Tokeny a coiny
Úplně základní rozdělení je na tokeny a coiny. Když někdo řekne coin, myslí tím nativní minci k vlastnímu blockchainu, jako je Bitcoin nebo Ethereum, protože obě mince mají vlastní blockchain. V případě tokenu jde o kryptoměnu na cizím blockchainu.
Tokeny ERC20
Nejběžnější platformou pro tokeny je Ethereum. Kryptoměnový token vytvořený na platformě Ethereum se obvykle označuje jako token ERC20. Vytváření nových tokenů na platformě Ethereum znamená, že k jejich provozování nepotřebujete nový exkluzivní blockchain. Všechny tokeny ERC20 jsou tedy kompatibilní s blockchainem Ethereum. Ne všechny tokeny jsou však tokeny ERC20.
Typy tokenů
Přestože token může sloužit jako forma platby, jeho primárním účelem je použití v rámci širšího ekosystému blockchainové platformy. V mnoha případech jsou kryptoměnové tokeny vytvářeny s cílem podpořit interakci uživatelů a inovace v rámci komunity. Tokeny a coiny lze rozdělit podle použití na tzv. utility a security tokeny.
Utility tokeny
Utility tokeny se obchodují s očekáváním užitku. Utility token si představte jako uživatelský token. Je to token, který vám umožní přístup ke službám poskytovaným tvůrcem tohoto tokenu. Nejsou vytvořeny pouze s cílem stát se investicí nebo úložištěm hodnoty, ale mohou tak být také použity. Utility tokeny jsou navrženy tak, aby podporovaly interakci mezi uživateli a kryptografickými službami společnosti. Mezi takové tokeny můžeme zařadit například PlatonCoin.
Security tokeny
Security tokeny jsou obchodovatelná finanční aktiva. U těchto tokenů je vždy nutné sledovat, zda byly investovány peníze, zda byly investovány do společného podniku, zda byl očekáván zisk a zda je zisk výsledkem úsilí třetí strany. Příklady takových tokenů lze nalézt vyhledáním nabídky security tokenů (security token offering) - STO.
Tokeny kryté aktivy
Tokeny kryté aktivy umožňují obchodovat s tokenem místo s aktivem. Příkladem mohou být peníze, když ještě byly kryté zlatem. Místo gramů zlata se platilo bankovkami a mincemi. Tyto tokeny však mají malý dohled, takže emitent může říci, že token je krytý čímkoli. Dalšími možnostmi v ekosystému jsou tokeny kryté drahými kovy, akciemi, nemovitostmi nebo jinými komoditami.
NFT tokeny
Každý z těchto tokenů může mít zcela odlišnou hodnotu. Máte zaměnitelné tokeny - například každá bankovka $20 je stejná jako jiná bankovka. Tyto tokeny však mohou nést digitální umělecké informace, kdy jeden obrázek není jako druhý. NFT mohou nést jakoukoli hodnotu. V ekosystému je však atraktivní to, že vlastníkem jste pouze vy a nikdo jiný. Tento koncept je velmi atraktivní u sběratelských předmětů a ve hrách.
Stablecoiny
Stablecoiny jsou digitální reprezentací fiat měn v kryptosystému. Dělí se na fiat-kolateralizované (kryté fiat měnou, například Tether), krypto-kolateralizované (kryté kryptoměnou) a nekolateralizované stablecoiny, které se při udržování konstantní ceny spoléhají na inteligentní kontrakty.
Tip: Tento článek by mohl být zajímavý i pro vás: Pravidla investování
Závěr
Ekosystém kryptoměn a kryptoaktiv je rozmanitý, takže někdy není jasné, jak nově objevenou kryptoměnu zařadit. Zde může pomoci přečtení bílé knihy a další výzkum dané kryptoměny. Máte-li další otázky, neváhejte nás kontaktovat.
Zdroj: levelup.gitconnected.com
#kryptomena #kryptomeny #token #coin #PLTC #NFT #stablecoin #PlatonLife