29.09.2021 6 minut čtení

Bitcoinové velryby - co jsou, kdo jsou, a proč jsou vlastně důležité. Úroveň: začátečníci

V článku se dozvíte: základní definici pojmu bitcoinová velryba, kolik % trhu ovládají, subjekty, které jsou nejčastěji označovány tímto pojmem s konkrétními příklady velryb, i důvod, proč sledovat jejich pohyby a na které se primárně zaměřit.

Ačkoliv virtuální měny ve své podstatě pomáhají zajišťovat rovné podmínky a svobodu pro všechny jednotlivce, v distribuovaných sítích, jakými je například bitcoin, mají někteří lidé větší vliv a moc jako "běžní" uživatelé. Velryby. Tento pojem indikuje subjekty, které vlastní takové množství bitcoinů, že jediným obchodem mohou výrazně zamávat cenou nejznámější kryptoměny a ovlivnit vývoj celého trhu. Jediné metaforické švihnutí ocasu může totiž vyvolat řetězovou reakci dalších velryb i jiných uživatelů a cenu buď vypumpovat nahoru, nebo způsobit značný cenový propad.

 

Ještě v roce 2017 vlastnilo zhruba 1000 lidí cca 40% všech vytěžených bitcoinů. Za poslední čtyři roky se však pochopitelně situace výrazně změnila - dnes kontroluje top 10 největších BTC peněženek zhruba 6% světového trhu, což představuje zhruba 52 miliard dolarů, přičemž top 100 BTC peněženek drží přibližně 15% všech BTC (v hodnotě cca 128 miliard dolarů) . Zajímavé je i to, že zhruba 40% všech dostupných BTC se nachází na cca 2500 účtech, resp. peněženkách, což představuje jen zlomek z celkového počtu 100 MILIONŮ!!, které jsou aktuálně ve hře (číslo samozřejmě stále narůstá). 

 

Kdo tedy jsou tito velcí hráči na trhu? Obecně se uvádějí 3 + 1 skupiny subjektů, které mohou získat velrybí vliv na trhu: BURZY, které si v průběhu fungování nashromáždili značné BTC zásoby, které jim umožňují udržet zdravou likviditu (některé zdroje tvrdí, že 2 ze 3 největších BTC peněženek patří burzám Binance a Bitfinex), INSTITUCE, kde mohou figurovat ziskové společnosti a fondy zastupující akreditované investory, jako například správce digitálních aktiv Grayscale, dceřiná společnost skupiny Digital Currency Group, která drží BTC v hodnotě cca 28 miliard dolarů (což představuje zhruba 3% světových zásob), dále vlivní JEDNOTLIVCI, kteří měli dostatek rozumu a víry v digitální zlato, a nakoupili v době, kdy mnozí z nás o kryptoměnách ještě ani neslyšeli, a posledním speciálním subjektem je sám velký SATOSHI NAKAMOTO, který mohl podle odhadů v roce 2009 vytěžit více než 1 milión BTC (i když se dosud nenašla peněženka, která by takový obnos držela).

 

Zastavme se chvíli u skupiny jednotlivců a popišme si několik z nich:

 

Cameron a Tyler Winklevossovci: zakladatelé burzy Gemini, kteří se proslavili mediálním sporem s Markem Zuckerbergem ohledně vytvoření Facebooku, investovaly již v roce 2013 přes 11 milionů dolarů do bitcoinu při ceně 141 dolarů za kus. Výpočty naznačují, že bratři by mohli disponovat s množstvím zhruba 78 tisíc kusů BTC, což dnes představuje více než 3 miliardy dolarů.

 

Tim Draper: Ačkoli tento investor v oblasti rizikového kapitálu ztratil své první bitcoiny při hackerském útoku na burzu Mt. Gox, tato negativní zkušenost ho neodradila od kryptoměn a v letech 2014 a 2015 získal zhruba 30.000 bitcoinů v americké dražbě, která prodávala zabavené coiny z černého trhu Silk Road. Forbes odhaduje Draperův krypto-majetek na zhruba 1.1 miliardy USD.

 

Barry Silbert: Zakladatel a generální ředitel skupiny Digital Currency Group Barry Silbert se zúčastnil téže aukce a získal 48.000 bitcoinů, které mají v současné době hodnotu 2 miliardy dolarů.

 

Mark Roszak: Další rizikový kapitalista koupil své první BTC v roce 2012, což mu zajistilo stabilní místo v krypto-průmyslu. Dnes je Roszak předsedou a spoluzakladatelem společnosti Bloq, která se zabývá inovacemi blockchainu, a také je předsedou Digital Commerce, první organizace obchodující s blockchainem. Forbes odhaduje, že Roszak vlastní zhruba 1.2 miliardy dolarů v kryptoměnách.

 

Michael J. Saylor: Další rozumný kupec a podporovatel bitcoinu je vynálezce, podnikatel a generální ředitel MicroStrategy, který podle odhadů vlastní více než 17.700 kusů BTC, přičemž jeho firma loni koupila další coiny v hodnotě miliardy dolarů.

 

Aktivita velryb na trhu je většinou nepředvídatelná. Například v dubnu roku 2019 skočila cena BTC z hodnoty 4200 USD na rovných 5000 USD za necelé 2 hodiny, což bylo následkem (jak se po čase ukázalo) jediné objednávky v hodnotě 20.000 BTC. To byl spouštěč pro celý krypto trh, který rázem ožil a bitcoin se do konce června téhož roku zhodnotil o více než 240%. Přesně takové situace jsou důvodem, proč se vyplatí aktivity velryb pozorně sledovat - detailní a včasný monitoring může poskytnout dostatečné náznaky toho, jak se bude trh dále vyvíjet, co mohou uživatelé či trejdeři využít ve svůj prospěch a zareagovat adekvátně na masivní výkyv. A co je teda dobré sledovat?

 

Transakce typu peněženka-burza: Největší spekulace pro běžné uživatele vyvolává právě pohyb, při kterém velryba vkládá větší množství bitcoinů na burzu, což indikuje vůli s coiny obchodovat. Velký vklad BTC obecně znamená, že velryba zvažuje prodej mincí na trhu, zatímco velký vklad stablecoinů, jako je USDT, může naznačovat potenciální nákup - ve zkratce, jakékoliv náznaky, že se velryba začíná připravovat na prodej mincí, vyvíjejí tlak na snižování ceny BTC a naopak.

 

Transakce typu burza-peněženka: Každý rozumný majitel většího obnosu BTC skladuje svůj krypto-majetek na bezpečném úložišti (většinou trezory). Proto přesun z burzy na takovýto typ peněženky je jasným indikátorem, že velryba v dohledné době neplánuje své bitcoiny prodat. Zároveň se snižuje množství bitcoinů v oběhu, což může tlačit na zvyšování ceny.


Transakce typu peněženka-peněženka: Častým jevem ve světě velryb je přesun kryptoměn mezi dvěma či více peněženkami, které nespadají pod žádné burzy. Takový pohyb se nazývá over-the-counter nebo podpultový prodej, který však nemá zásadnější vliv na vývoj trhu a ceny BTC, protože je mnohem obtížnější tyto pohyby odsledovat.


 

Pár vět na závěr:

Kolik BTC musíte mít, abyste se mohli nazývat velrybou? Alespoň 1000 ks BTC.
 

Jsou velryby v současných dobách aktivní? Ano. Třetí největší jen před pár dny navýšila své krypto-portfolio o zhruba 700 kusů mincí a mnohé další postupně přikupují.

 

Jak se nazývají vlastníci, kteří mají méně než 1000 BTC? Pokud držíte 500-1000 kusů BTC, můžete se pyšnit titulem žralok. Pokud máte v peněžence 100-500 ks BTC, náleží Vám titul delfín, při množství 50-100 BTC jste označován za rybu, rozmezí 10-50 získalo název chobotnice, množství 1-10 kusů se nazývá krab a pokud držíte méně než 1 celý BTC , jste zatím jen kreveta.

 

Jakékoliv zvířátko momentálně jste, přejeme Vám úspěšné. navyšování Vašeho krypto-majetku a mnoho úspěchů v krypto-oceánu. 

Váš tým Virtual Property

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

#bitcoin #kryptomeny #cryptowhales

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.