13.10.2021 7 minut čtení

Obchodujete? 10 triků jak se z toho nezbláznit

V dnešním článku se dozvíte: jak bojovat s emocemi při obchodování na burzách? Co dodržovat a čemu se vyhnout, abychom byli převážně ziskoví? Jak zlepšit své obchodní schopnosti? A co je úplné tabu při investování? 🧐🤓 Hezké čtení!

Nejdříve kurzy stoupají, a my se těšíme. Pak přijde pád a všichni znejistí. Začnou se vynořovat známé otázky typu - bude to ještě klesat? Kdy se pád zastaví? Přestávají lidé věřit v kryptoměny? Měl bych něco odprodat? Nebo dokonce all-in, abych zachránil, co se dá? S takovými úvahami se alespoň jednou setkal téměř každý investor, který své peníze vložil do tohoto nejistého, no krásného byznysu. Čím déle však v rozjetém ​​kolotoči zůstanete, tím lépe se naučíte podobné scénáře zvládat. 

 

Zkušení investoři si totiž z kurzových výkyvů těžkou hlavu nedělají - naopak, vzestupy a pády vědí šikovně využít ve svůj prospěch. Důležitými faktory, které jim v tomto značně pomáhají, jsou emoce a psychika - konkrétně schopnost nedat se ovládnout či strhnout emocemi a vybudovat si psychiku, která se s náporem nervů a stresu dokáže hravě vypořádat. V dnešním článku Vám proto poskytneme pár rad, jak se do podobného stavu dostat a obchodovat s chladnou hlavou, což Vám může pomoci svůj majetek šikovně (a zejména bezpečně) zhodnotit.

 

1) Vytvořte si plán a držte se ho: Mnozí zkušení investoři upozorňují na to, že lidé mění své plány v krypto-byznysu za pochodu, podle toho, jak se trh vyvíjí. To ale označují za chybu, která se nemusí vyplatit. Podle odborníků je lepší předem si stanovit, čeho chceme dosáhnout, promyslet si dolní i horní limity nákupů či prodejů, a držet se jich v co největší míře. Samozřejmě, občasné vybočení z původní strategie nemusí být na škodu, avšak to se doporučuje jen u zlomku z původně investované částky.

 

2) Chamtivost se nevyplácí: Častá chyba při investování je přehnané sebevědomí a chamtivostinvestora. První obchod se Vám povedl, a vydělali jste něco málo do kapsy. Skvělý pocit. Zkusíte to znovu, opět se Vám zadaří a Vaše sebevědomí exponenciálně roste. No třetí pokus už vyjít nemusí. Častokrát však lidé nevědí, kdy přestat, a pokoušejí štěstěnu s většími částkami, častějšími nákupy / prodeji, či v extrémním případě hazardují s cizími penězi, dokud se něco nepokazí. Je nutné si uvědomit, že pád dříve či později přijde. Žádný investor v krypto-byznysu není jen v plusu, každý dříve či později zažije i ztrátu. Proto je lepší nemyslet hned ve velkém a být si vědom toho, že jsme všichni jen lidé, kteří se mohou popálit. A v krypto-byznysu to může představovat katastrofální následky.

 

3) Berte ztrátu jako příležitost: Konkrétně, příležitost jak se zlepšit a poučit. Možná klišé, ale učíme se na chybách, což v tomto prostředí platí dvojnásob. Například, pokud investujete jako nováček do projektu, který slibuje pohádkové zbohatnutí, samozřejmě že o své peníze dříve či později přijdete. Ztráta zabolí, ale aspoň dostanete lekci, čeho se příště vyvarovat. V takových chvílích se proto nenechte strhnout negativními emocemi, ale naopak ztrátové situace prodýchejte, pořádně zanalyzujte, a popřemýšlejte nad tím, čeho se příště vyvarovat. Zdokonalujete si tak obezřetnost a instinkt, které se Vám určitě opakovaně sejdou.

 

4) Hýbejte se: I když souvislost nemusí být na první pohled jednoznačná, pohyb je extrémně důležitý nejen pro naše tělo, ale i naši mysl. Jděte si zacvičit do posilovny, zahrajte si fotbal s kamarády, či jděte na procházku do lesa. Jakýkoliv pohyb dělá s naší hlavou zázraky a může Vám pomoci prodýchat stresové situace, které s kryptoměnami úzce souvisí. Rozhodnutí s vyvětranou hlavou jsou vždy efektivnější a rozumnější.

 

5) Nikdy ne all-in: Další velmi známá rada - nikdy neinvestujte celý svůj majetek, nikdy si na trading neberte půjčku, nikdy se nehrajte s cizími penězi a nikdy se nespoléhejte na výnosy čistě jen z kryptoměn. NIKDY! Pokud se vyhnete těmto situacím, bude se Vám mnohem snadněji dýchat a nebudete tak silně připoutáni k počítači a grafům. Investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. Ani ne málo, ani ne mnoho. Zlatá střední cesta je ideální volba pro většinu z nás. Pozor na chamtivost!

 

6) Dělejte si přestávky a nezapomínejte na rodinu a přátele: I když se to může zdát absurdní, mnozí investoři se ponoří do tohoto oboru natolik, že svět mimo monitor pro ně přestává existovat. Toto je zaručený recept na vyhoření, či v horším případě na ukvapené reakce, které mohou stát investora nemalé finanční ztráty. Je velmi důležité občas vypnout, a nechat si hlavu odpočinout. Jen tak si dokážeme udržet životně (a finančně) důležitý odstup a nadhled.

 

7) Buy and Hold: Správná strategie je nesmírně důležitá. Jednou z nich je část svých financí využít na nákup kryptoměn a ty následně držet dlouhodobě. Následně menší část financí využít k častějšímu tradingu. Takto budete mít záruku, že část majetku se Vám z dlouhodobého hlediska bezpečně zhodnocuje, přičemž s menší částí můžete klidně trošku zariskovat. Tato strategie Vám dává i záruky z něčeho jistého, i adrenalin, který se nám při obchodování dostává do krve.

 

8) Vyberte si vhodnou burzu: Pro trading je ideální volba burza, která má historii, dobrou reputaci, příznivé ceny a zejména - je spolehlivá a uživateli ověřena. V tomto ohledu se vyplatí sledovat novinky z tohoto prostředí a pozorovat, zda se nevyskytnou problémy s Vaší burzou, které by mohly vaše obchody pozastavit či narušit. Nikdy není nic jisté a je poměrně běžné, že i velká jména začnou mít problémy. Proto budte obezřetní a co neplánujete obchodovat, přesuňte na trezor (či jiné bezpečné úložiště).
 

9) Obchodujte při plné síle: Vyhýbejte se obchodování pokud jste nemocní, unavení, pokud jste se pohádali s partnerem/kou, pokud se necítíte ve své kůži či pokud pociťujete, že na tom nejste psychicky nejlépe. Pro úspěšné zhodnocování majetku je důležité plné soustředění, které se však pod vlivem různých faktorů postupně vytrácí. Nebojte se, možnost šikovně prodat či koupit ještě bude.

 

10) Studujte, čtěte, vzdělávejte se: Než se rozhodnete investovat peníze do nového projektu či kryptoměny, věnujte svůj čas detailnímu studování všech souvislostí, které mohou Vaše obchody ovlivnit. Neunáhlete se, nekupujte zajíce v pytli a když se rozhodnete pro něco nového, zkuste první pokusy s malým objemem peněz. Nevěřte hned všemu, co se na první pohled třpytí.
 

Jako poslední, bonusovou radu, jsme pro Vás vybrali snad to nejdůležitější - nezapomínejte, že peníze nejsou všechno. Zdraví, štěstí, láska a stabilní zázemí jsou ty věci, které na žádné burze nedokážete koupit. Obchodujte proto tak, aby byly Vaše reálné priority neohrožené a stále stabilnější. 

 

Hodně zdaru Vám přeje, 

 

Váš tým Virtual Property
 


 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.