenci, kde by mohlo dojít k obratu. Více v našem článku.
 

Inflace ve světě zaznamenala další růst

V eurozóně dosáhla inflace v meziroční srovnání za měsíc říjen 4,1. V Kanadě stoupla inflace o 4,7 % a ve Velké Británii rostla inflace o 4,2 %, což je nejvíce od ledna 2012. Očekává se, že centrální banka UK by mohla přikročit ke zvýšení úrokové sazby na dalším zasedání, což by mělo být pozitivní pro britskou libru, která se vzpamatovává z prudkého propadu.
 

Data z americké ekonomiky

Počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti za týden končící 13. listopadu dosáhl 268 tisíc, což je o něco méně než údaj z předchozího týdne, který byl revidován směrem nahoru na 269 tisíc. Přesto se jedná o pátý pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v řadě, což ukazuje, že oživení amerického trhu práce nabírá na síle.

Retailové prodeje v říjnu rostly o 1,7 % (v září o 0,8 %) a potvrzují tak, že spotřeba v americké ekonomice rovněž posiluje. V říjnu rostl také počet nových stavebních povolení.

Tato dobrá ekonomická data dávají podporu pro případné úvahy Fedu k přísnějšímu postupu proti rostoucí inflaci, jak naznačil místopředseda FOMC John Williams.

Dobrá ekonomická situace nadále podporuje růst výnosů amerických dluhopisů a má pozitivní vliv na americký dolar, který v minulém týdnu posiloval. USD index překonal hladinu 96.0, což je nejvyšší hodnota července 2020.

 

Obrázek č.1: Výnos US 10letých dluhopisů a USD index na H4 grafu
 

Čína brzdí globální sentiment

Akcie čínské společnosti Alibaba se propadly o více než 10 % poté, co její výsledky za druhé čtvrtletí nesplnily očekávání kvůli zpomalující se spotřebě, rostoucí konkurenci a regulačním opatřením.

Podle analytiků tento pokles odráží zpomalující se růst v Číně v letošním roce a výhled růstu ekonomiky na příští rok je slabší než na začátku roku. Vliv na to mají rozsáhlé několikaměsíční regulační zásahy Pekingu v mnoha odvětvích a problémy v sektoru nemovitostí, který se potýká s dluhovým břemenem. Čínská ekonomika tak brzdí globální sentiment. Na americké akciové indexy to ale zatím nemělo žádný výraznější vliv.


Americké akcie nadále posilovaly

Po mírné korekci v minulém týdnu index SP 500 vytvořil nové all-time high, které je na 4722. K růstu přispěl spotřebitelský segment, který rostl o 1,5 %, když se k pozitivním výsledkům maloobchodních prodejen Macy's a Kohl's přidaly pozitivní zprávy společnosti Walmart ze začátku tohoto týdne.
 
Společnost Macy's vzrostla o 21,1 %, což je její největší jednodenní procentuální zisk za poslední desetiletí, poté, co zvýšila svůj roční výhled zisku a naznačila plány na potenciální odštěpení své divize elektronického obchodování.


 

Obrázek č.2: Americký index SP 500 na 4H a D1 grafu
 

Z pohledu technické analýzy se index pohybuje u horní hranice rostoucího kanálu, který v minulosti fungoval jako určitá rezistence, u které měly akcie tendenci k mírným korekcím. 

Supporty naopak můžeme hledat na H4 i denním grafu. Nejbližší support pak je nadále konsolidance na ceně kolem 4 650, ke které se cena v minulém týdnu již dostala. Velice silný support je pak kolem 4 550, který se vytvořil na denním grafu.
 

Německý index DAX

DAX se také pohybuje v rostoucím trendu a prakticky po celý minulý týden posiloval a dosahoval nové all-time high, které je nyní 16 292. Růstové trhy jako je tento jsou pro spekulace na pokles poměrně riskantní. Výhodnější je čekat na korekci a poté spekulovat na pokračování aktuálního růstového trendu. 

 

Obrázek č.3: DAX na H4 a denním grafu
 

Nejbližší support je 16 030. Další významný support je u oblasti kolem 15 780, kde se předchozí rezistence stala aktuálním supportem.  
 

EUR/USD se dostal pod 1.1300

Měnový pár EUR/USD je v silném klesajícím trendu a v minulém týdnu prorazil klesající trendovou linii. Pár EURUSD pak zaznamenal nové letošní minimum na úrovni 1.1260. Zde se cena zastavila a vytvořil se býčí pin bar.
 

Obrázek č.4: EURUSD na H4 a denním grafu
 

V případě pohybu vzhůru by první úrovní odporu byla psychologická úroveň 1.1400. Její prolomení nad ni by pak otevřelo cestu k další rezistenci, která je u hodnoty 1.1500.
 

Kanadský dolar pod tlakem

Na pokles kanadského dolaru měla vliv ropa, která korigovala směrem dolů a mírnější než očekávané údaje o inflaci v Kanadě. Nicméně celková inflace přesto zrychlila na 4,7 %, což udržuje tlak na BoC, aby pokračovala v normalizaci politiky poté, co minulý měsíc ukončila QE.

BoC posunula plány na první zvýšení sazeb na 2. čtvrtletí 2022, ovšem aktuální rizika jsou vychýlena ve prospěch ještě dřívějšího zvýšení sazeb v příštím roce. Proto by výprodej kanadského dolaru měl být krátkodobý. 
 

Obrázek č.5: USDCAD na H4 a denním grafu


Kanadský dolar se dostal k ceně 1.2650, která byla zamítnuta a USDCAD se vrátil pod 1.26. Na denním grafu se tak vytvořil medvědí pin bar. Za nebližší support je možné považovat hranici 1.25 a dále pak 1.2480.

 

Otevřete si účet a začněte investovat s Purple Trading!

Založit Reálný účet


Váš kapitál je vystaven riziku.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.