Předávání rodinného bohatství další generaci je náročný proces. Mnohdy je provázen obavami a emocemi. Často se jedná o jedno z nejcitlivějších témat, kdy dotyčný musí řešit, co bude… až tu on nebude. A mnoho jedinců s vysokou hodnotou čistého jmění se tomuto tématu snaží vyhýbat, jak jen to jde. Ale to je špatně. Dědictví nelze řešit na poslední chvíli, navíc nikdo z nás neví, kdy poslední chvíle nastane. Dědictví vyžaduje dlouhodobé plánování v rámci Wealth Planningu. Plán dědictví by měl obsahovat odpovědi na otázky za jakých podmínek, komu a co chcete odkázat. Obecně se doporučuje svá rozhodnutí též vysvětlit členům rodiny a vykomunikovat společně vzájemné představy o budoucnosti rodinného bohatství. Pokud nebudete mít jasnou strukturu dědického plánu, hrozí, že vaše bohatství spadne do dědického řízení. Bohužel se pak často stává, že rodinné jmění nakonec odejde s vámi.
Při plánování dědictví však není důležité promyslet si pouze to, zda a komu byste chtěli bohatství odkázat. Rozhodnutí o posmrtném předání jmění potomkům od samého počátku ovlivňuje vaše stávající aktiva. Je nutné zamyslet se nad zajištěním vlastních životních potřeb a stávajícího životního stylu, nutných výdajů nebo i splnění důchodových snů, např. přestěhovat se do teplých krajin. Sepsali jsme pro to 5 hlavních věcí, které jsou nutné zvážit při plánování dědictví.
1. Nezapomeňte na své potřeby
Většina jedinců s vysokou hodnotou čistého jmění budovali své bohatství s cílem předat jej dětem. Často pak mívají pocit, že jim „musí nechat“ co nejvíce. Aktiva určená dědicům odloží stranou a sobě mnohdy nenechávají jmění vysoké hodnoty. Je však nutné zamyslet se nad zajištěním životních potřeb a životního stylu. Požádejte svého Wealth Managera o propočítání nákladů na váš důchod – od hrazení energií, jídla, pití po výdaje k zachování vašeho životního stylu. Zároveň mu sdělte své představy o důchodovém životě. Chcete si pořídit dům na pláži a trávit tam zimní období? Nebo chcete podzim života procestovat? Mějte na splnění snů vyčleněné finance.
2. Zdraví je na prvním místě
Úspora pro zachování dědictví by neměla ovlivnit vaše plán na zdravotní péči. Čím jsme starší, tím je naše tělo náchylnější k nemocem a chřadnutí. Ve svém Wealth Planningu byste tak měli mít zahrnut i plán nákladů na zvýšenou zdravotní péči. Nezapomeňte také na výdaje v případě onemocnění vyžadujícího trvalou péči zdravotníků. Se svým poradcem zvažte, jakou částku vyčleníte na své zdraví.
3. Zahrňte daňové plánování
Dědictví můžete svým potomkům odkázat různými způsoby, např. závětí, skrze svěřenský fond, darem… Poraďte se s Wealth Managerem, jaký nástroj pro předání bohatství je pro vás ten nejvýhodnější. Zaměřte se především na daňové plánování, aby potomci značnou část nabytého bohatství neodevzdali do státní pokladny nebo o něj dokonce nepřišli.
4. Plánujte výdaje z penzijního spoření
Při rozhodnutí zanechání bohatství potomkům doporučujeme efektivně řídit vlastní výběry z penzijního spoření. Naspořené peníze je lákavé vzít a utratit např. za několika měsíční cestu tropickými oblastmi, nákup domu, letadla atd. Ale pozor, aby se nestalo, že za několik let již nebudete mít z čeho čerpat. Promyslete si proto, na co přesně chcete spoření využít a naplánujte si výběry tak, abyste vždy měli finance do zálohy.
5. Zvažte založení svěřenského fondu
Odborníci se často shodují, že ideálním nástrojem plánování bohatství i předání aktiv je svěřenský fond. V rámci statutu fondu můžete nastavit podmínky pro čerpání jmění uloženého v trustu, např. můžete nastavit předání jmění v různých částech a zároveň můžete určit, že plnění bude náležet i vám v případě nutnosti zajištění zdravotní péče či jiných záležitostí.
#inheritance #wealth #wealthplanning
Autor: Redakce Wealth Magazínu - www.wmag.cz