Finanční nezávislost na EU
Evropská komise má v září zvážit novou legislativu, která by vytvořila nový regulační rámec pro kryptoaktiva v celé EU. Celý svět zaznamenal během pandemie odklon od hotovosti. EK je za těmito událostmi trochu pozadu, ale přesto chce zasáhnout a zavést regulaci kryptoměn kvůli jejich rostoucí popularitě.
Zajímavým zjištěním však je, že většina respondentů se domnívá, že za finanční regulaci by měla být odpovědná jejich vláda, nikoli EU. Je však třeba poznamenat, že o finančních otázkách se rozhoduje v hlavních městech, nikoli v Bruselu.
ECB v červenci oznámila, že aktivně zkoumá možnost zavedení digitálního eura (tzv. e-euro). To by mohlo znamenat zastavení členských zemí EU, které již euro přijaly, v zavádění vlastních digitálních měn. Země, které euro nepřijaly, by však měly při zkoumání vlastní digitální měny relativně volnou ruku.
Přesto se většina respondentů vyslovila pro vytvoření digitální měny za účelem finanční nezávislosti na EU. V některých zemích, jako například v Německu, panoval nesouhlas.
Tento článek by mohl být zajímavý i pro vás: SEC vyšetřuje společnost Uniswap Labs
Regulace kryptoměn
Důležitým zjištěním však je, že většina Evropanů o kryptoměnách téměř neslyšela, což je také hlavní důvod, proč se kryptoměnám vyhýbají. Stejně jako v oblasti financí by však většina respondentů dala přednost regulaci kryptoměn ze strany své vlády, nikoliv EU. Regulační orgány však mají na výběr ze dvou možností. Buď vytvořit silnou centralizovanou regulaci, například v podobě CBDC, nebo vytvořit otevřený rámec, který umožní bezproblémové fungování stablecoinů.
Zdroj: euronews.com