16.11.2021 7 minut čtení

Maroš Dragúň z Natlandu: „Soukromý subjekt nabízí ve financování větší flexibilitu, případně i poradenství.“

Trh zažil s příchodem pandemie řadu turbulencí, financování se pro mnoho firem i financujících subjektů stalo komplexnější záležitostí. Ovšem v situaci, kdy podnik musí řešit potíže související s provozem, zhoršil se odbyt, přetrhaly se...

...vazby dodavatelských řetězců, může být zastavený tok peněz poslední kapkou. Financování přitom už dávno není doménou bank, speciální finanční služby nabízí i investiční skupina Natland. “Soukromý subjekt může nabídnout větší flexibilitu, zároveň ale dodržujeme veškerá pravidla, rozhodujeme se zodpovědně a transparentně. Vedle toho může u financování být v nabídce například i poradenství, náš pohled, „pomocná ruka“, pokud je zájem,“ říká Project Manager Natlandu Maroš Dragúň.

-----

Investiční skupina Natland se často skloňuje ve smyslu investování do fondů či dluhopisů, ale když jsem si procházel vaši celkovou nabídku služeb, narazil jsem na poměrně široký záběr činností, kterým se dlouhodobě věnujete i v rámci poskytování financování na poli rizikového kapitálu. Jaké možnosti v této oblasti svým klientům nabízíte a jak velkou část aktivit celé skupiny dnes tento segment zaujímá?

Investiční skupina Natland byla vždy postavena na diverzifikaci. Rostla organicky a držela si svým způsobem konzervativní pozici, kdy investovala takřka výhradně prostředky akcionářů. Stále častěji se však začínali ozývat potenciální investoři z řad spolupracujících obchodních partnerů, poradců, pro něž byla naše investiční strategie a přístup ke zhodnocování aktiv v portfoliu zajímavá. A to do té míry, že chtěli investovat s námi. Natland se tak začal postupně otevírat i této možnosti a dnes poskytuje několik nástrojů, jejichž prostřednictvím se investoři mohou podílet na našich projektech a zhodnocovat své prostředky.

Tento typ služeb má dnes na trhu pravděpodobně z pohledu poptávky zcela jinou pozici než před řekněme dvěma lety. Umím si totiž představit, že příchod černé labutě jménem pandemie donutil nespočet firem, aby začaly hledat nové způsoby, jak si zajistit financování, na které například od státu nebo bankovních společností zkrátka nedosáhly. Pocítili jste v tomto ohledu zvýšený zájem?

Pandemie se u nás promítla v tom, že se stále víc ukazuje, jak trh vnímá a respektuje naši investiční skupinu jako specialistu na firmy v problémech. Za ty roky umíme pracovat opravdu efektivně  a samozřejmě to má své kouzlo. Když přijdeme tam, kde se to celé rozpadá, odcházejí  klíčoví lidé, ztrácí se hodnota, ale vy po nějakém čase dokážete otočit kormidlem, společnost se po klinické smrti opětovně nadýchne a začne psát další etapu svojí existence, je to vždy skvělý pocit. Určitě se objevují i zajímavé příležitosti, které přinesla pandemie, ale pro Natland je velmi důležité, abychom  v jednotlivých obchodních případech viděli a jasně definovali svou přidanou hodnotu. Pro nás je zásadní, aby příležitost splňovala tři základní parametry, na nichž se dá dále stavět – značka, produkt anebo tým, který chce jít dál s námi. A ačkoliv pandemii můžeme brát z obchodního hlediska za zajímavou příležitost, tak neplatí, že bychom byli nadšeni, když se firmy dostanou do krize.

Rád bych se nyní zaměřil na specifické služby financování, které Natland nabízí. Začal bych s dovolením u litigačního financování, které mě zaujalo proto, že zatímco na západ od nás jde nejen o poměrně standardní investiční produkt, z kterého si dokonce investoři mohou skládat litigační portfolia, ale i o relativně standardní službu pro firmy, u nás o tak běžně využívanou službu mám pocit stále nejde. Nebo se pletu a české firmy už si na možnost využití této „pomocné ruky“ začínají také zvykat?

Natland se tomuto typu financovaní věnuje už roky, v nedávné době jsme ale začali i pro tuto službu budovat separátní tým. Obecně bych řekl, že je škoda, když se někdo v minulosti „vykašlal“ na svůj nárok jen proto, že mu třeba nedávalo smysl pustit se do soudního sporu kvůli tomu, že na řešení své situace neměl potřebné finanční prostředky. My jsme připraveni takovéto aktivity nejen financovat, ale také poradensky a právně ošetřit, k tomu již zmíněný tým. Často se nás na podobné služby ptají, obracejí se na nás fyzické osoby, ale třeba i advokátní kanceláře, firmy, dědicové, správci pozůstalostí a další, ten zájem meziročně roste. Už za sebou máme několik úspěšných případů, což samozřejmě pomáhá jako reference. Jde vlastně o propojení ekonomie a práva, což se při litigačním financování aplikuje v praxi. My zajistíme kompetentní právní tým a aktivně spoluvytváříme strategii litigace, což se ukazuje na výsledcích jako správný a efektivní přístup.

To ale není všechno, poskytujete společnostem i bridge financing neboli překlenovací půjčky. To je typ finančního produktu, který má zřejmě mnoho lidí spojený především s bankovními produkty a na první dobrou by pro takový úvěr vyrazili právě do banky. Existují pro soukromé společnosti nějaké výhody a benefity, pokud si takové financování místo s bankou dohodnou raději s investiční skupinou Natland?

Risk management banky je konzervativnější a logicky takový i má být. Bankovní úvěry jsou sice levnější než bridgové, respektive překlenovací financování, ale v mnohých situacích se k nim ani nedostanete. Rovněž platí, že některé banky mají definované segmenty, v kterých financovaní neposkytují vůbec. Soukromý subjekt jako Natland nabízí v tomto větší flexibilitu, zároveň ale dodržujeme veškerá pravidla, rozhodujeme se zodpovědně a transparentně. Vedle toho může u financování být v nabídce například i poradenství, náš pohled, „pomocná ruka“, pokud je zájem.

A do třetice bych se rád zeptal na služby, které Natland nabízí v rámci správy pohledávek. To mi zní jako služby přesně na míru krizovým situacím, které mohla pandemie v řadě podniků vyvolat. Ať už jde o spory mezi akcionáři, nové regulace a pravidla, respektive spíš zákazy ze strany státu, kterým bylo potřeba se přizpůsobit, anebo dnešní situace, kdy už nám pandemie do jisté míry polevila, ale dokonce i řada zdravých společností dnes přesto musí hledat nové způsoby, jak řešit své pohledávky, zvažují restrukturalizace a tak podobně. Jak umíte pomoci v těchto oblastech?

Obchod s pohledávkami či jejich správa je jako každý jiný a řídíme se v něm úplně stejnými pravidly jako kdekoliv jinde. Jsme transparentní a odpovědní, při každé investici či obchodní příležitosti se na vše musíme koukat v širších souvislostech. Pandemie se dotkla v nějaké podobě každého - osobně či obchodně. Natland má konkurenční výhodu v tom, že není investiční skupinou či finančním investorem jen do slunečních dní, když použiji nadsázku, jsme zvyklí pracovat i za deště a mlhy. Každou příležitost nebo nabídku spolupráce pečlivě analyzujeme a s týmem rozhodujeme, zda, jak a jestli pokračovat. I v případech, kde si vyhodnotíme, že nejsou pro nás, často zájemce nasměrujeme na někoho z našich obchodních partnerů, poradců, kde vidíme potenciál pro spolupráci.

Díky moc za rozhovor a váš čas!

Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.