Pokračovali jsme potravinovými aplikacemi a dostali se přes čaje, zeleninu, šťávy, mléčné produkty, krmiva, tablety, pečivo až ke kosmetickým aplikacím, biotechnologii, nanotechnologiím a kryptoměnám.
Naše KOPŘIVOVÉ UNIVERSUM je ucelené a plné. Jsme doma tam, kde je doma kopřiva. A těch míst není málo.
V týmu se doplňujeme, propojujeme aplikační obory a dodavatelský řetězec. S kopřivou umíme kouzla několika kategorií.
Seznámíme vás postupně s naším KOPŘIVOVÝM UNIVERSEM, s kopřivou, pro nás královnou rostlin, s průvodkyní Evou Nevrtalovou z našho týmu:
Kopřiva - známá rostlina z “čeledi plevelovitých”. Na zahrádkách s vlhkou a dusíkatou půdou je noční můrou všech zahrádkářů a přece se dá označit za zelené 24 karátové zlato. Její účinky na lidský organismus jsou známy po celá staletí. Německý malíř Albrech Durer (1471 - 1528) namaloval anděla nesoucího kopřivu ke trůnu Nejvyššího. Johann Künzle (1857-1945), známý bylinkář a farář, zase uvádí, že kopřiva by byla součástí každodenního jídelníčku mnoha zvířat a byla tak vyhubena, nebýt její žahavosti. A co vlastně víme o této zelené “divožence”? Jak moc ji známe?
Zástupci rodu kopřiva (Urtica), které řadíme do čeledi kopřivovité (Urticaceae), jsou zastoupení po celé zeměkouli. Habitus rostliny nemusíme, snad blíže představovat, zná jej asi každý. Nejvýraznější charakteristickým znakem je přítomnost žahavých trichomů, které dokáží jemně poranit kůži. Rod Urtica je rozmanitý s vysokým počtem druhů. V našich zemích je nejhojněji zastoupena kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která má odděleno samčí a samičí pohlaví, či se u ní vyskytuje i monoecie. Kromě jiného, je pro tento druh překvapující množství poddruhů, nejspíše díky polyploidizaci, většina rostlin je převážně tetraploidního charakteru (Rejlová et al., 2019). Genetické analýzy ukazují na model dědičnosti pohlaví, která není vázaná na pohlavní chromozomy a je převážně Mendelisticky řízena jedním genem, ovšem z tohoto modelu existují výjimky (Glawe a Jong, 2008). Jak je vidno, tato zelená krasavice si ponechává svá sexuální tajemství a to nehovoříme o jejích sekundárních metabolitech, které se pyšní téměř zázračnými účinky nejen na lidský organismus. Zcela právem ji bylinkáři označují jako český žen-šen.
Kopřiva je léčivá celá - laicky řečeno od hlavy až k patě. Přes kořen, stonek a listy až po květy či semena - nic nepřijde nazmar. Podněcuje látkovou výměnu v celém organismu. Čistí krev a proto je velmi oblíbená při jarních a podzimních kúrách. Z účinných látek můžeme zmínit: vitamín C, vitamín B2, provitamín A (betakaroten), sacharidy, glukoniny, aminokyseliny, železo, vápník, hořčík, mangan, kyselinu křemičitou, mravenčí, šťavelovou, octovou a pantenovou, antioxidační barviva (karotenoidy, chlorofyl a flavonoidy), třísloviny a další látky, některé z nich, založené především na dusíkaté bázi jsou stále neznámé a daří se jim i přes velmi sofistikované detekční metody, vědcům stále unikat (Oravec, ústní sdělení). Kopřiva se doporučuje z mnoha důvodů pro zajímavost, jen některé z nich posiluje celkovou odolnost organismu (imunitní systém), podporuje normální činnost cévní a dýchací soustavy, udržuje v normálu kardiovaskulární systém, podporuje normální činnost ledvin, zlepšuje stav kloubů, ulevuje od pocitu těžkých nohou, pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z organismu, urychluje léčbu ran, regeneruje stav pokožky a odstraňuje lupy, dodává organismu osvěžení, vitalitu a energii. Láká vás ji zkusit? Už jen díky té imunitě? Díky pokroku v oblasti molekulární biologie si možná jednou budeme dopřávat kopřivová lázně bez nepříjemného svědění (Hala, ustní sdělení). No není to lákavá myšlenka si pěstovat, doma rostlinu, která vám účinně pomůže do kůže aplikovat prospěšné látky? Nejsou to právě ty kroky, které nás zbaví přebytečných plastů z různých mastiček, krémů atd.? Neznámý autor bylinkář uvádí: ”Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen KOPŘIVU.” Kromě ozdravného vlivu na lidský organismus, je kopřiva lékařem pro půdy, dá se použít pro tzv fytoremediace. A to je právě naším cílem, uvést kopřivu jako malý zázrak a dát ji šanci ukázat, co v ní je. Je to rostlina pro 21. století!