Co jsou to peníze?
Jordan Peterson si do svého podcastu "Bitcoin: The Future of Money?" pozval čtyři hosty, kteří se zabývají světem kryptoměn, aby s nimi probral širokou škálu témat souvisejících s kryptoměnami. Mezi hosty najdeme Johna Vallise, moderátora podcastu Bitcoin Rapid-Fire, Richarda Jamese, ředitele Hard Money, Gigiho Dera, softwarového inženýra a autora knihy "21 Lessons: Co jsem se naučil, když jsem spadl do králičí nory Bitcoinu" a Robert Breedlove, moderátora pořadu "Co jsou peníze?".
Podle Valise je Bitcoin "extrémní formou vlastnictví", která tu před Bitcoinem nebyla. Bitcoin podle něj mění vztah k odpovědnosti a odstraňuje nesrovnalosti, které vytváří fiat systém. Tato myšlenka se tak stává ústředním bodem tohoto rozhovoru. Jordan Peterson tak správně dochází k závěru, že "Bitcoin poskytuje neúplatný jazyk hodnoty", protože definuje ekonomii jako vědu o srovnatelné hodnotě, kde se peníze stávají indexem této srovnatelné hodnoty.
Velmi zajímavou myšlenku vyslovil také Breedlove, který na otázku, co jsou to peníze, odpověděl, že je to smlouva o budoucnosti a že podle jeho názoru je fiat smlouva porušená a že inflace budoucnost fakticky okrádá.
Technologie Bitcoin
Programátor Gigi definuje Bitcoin jako distribuovanou účetní knihu, která kontroluje a ověřuje kopie a neplatné kopie činí nepoužitelnými. Na otázku po jednoduché definici odpovídá, že jde o transparentní a radikálně distribuovaný seznam transakcí, ale dodává, že to je pouze jeden aspekt.
Průlom Jordana B. Petersona
Breedlove popisuje dolar jako pyramidovou hru, kde jakýkoli zásah nebo regulace je krokem k tyranii, protože se prosazují přání několika málo osob. Zároveň říká, že centrálně plánované peníze tlačí do ekonomiky skrytá rizika. Valis dále hovoří o inflaci, konkrétně o tom, že vnáší do systému nesrovnalosti a uměle ředí peníze. Zde Jordan Peterson chápe, že všichni jeho hosté skutečně chápou Bitcoin jako distribuovanou formu správy.
Je tedy zřejmé, že Jordan Peterson pochopil názor svých hostů na Bitcoin, když shrnul, že považují nezkorumpovatelné peníze za výpočetně výhodné.
Peníze už máme
V podcastu se hovořilo také o amerických dolarech. Richard James se ujal slova a připustil, že americký dolar funguje, ale dodal, že jeho používání je vynuceno zákony o zákonném platidle. Nelze legálně používat jiné platidlo (například zlato). Dodal, že stát také technicky nemůže ukládat peníze ve zlatě, protože část ušetřených peněz jde státu na daních. Dále pak říká, že lidé neinvestují kvůli reálným výnosům, ale aby porazili inflaci, protože lidé nejsou schopni spořit peníze.
Problém s inflací
Jordan B. Peterson pak předkládá myšlenku, že inflaci lze považovat za daň z bohatství. James na to reaguje tím, že problém s používáním inflace jako metody přerozdělování peněz spočívá v tom, že působí negativně a nespravedlivě proti chudým lidem, protože bohatí ukládají peníze do aktiv, což chudí nemohou.
Prostředky směny
Podle Gigiho, pokud jde o otázku, kdy bude Bitcoin použitelný jako prostředek směny, je tento čas právě teď. Tvrdí, že Bitcoin je stejně jako internet nezastavitelný. Na otázku, proč si to myslí, odpovídá, že Bitcoin je čistá informace, kterou je při dobré distribuci těžké zničit.
Tip: Tento článek by mohl být zajímavý i pro vás: Inflace rychle roste
Závěr
Na závěr pět diskutujících uvedlo negativní aspekty a nevýhody Bitcoinu. Gigi, plně si vědom toho, že i takové věci se bohužel stávají, říká, že Bitcoin je mocný nástroj, který lze využít jak k dobrým, tak ke špatným věcem. Vallis s ním souhlasí. Jordan B. Peterson však řekne, že koneckonců všichni tvrdili, že tento nástroj má vnitřní etiku. A pokud je to pravda, mohou se spolehnout na neúplatnost této měny. Touto větou podcast končí. Dojde však na příslib, že se ještě setkají.
Zdroj: bitcoinist.com