12.07.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 12.7.2019: Facebook a jeho inkluze, burzovní rekordy a francouzská šikana Američanů

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Tak Facebook si vytyčil velmi ambiciózní cíl. A ne, není to snaha zlepšit své jinak katastrofální služby v oblasti supportu, tam hodlá uživatele i nadále šikanovat automatizací ve stylu 1984. Facebook by však rád do pěti let zaměstnával minimálně polovinu lidí z řad minoritních či jinak "utlačovaných" skupin, tedy ženy, černochy, hispánce, LBGTQ+, IQ- apod. Zaujalo nás, že Facebook dnes zaměstnává jen 3,8 % černochů, s tím byste přitom dnes ani neměli šanci natočit film v Hollywoodu. Každopádně, snaha je to chvályhodná, o tom netřeba diskutovat, ale je vůbec takto selektivní výběr zaměstnanců v pořádku? A ocení akcionáři to, že dalších několik tisíc zaměstnanců bude vybráno na základě jiných měřítek než schopností? Jisté je, že i kdyby se jim to nelíbilo, vládce firmy Zuckerberg je poslouchat nebude. Tak krásný den!

-----

Slova dne

"Nikdo nepíše články vyzývající ke zdanění nákladních lodí. Vždycky je to jenom ´zdaňme letadla´. Přitom my už za naše zákazníky platíme poplatky ve výši pokut." 

 Majitel a CEO nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O´Leary si postěžoval, že evropské vlády plánují zavádět pro aerolinky nové ekologické poplatky, nejnověji Francie, která chce od příštího roku přidat ke každé letence poplatek ve výši 1,5 až 18 eur a z toho financovat ekologické projekty. Podle O´Learyho přitom lodní přeprava stojí za dvojnásobným objemem CO2 oproti té letecké.

-----

Číslo dne

27.000 

 Nejznámější akciový index světa Dow Jones poprvé ve své historii překonal hranici 27 tisíc bodů. Stalo se tak díky slovům šéfa Fedu o možném snížení úrokových sazeb, které vyústilo v růst cen většiny akciových titulů. Analytici už mluví dokonce o 28 tisících.

-----

Vítěz a poražený

Cigna Corporation +9.24 % (175.34 USD)

Čtvrtek byl podařeným dnem pro většinu zdravotnických společností, ať už se jedná o Cigna Corp, CVS či United Health. Washington totiž ustoupil od svého plánu ukončit tzv. "rebates", které zvýhodňují léky pro společnosti poskytující zdravotní pojištění.

Omnicell -13.19 % (75.11 USD)

Technologicko zdravotnická společnost Omnicell, který si dává za cíl vytvoření kompletně autonomní zdravotnické péče, byla analytiky z GlassHouse Research obviněna z účetních podvodů a machinací. Je samozřejmě náhoda, že tito analytici akcie shortují.

-----

Bleskově

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se české stavebnictví za letošní první čtvrtletí umístilo s meziročním růstem 2,4 % až na 20. místě mezi zeměmi EU.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražilo především bydlení a potraviny, zlevnily oděvy.

Krajský soud v Brně vyhověl žalobě společnosti Kapsch a ÚOHS se tak musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného.

-----

Hlavní události

KKCG dokončila převzetí Sazky 

 Skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a EMMA Capital Jiřího Šmejce informovaly, že dokončily převod 25 procent akcií ve skupině Sazka Group. KKCG se převzetím čtvrtinového podílu v hodnotě kolem 630 milionů eur oficiálně stala stoprocentním vlastníkem sázkové společnosti. Celková aktiva skupiny KKCG dosahují 5,2 miliardy eur.

Američané odmítají francouzskou diskriminaci 

 Podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera prověří úřady na žádost prezidenta Donalda Trumpa oprávněnost nové francouzské tříprocentní digitální daně, která dopadne na technologické firmy jako Google, Apple, Amazon či Facebook. Pokud se ukáže jako diskriminační, přijdou Spojené státy s odvetným opatřením.

Google přiznal únik tisíce rozhovorů 

 Více než tisíc soukromých rozhovorů mezi uživateli a virtuálním pomocníkem Google Assistant získal belgický zpravodajský kanál VRT NWS. Data pravděpodobně unikla od některého z pracovníků, kteří mají na starosti analýzu rozhovorů kvůli zpětné vazbě. Google tvrdí, že data jsou anonymní, belgičané už přesto některé osoby identifikovali.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

 

#warengo #newsletter #byznys #zpravy #facebook #ryanair #kapsch #kkcg #sazka #trump #google

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut