10.08.2021 2 minuty čtení

Digitální měna centrálních bank (CBDC) není totéž co kryptoměna

Centrální banky se začínají předhánět ve vývoji svých vlastních digitálních měn, ale je třeba vědět, že to nejsou stejné digitální měny, jako kryptoměny.

CBDC mohou být navázané na stablecoiny

Mnoho digitálních měn centrálních bank, které v současnosti existují nebo jsou ve vývoji, je navrženo kolem USDT nebo USDC, což jsou stablecoiny, které jsou navázány na tradiční měny (v případě obou těchto stablecoinů na americký dolar) a nejsou tak volatilní jako právě kryptoměny. Každá CBDC má však jiný design.

CBDC nemusí být na blockchainu

Některé jdou cestou, kdy je hlavním emitentem centrální banka, CBDC se distribuuje do komerčních bank a nakonec spotřebiteli, tak jako fiat měny. Jiné jdou cestou, kdy je centrální banka jediným emitentem, a CBDC jde bez prostředníků přímo spotřebiteli. Dále se liší technologie, některé CBDC jsou digitální měny jen podle toho, že jde o zdigitalizovanou verzi fiat měny, ale nejsou založeny na technologii blockchain. Pro většinu se však používá platforma R3 Corda, což je blockchainové řešení.

Různá míra přijetí a vývoje

Vývoj CBDC probíhá na mnoha místech a téměř se zdá, že téměř každá vláda nebo centrální banka má o tento vývoj zájem. I když je vývoj v plném proudu, stále nedošlo k jeho všeobecnému přijetí. Důvody mohou být různé a není jich málo. V zemích, kde jsou perspektivní technologie vítány, se CBDC uchytila o něco lépe než jinde (např. v Číně, Koreji nebo Singapuru). 

Tip: Tento článek by mohl být zajímavý i pro vás: CBDC a kryptoměny

Závěr

V posledních měsících se kolem CBDC objevilo mnoho pozitivních zpráv. Vlády se snaží držet krok s kryptoměnami a nějakým způsobem jim konkurovat a digitální měna je naprosto logickým krokem, protože hotovost neměla během uzávěr spojených s pandemií téměř žádné využití. Musíme však vědět, jak jsou CBDC nastaveny a jak budou fungovat, aby se lidé mohli svobodně rozhodnout, zda je přijmou, nebo se uchýlí k jiným alternativám finančního systému.

Zdroj: cointelegraph.com

#CBDC #centralbankdigitalcurrency #blockchain #R3Corda #PlatonLife

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.