8 minut čtení

10 zlatých pravidel pro úspěch obchodování s akciemi

A také jak to mám já...

10 zlatých pravidel pro úspěch obchodování s akciemi

Vaše pravidla obchodování s akciemi jsou vaše peníze. Když budete dodržovat svá pravidla, budete vydělávat peníze. Pokud však porušíte svá vlastní pravidla obchodování s akciemi, nejpravděpodobnějším výsledkem je ztráta peněz.

Není úplně důležité, jakou strategii investování používáte, zda přímo do akcií jednotlivých firem, či do ETF, uzavřených fondů, komodit, opcí... Každá strategie může být velmi efektivní, pokud ji budete dobře ovládat. Svůj způsob investování si jistě časem vytvoříte sami - každému vyhovuje něco jiného.

Jakmile máte spolehlivou sadu pravidel pro obchodování s akciemi, je důležité je mít na paměti. Přečtěte si tato pravidla, než váš den začne, a také si je přečtěte, až váš den skončí.

Pravidlo 1: Musím dodržovat svá pravidla.

Přirozeně, pokud si vytvoříte soubor pravidel, je třeba je dodržovat. Je v lidské přirozenosti chtít měnit nebo porušovat pravidla a vyžaduje disciplínu, aby investor pokračoval v jednání v souladu se zavedenými pravidly.

Pravidlo 2: Nikdy nebudu riskovat více než 3% svého celkového portfolia při jakémkoli obchodování s akciemi.

Existuje mnoho starých obchodníků. Odvážných obchodníků je mnoho. Nikdy tu ale nejsou žádní staří odvážní obchodníci. Ochrana vaší kapitálové základny je základem úspěšného obchodování na akciovém trhu v průběhu času.

Pravidlo 3: Snížím své ztráty o 5% až 15%, pokud se bez pochyb mýlím.

Někteří obchodníci mají pro ztrátu ještě nižší toleranci. Klíčovým bodem zde je mít nastavené body (stop loss) v mezích vaší tolerance ke ztrátě. Zůstaňte informováni o výkonnosti svých akcií a držte se bodu zastavení ztráty. A pokud se některá společnost či její hodnota nevyvíjí v souladu s mým plánem (např. výrazné snížení dividendového výnosu pod mou očekávanou mez), nebojím se takové akcie prodat, někdy i se ztrátou, místo toho zakoupím lepší společnost tvořící růst či dividendy. Samozřejmě to nečiním hned po krátkodobém poklesu hodnoty akcie.

Pravidlo 4: Nikdy nestanovujte cenové cíle.

Toto je styl, který mi umožní získat maximum z rostoucích akcií. Prostě nechte zisky běžet. Realisticky nikdy nemohu vybrat topy. Nikdy necítíte, že akcie rostly příliš vysoko příliš rychle. Buďte ochotni vrátit dobré procento zisků v naději na mnohem větší zisky.

Velké peníze vydělává obchodování se skutečně VELKÝMI tahy, které občas můžu chytit.

Pravidlo 5: Ovládněte jeden styl.

V této jedné metodě obchodování se stále učte a zlepšujte se. Nikdy nepřeskakujte z jednoho stylu obchodování do druhého (určitě ne často, časem se strategie samozřejmě přirozeně vyvíjí). Zvládněte jeden styl, než abyste se stali průměrnými při implementaci několika stylů.

Pravidlo 6: Cena a objem ať jsou mými průvodci.

Nikdy neposlouchejte žádný názor na akciový trh nebo jednotlivé akcie, které zvažujete k obchodování nebo již obchodujete. Vše se odráží v ceně a objemu. Na internetu je bezpočet zaručených rad od mnoha rádoby znalců a skvělých investorů, kteří vám budou neustále radit, jak přijít k zisku, povedou vás ale spíše ke ztrátě. Mnohem důležitější je fundamentální a technická analýza, vlastní odborný názor. 

Pravidlo 7: Vezměte všechny platné signály, které se objeví.

Nevymlouvejte se. Pokud se objeví vstupní signál, nemáte žádnou omluvu, abyste jej nepřijali. Stále ale platí sledovat fundamentální a technickou analýzu, zadluženost, výplatní poměr, P/E atd. 

Pravidlo 8: Nikdy neobchodujte s vnitrodenními daty.

V průběhu každého obchodního dne vždy dochází ke kolísání cen akcií. Spoléhání se na tato data při obchodování s hybností může vést k některým špatným rozhodnutím.

Pravidlo 9: Udělejte si čas.

Úspěšné obchodování s akciemi není pouze o obchodování. Je to také o emocionální síle a fyzické kondici. Snižte stres každý den tím, že si odpočinete od počítače a budete pracovat na jiných oblastech. Stresující obchodník to dlouhodobě nezvládne.

Pravidlo 10: Buďte nadprůměrným obchodníkem.

Abyste uspěli na akciovém trhu, nemusíte dělat nic výjimečného. Musíte prostě nedělat to, co dělá průměrný obchodník. Průměrný obchodník je nekonzistentní a neukázněný. Každý den si položte otázku: „Dodržel jsem svou metodu dnes?“ Pokud je vaše odpověď ne, máte potíže a je na čase se vrátit k pravidlům obchodování s akciemi. Ano, úspěšný obchodník je v zásadě ten, který dokáže dlouhodobě porážet inflaci. Ale i tak je rozdíl, zda vyděláváte např. 8% nebo 25-50%.

 

A jak to mám já?

Do obchodování na burze jsem se pustil před rokem a čtvrt, koncem června. Ze začátku jsem upřednostňoval nákup jednotlivých akcií po výrazném poklesu cen způsobených covidem. To mi vyneslo poměrně vysoké zisky, ceny akcií úspěšně rostly a postupně se vrátily na původní hodnoty a ještě nadále rostly. Každá cena má ale svůj nějaký tržní limit a po určité době se růst ceny zastaví, jde tzv. "do strany", popř. cena začne kolísat či klesat. V takovém stadiu akcie přestává vydělávat (kromě dividendových výnosů), proto i já se většiny nakoupených akcií postupně zbavil a nahradil je jiným efektivnějším produktem.

Jakou mám tedy já obchodní strategii?

Ve svém obchodování se kromě fundamentální a technické analýzy, výplatních poměrů, zadluženosti, P/E atd, řídím mnohem více logickým myšlením a matematikou. Své portfolio mám rozděleno na růst a příjmy. 

Růstové portfolio

Kromě několika akcií jednotlivých společností, kde očekávám stále růst (megatrendové akcie), jako je např. těžba Lithia, elektrická vozidla, fintech, 3D tisk mi růst zajišťují především ETF - mnoho z nich dosahuje vysoce nadprůměrných výsledků a nárůstů. Zde dosahuji nárůstů od 30-90%.

Příjmové portfolio

Příjmové portfolio jsem začal budovat především kvůli mému vyššímu věku (bude mi 60 let) a chci se tak zajistit na stáří s možností kdykoliv tyto pasivní příjmy čerpat a "užívat" si je. Zatím ale nic nečerpám a všechny dividendové příjmy stále reinvestuji. Nejefektivnější se mi v tomto jeví uzavřené fondy s měsíční výplatou dividend (to mi umožňuje každý měsíc z dividend nakoupit další příjmové akcie). Uzavřené fondy mi vyplácejí dividendové výnosy od 7-15% ročně, což spolu s ročním přirozeným nárůstem cenových hodnot těchto akcií kolem 10-50% dává součty výnosů od 20-60%, což již považuji za velmi slušný výnos a zhodnocení investic. První měsíc, kdy jsem obdržel dividendy, byl srpen loňského roku - bral jsem 149 USD. Letos mi, po jednom roce, již srpen přinesl více jak 10x více - 1677 USD. Zde je názorně vidět, jak reinvestování vyplácených měsíčních dividend vede k výraznému nárůstu pasivních příjmů.

Proč takto investuji?

Mou používanou strategii nenajdete asi nikde v příručkách, je pro rádoby rádce velmi nepopulární (oni potřebují propagovat co nejvíce obchodů co největšího počtu akcií, aby se trhy tzv. hýbaly a také aby zdůvodnili nějak své podle nich velmi nutné a placené poradenství). Ale já jsem tuto strategii postupně vybudoval sám především z praktických a velmi logických důvodů. Zatímco každá jednotlivá akcie podniku bývá zranitelná, volatilní, se všemi neduhy, jako je zastavení růstu či pokles ceny, investice ať už do ETF či uzavřených fondů jsou mnohem bezpečnější. Každý fond je tvořen vždy mnoha akciovými tituly, takže pokud některá akciová složka selže (neroste nebo klesá), žádný fond to zpravidla neohrozí a zisky ostatních akciových složek fondů tyto ztráty překonají.

Investuji tedy efektivně, s vysokými zisky a především poměrně bezpečně. A hlavně je mnohem snazší sledovat vybrané ETF či uzavřené fondy než tisíce jednotlivých akciových titulů - zde mi stačí dnes sledovat kolem 100 fondů pomocí různých screenerů, kde si potřebné parametry sám nastavím.

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.