06.09.2021 3 minuty čtení

Apple a jeho App Store chystá velkou změnu. Investoři by měli zbystřit.

Apple a jeho App Store byl do nedávna pod tlakem veřejnosti, která očekává změny a vylepšení platebního systému.

Tento krok byl podnícen japonskou obchodní komisí a toto rozhodnutí Applu nabyde mezinárodní platnosti. Rovněž tento krok navazuje na nový jihokorejský zákon, který v srpnu vydal požadavek, aby společnost Apple nabízela alternativní platební možnosti v App Store. 

Proč by tedy měli investoři zbystřit a mají se čeho obávat? 


Malý zdroj příjmů, ale velký zisk 

 

V loňském roce vygeneroval App Store čistý příjem okolo 20 miliard dolarů. Společnost Apple zaujímá maximálně 30 % provizí za nákupy přes AppStore, které v loňském roce v celosvětovém měřítku dosáhly 64 miliard dolarů. 

Celkové tržby z AppStore tvoří méně než 7 % z celkových příjmů společnosti Apple. Nicméně marže provozního zisku podniku jsou však mimořádně vysoká. 

Zatímco App Store počítá s jednociferným procentním podílem příjmů, může to představovat více než 20% celkových provozních příjmů společnosti Apple. 

Investoři tedy musí věnovat bedlivou pozornost tomu, jakým způsobem se budou vyvíjet změny a obzvlášť jaký dopad bude mít firemní politika na rozvoj podnikání. 


Jaké změny očekávat? 

 

Začátkem roku 2022 umožní Apple koncovým uživatelům obejít platební systém v App Store a zároveň je přesměrovat na webové stránky konkrétního poskytovatele služeb. 

Uživatelé tak nemusí platit předplatné za koupi aplikace v App Storu, ale mohou za služby platit přímo u poskytovatele služeb. 

Pozoruhodné je, že obchodní model předplatného zaznamenal u Applu rostoucí trend. Ke konci třetího čtvrtletí zaregistrovala společnost Apple v rámci všech svých služeb více než 700 milionů předplatitelů, což zahrnuje i služby poskytované samotným Applem jako Apple Music a iCloud. 

To je nárůst o 150 milionů předplatitelů oproti stejnému období loňského roku, oznámil finanční ředitel Luca Maestri. 

Změna bude mít dopad na příjmy z App Storu. Největší předplatitelské služby, jako jsou Netflix a Spotify, v současné době neumožňují uživatelům se přímo přihlásit do aplikací iOS. 

Zatímco předplatné tvoří významnou část prodeje App Storu, změna pravděpodobně nebude mít drastický dopad na růst příjmů. 


Máme se tedy na co těšit? 

 

Apple je v USA pod rostoucím regulačním tlakem, pokud jde o její obchodní politiku App Store. Tím, že se Apple přikloní ve prospěch vývojářů, aniž by to mělo velký dopad na jeho růst, se možná podaří nějaký ten tlak zmírnit.

Pokud Apple dokáže uklidnit reakce vlád a soudů, může minimalizovat tak negativní dopad na své podnikání. V tomto světle je rozhodnutí společnosti Apple pozitivním krokem pro investory, i když to znamená, že Apple přijde o část svých příjmů.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.