Média, sociální sítě, diskuze mezi známými či rodinou vedou často k výměně názorů ohledně očkování proti Covid-19. Lidé se začali rozdělovat na očkované a neočkované, na „normální“ a antivaxery. Diskutuje se o zdraví, vedlejších účincích, svobodné vůli a neočkovaní jedinci se začínají identifikovat jako utlačováni, zatímco nenávistné protesty upírají pozornost na výhody pro očkovaných. Opravdu jsou však očkováni lidé zvýhodňováni? A co ekonomické dopady? Kolik nás ještě bude negativní postoj odpůrců očkování? Jak tito lidé vlastně ovlivňují trhy?
Vypuknutí pandemie a akciové trhy
Vypuknutí pandemie koronaviru vedlo k synchronizovanému prodeji globálně rizikových aktiv, po němž následuje nerovnoměrné oživení mezi sektory a zeměmi. Oživení ekonomik států a akciového trhu záleželo na vyvážení sektorů zasažených pandemií, včetně leteckých společností, cestovního ruchu a energetiky, a odvětví, která těží z krize, především IT, komunikační služby, jakož i farmaceutické společnosti. Různorodé předpandemické složení akciového trhu vysvětluje většinu rozdílů ve výkonnosti akciových trhů v roce 2020.
Oznámení v polovině listopadu 2020 o úspěšném vývoji několika vakcín částečně mění vývoj v jednotlivých zemích. Zprávy o účinnosti a bezprostředním příchodu několika vakcín vedly k tomu, že od tohoto oznámení nastalo významné oživení v sektorech akciového trhu s vysokou dynamikou. Země s akciovými trhy, hlavně Španělsko, Itálie a UK, které zaostávaly za oživením, částečně proto, že mají menší podíl ve výše uvedených odvětvích „populárních“ během pandemie, těžily více z pozitivních zpráv o vývoji účinné vakcíny.
Delta může zmařit vše
Vakcíny se staly světlem naděje v boji proti pandemii. Na scénu však přichází nová rychle se šířící mutace koronaviru – Delta. Společnosti a lídři světových ekonomik se obávají nejhoršího a vyzývají lidi aby se daly očkovat, chránili tím nejen své zdraví, ale i zdraví jiných. Na druhé straně je třeba si uvědomit katastrofální dopady pandemie na ekonomiky států, některá odvětví a jednotlivé podniky. Nejvýrazněji propady ekonomiky za první kvartál roku 2021 v rámci EU měly Portugalsko a Španělsko. Podle amerického investora Warrena Buffetta nejistota spojená s pandemií koronaviru ani zdaleka neskončila. Nejhorší dopady měl šířící se virus na menší společnosti, kdežto větší podniky a nadnárodní firmy si vedly v globálu dobře.
Šíření dezinformací a antivaxeři zpomalují oživení
Kolik stojí jednotlivé státy boj s pandemií? UK vynaloženo miliardy liber na boj proti koronaviru a na ochranu ekonomiky. V prvním roce pandemie (od dubna 2020 do 2021) si půjčila vláda UK 299 miliard GBP, což je nejvíce od roku 1946. Dluhy budou promítat do zvyšujících se daní, proto je nutné, aby všichni přistupovali zodpovědně k šířící se epidemií. I americký prezident Joe Biden se tvrdě postavil vůči šíření lží o očkování a kritizoval hlavně sociální média za slabý boj proti šíření dezinformací.
Je očkovaný ve výhodě?
Relativně příkladný a odpovědný občan je v konečném důsledku znevýhodněn. Přestože se chová podle všech pravidel, nechá se naočkovat, a doufá, že další lockdown nepřijde, a spolu s ním ani relativní ztráta příjmu – v konečném důsledku musí nést všechny ekonomické dopady. Každá jedna hospitalizace nemocného na Covid-19, každé jedno zatížení ekonomiky se rozdělí na konci mezi očkované i neočkované.
@luciazarska_profitlevel, hlavní analytička ProfitLevel
Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd, kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.
Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76.69%% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.