7 minut čtení

Hrozba inflace: podceňují ji centrální banky?

Inflace může sloužit jako dobrý nástroj měnové politiky, ale může se i snadno zvrhnout. Když se vymkne kontrole a začne neúměrně růst, může v ekonomice země způsobit doslova nevratné změny.

Existuje několik aktuálních příkladů, kde nelze inflaci dostat pod kontrolu. V současnosti se s vysokou inflací potýkají Venezuela a Turecko a nedávno stoupla i ve Spojených státech, ale ne do závratných výšin jako u předchozích dvou případů.

 V posledních deseti letech je inflace skutečně vysoká, ale otázkou zůstává, jak vysoko vystoupá. Inflace může působit jako hrozba, která v blízké budoucnosti zmizí, ale podle ekonomů Deutsche Bank pravděpodobně přetrvá a povede ke krizi. Podle společnosti Bloomberg se priority centrální banky Spojených států v současnosti přesunují k sociálním cílům a přehlížení inflace vytváří časovanou bombu pro globální ekonomiku, což ekonomy po celém světě znepokojuje.

 Nejvyšší úroveň inflace od krize

 Inflace po celém světě rychle roste, roční inflace zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dubnu vzrostla na 3,3 %, což je nejvyšší míra od října 2008. Po vyloučení nestálých cen potravin a energií se inflace v dubnu vyhoupla na 2,4 %. V 38 zemích OECD, které společně tvoří 60 % globální ekonomiky, stoupají globální ceny různým tempem. 
 

Meziroční procentní změna spotřebitelských cen zemí OECD celkem; Zdroj: Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj; Grafika: Tal Yellin, CNN

 

Roční inflace ve Spojených státech v dubnu prudce vzrostla z březnových 2,6 % na 4,2 %. Za stejné období se míra inflace v Kanadě zvýšila z 2,2 % na 3,4 %. Evropské země během dubna zažily mírnější růst a rostoucí ceny energií způsobily inflaci v 19 zemích, když se euro v květnu zvýšilo na 2%. Podle informací zveřejněných v polovině června 2021, byl tzv. inflační cíl evropské centrální banky překročen. Ve Velké Británii inflace vzrostla na 1,6 %, v Německu dosáhla 2 % a ve Francii a Itálii se posunula na 1,1 %.

Další růst cen?

Existují různé spekulace, že globální ceny vlivem ekonomického tlaku nadále prudce porostou. Nepanuje však shoda v tom, zda je rostoucí inflace dočasný fenomén, který oslabí, až se ekonomiky a spotřebitelé přizpůsobí životu po pandemii, nebo zda rostoucí ceny signalizují počátek trendu s výraznými dopady na pracující a společnosti. Výrobci však prohlašují, že současnou situaci vidí odlišně. Ve finančních zprávách vydaných koncem dubna mnoho společností uvádí, že hlavním faktorem ovlivňujícím výsledky za první čtvrtletí jsou rostoucí ceny materiálu. Podle analytiků z China International Capital Corp (CICC) současný trend přechodu k zelené energii přinese zvýšení nákladů na ekonomiku, což ale neznamená, že veškeré náklady vzniknou v dohledné době.[1] Bývalý guvernér centrální banky Zhou Xiaochuan regulátory zároveň varoval, aby řídili rychlost snižování uhlíku a omezovali tak riziko inflace.[2]

Od teorie k praxi

V některých částech globální ekonomiky už však diskuse není jen teoretická. Jak píše CNBC ve svém posledním článku, rostoucí počet spotřebitelsky orientovaných společností varuje, že  nedostatečná nabídka a logistické společnosti je donutí zvýšit ceny. Údaje Národního statistického úřadu ukázaly, že rostoucí indexy cen výrobců (PPI) v březnu zvyšovaly ceny těžby a zpracování ropy, petrochemických produktů, tavby a zušlechťování kovů. Dopad pandemie na globální ekonomiku vychází nejen z pozastavení výroby, ale také z dlouhodobých faktorů, které snižují odolnost globálních dodavatelských řetězců, uvedl Peng Wensheng, hlavní ekonom CICC. Kromě omezení výroby a dopravy surovin pandemie přiměla společnosti rozšiřovat zásoby a zvětšovat propad mezi nabídkou a poptávkou. Hlavní otázka pro globální centrální bankéře, a tedy i pro finanční trhy, zní: Máme očekávat ojedinělé a krátkodobé zvyšování cen, nebo se znásobí do dlouhodobějších značných zisků, které stimulují inflační předpoklady?

Obnova globální ekonomiky

Znovunastartování globální ekonomiky po pandemii je pro stratégy na celém světě velkou výzvou. Rostoucí ceny mají negativní vliv na globální trh. Při významném růstu inflace lidé požadují růst mezd, což vede k vyšším výrobním nákladům a ty vyvolávají vyšší ceny. Je to tak trochu začarovaný kruh, v němž podniky kumulují více zboží a spotřebitelé kupují produkty dříve, než je potřebují. A to by jen zvýšilo inflační tlaky.

Ačkoli bankéři centrálních bank mohou bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb nebo snižováním stimulačních programů, aby neztratili kontrolu nad vývojem, ve skutečnosti se stále vydávají opačným směrem; úrokové sazby jsou v současnosti kolem nuly, někdy dokonce záporné, a probíhající kvantitativní uvolňování prakticky pumpuje peníze do ekonomik.

Nadcházející měsíce by mohly být zásadní. Ekonomové se mimo jiné obávají, že u podniků i spotřebitelů dojde k prudkému růstu očekávání inflace. Po desítkách let utlumené inflace už lidé nečekají, že ceny zůstanou pod kontrolou. Nepanuje shoda, jak rychle ceny porostou, ale někteří se obávají drastického zvýšení inflace.

Tony Christoforou
Generální ředitel 
Goldenburg Group Ltd.

 

Goldenburg Group Limited je plně licencovaná společnost, která působí pod dohledem Kyperské komise pro cenné papíry a burzy (CySEC) s licencí CIF č. 242/14 a poskytuje po celém světě komplexní investiční služby.

 

Odmítnutí odpovědnosti: Obsah tohoto materiálu představuje marketingové sdělení a nepředstavuje investiční radu ani investiční průzkum či nabídku jakékoli transakce s finančními nástroji. Obsah tohoto materiálu představuje obecný názor našich odborníků a nebere v úvahu osobní podmínky, investiční zkušenosti ani současnou finanční situaci jednotlivých čtenářů. Materiál nebyl připraven v souladu s právními požadavky navrženými na podporu nezávislosti investičního průzkumu. Čtenáři využívající tento materiál by měli vzít v úvahu možnost významných ztrát. Minulé výkony nezaručují budoucí výsledky. Proto společnost Goldenburg Group Limited, její příslušné osoby včetně přidružených společností, zástupců, vedení či zaměstnanců nezaručují přesnost, platnost, včasnost ani úplnost zpřístupněných informací a údajů a nepřijímají odpovědnost za žádnou ztrátu, která obchodníkům vznikne v důsledku jakékoli investice provedené na základě uvedených informací či údajů a kvůli použití nebo obsahu tohoto materiálu.

 

Upozornění na riziko: Rozdílové smlouvy (CFD) jsou komplexní nástroje, které s sebou nesou vysoké riziko rychlé ztráty finančních prostředků vlivem pákového efektu. 82,14 % účtů retailových investorů přichází při obchodování s CFD prostřednictvím tohoto poskytovatele o peníze. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty finančních prostředků.

 

 

 

------------------

 

Další zdroje použité v tomto článku:

Inflation is surging. How high will it go? Checkout MarketWatch’s new tracker. - MarketWatch

What’s Happening in the World Economy: The Global Inflation Debate Is Heating Up - Bloomberg

 

Venezuela monthly inflation accelerates to 24.6% in April, central bank says | Nasdaq

 

Inflation: OECD sayspricesrising at fastest rate since 2008 - CNN

 

 


 

[1] https://www.prnewswire.com/news-releases/cicc-underwrites-the-first-financial-green-bond-issued-by-china-development-bank-301250744.html

[2] https://www.cnbc.com/2021/05/14/china-is-concerned-about-inflation-but-its-not-the-top-priority.html

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.