5 minut čtení

Tomáš Voltr: Kde se zastaví ceny energií?

Konec letošního roku bude ve znamení zdražování pro konečné odběratele všech typů energií. Analytici odhadují, že ceny pro české domácnosti dále porostou v následujících měsících jak u elektřiny, tak u plynu.

Konec letošního roku bude ve znamení zdražování pro konečné odběratele všech typů energií. Analytici odhadují, že ceny pro české domácnosti porostou v následujících měsících jak u elektřiny, tak u plynu. Experti u nezafixovaných produktů počítají s růstem řádově o deset procent, což může znamenat, že si spotřebitelé připlatí až tisíce korun.

Aktuální trend na trhu s energetickými komoditami prokazuje aktuálně nezvykle vysokou volatilitu. Například zemní plyn se na spotových trzích před rokem obchodoval na úrovni okolo 20 EUR/MWh, zatímco k dnešnímu dni se na spotových trzích obchoduje za cca 90 EUR/MWh. V případě elektrické energie se ceny pohybovaly na cca 40 EUR/MWh a v posledních týdnech vyrostly na cenu kolem 200 EUR/MWh.

Důvodů proto je hned několik, zejména růst cen paliv a emisních povolenek, které jsou nástrojem EU pro dekarbonizaci průmyslu. Cena povolenek se za poslední rok téměř zdvojnásobila a nedávno poprvé překročila 60 eur za tunu (přes 1500 Kč).

Špatná zpráva pro běžné spotřebitele je, že kombinace zmíněných faktorů naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.

Méně uhlí znamená pokles cen

Růst cen povolenek a automatický růst nákladů na výrobu elektřiny a tepla je nicméně zároveň silným ekonomickým impulzem pro urychlení přechodu na emisně úspornější paliva.

Produkce energie z obnovitelných zdrojů je nejen ekologičtější, ale často i ekonomicky méně náročná než výroba energie například v uhelných elektrárnách. Pokud do ceny elektřiny započteme i ceny emisních povolenek, kterými „neobnovitelné“ zdroje musí kompenzovat svou emisní stopu, cena elektřiny se šplhá ještě výš.

Nutno podoktnout, že obnovitelné zdroje nejsou ovlivněny cenou vstupních paliv (světlo, vítr i odpady jsou stále za stejnou „cenu“) a nepotřebují kompenzovat svou emisní stopu, takže z dlouhodobého hlediska budou ve výsledku globální cenu elektřiny snižovat. Každá kilowatthodina, která nyní nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, tedy prakticky povede k postupnému snižování cen energie pro zákazníky.

Aktuální vývoj jasně dokazuje, jak je důležité disponovat vyváženým energetickým mixem, v němž mohou být jednotlivé zdroje pružně posilovány na základě aktuálních podmínek a potřeby. Zelená elektřina je pojem, který na našem trhu existuje už dlouho, o zeleném plynu se mluví méně.  Přitom je to do značné míry také aktuální cena zemního plynu, která žene nahoru ceny elektřiny.

Řešením by mohlo být spuštění plynovodu Nord Stream 2, které zajistí zvýšení dodávek a tím i snížení cen. Nedostatek či zdražování zemního plynu nutí výrobce energie vracet se ke „starým“ zdrojům, jako jsou uhlí či ropa, to jim však přináší nové problémy v podobě velmi drahých emisních povolenek, což přirozeně přispívá k dalšímu růstu cen. V podstatě se tak točíme v začarovaném kruhu, z něhož se jen velmi těžko hledá východisko.

Bezpečný přechod na zelenou zajistí investoři

V momentě, kdy se konvenční zdroje energie viditelně potýkají s problémy, protože fosilních paliv jednoduše není dost, je na místě obracet se mnohem víc k obnovitelným zdrojům. Kromě jejich nesporných výhod pro udržitelnost planety se v posledních letech také výrazně zhodnocuje jejich investorský potenciál. Vzhledem k aktuálnímu vývoji mají investoři šanci na výrazně rychlejší návratnost svých investic.

Je jasné, že růst cen energií nemůže trvat donekonečna, ještě nějakou dobu se mu však nejspíš  nevyhneme. Ze strany vlády i Evropské unie zaznívají nejrůznější návrhy, jak ceny takzvaně „zastropovat“, zůstává však otázkou, nakolik efektivní a hlavně dlouhodobá tato potenciální řešení jsou.

Obrat České republiky k obnovitelným zdrojům, které dlouhodobě stavěla na druhou kolej, je nyní jediným východiskem z energetické krize. Evropa by díky němu navíc přestala být surovinově závislá na dalších kontinentech. Vnímejme současnou situaci na energetických trzích jako varování a příležitost. Pokud neurychlíme náš přechod k zeleným zdrojům a nebudeme investovat do nových technologií pro jejich levnější a rychlejší výrobu i distribuci, pak nemůžeme počítat s tím, že se u nás tržní prostředí proti vyspělejším zemím stabilizuje. Využití obnovitelných zdrojů energie navíc přispěje k poklesu cen elektřiny díky nižším výrobním nákladům.

I přes komplikovanou situaci se příklon k obnovitelným zdrojům energie jeví jako reálný, zároveň se dá očekávat větší zájem jednotlivců o vlastní energetické zdroje, zejména fotovoltaické články na střechy rodinných domů, které zásobují domácnosti elektřinou a případné přebytky odevzdávají do sítě. Nejde však o drobné uživatele, nýbrž o velké producenty, kteří budou do budoucna hrát v úpravě energetického mixu roli. A s ohledem na aktuální legislativu a změny, které se projednávají, je k investicím do obnovitelných zdrojů ideální čas.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.