02.09.2018 4 minuty čtení

5 tipů, jak překonat odpolední únavu

Funguje vaše tělo jako přesně seřízený švýcarský hodinový strojek, který po vás každé odpoledne vyžaduje odpolední zdřímnutí? Není náhodou, že některé země zejména pak na jihu Evropy stále praktikují poobědovou siestu. Naše tělo se tak totiž chová z jistých biologických důvodů.

Jestli vaše podnikání neumožňuje každodenní odpolední relax na lehátku, musíte tento problém řešit jiným způsobem, a proto mnoho z nás holduje konzumaci kávy. Ta však může sama přinést další problémy. Jakých 5 tipů nás tedy ochrání před odpolední únavou?

#1 Zdravý oběd

Vyhněte se rychlým cukrům, které jsou obsažené v potravinách jako pizza, hranolky nebo bílý chléb. Rychlé cukry způsobují pokles glukózy v krvi. Nahraďte tyto nevhodné pokrmy raději potravinami bohatými na vlákninu a bílkoviny. Chléb vyměňte za výrobky z celozrnných obilovin, jako hlavní chod můžete sníst plátek libového masa se zeleninou, konzumujte ořechy a luštěniny.

#2 Dovolte si mikropauzu

Postavte se, protáhněte vaše tělo a chvíli si odpočiňte od vaší práce. Případně pokud máte tu možnost, dejte si krátkou rychlou procházku na čerstvém vzduchu. Uvidíte, jak vám může i pár minut pohybu pomoci zahnat chutě na spánek.

#3 Odpusťte si své neřesti

Sladkosti způsobí okamžitý nával energie, který je však rychle následován pocitem únavy, čímž se dostáváte po chvilce opět tam, kde jste byli. Nehledě na další negativní vlivy sladkého na lidský organismus.

#4 Pravidelně cvičte

Už pouhých 30 minut denně lehkého cvičení jako je například rychlá chůze, je spojeno s lepší regulací cukrů v krvi. Stačí tedy vyměnit tramvaj za chůzi. Nemusíte si nutně kupovat předplatné ve fitcentru.

Už pouhých 30 minut denně lehkého cvičení je spojeno s lepší regulací cukrů v krvi

#5 Vyměňte slazené nápoje za vodu

Pitná voda namísto limonád opět zbytečně nezvyšuje hladinu krevního cukru. Přírodně perlivá voda k jídlu je pak rovněž dobrým nápadem. Přirozeně totiž redukuje velké výkyvy v hladině cukru a pomůže vám být soustředěný i odpoledne po jídle. Slazené vody dokážou být skutečně neviditelným nepřítelem. Koukali jste někdy na etiketu, kolik cukru v sobě obsahují?

Jak přispět z pozice šéfa

Z vaší pozice se můžete snažit o prosazování těchto návyků mezi vašimi zaměstnanci, aniž byste museli nějak příliš naléhat.

Podporujte kulturu oběda. Pravidelné obědové pauzy jsou dobrým nápadem, dejte tak svým podřízeným dostatek času se posadit a dát si něco zdravého namísto rychlého občerstvení. Zároveň můžete v prostoru kanceláří zajistit vhodný přísun potravin. Neochucená perlivá voda namísto slazené, případně ořechy, ovoce nebo zeleninový podnos ke svačině jsou mnohem zdravější variantou než miska sladkostí.

Povzbuďte větší pohybovou aktivitu. Můžete vybavit kancelář několika pracovními deskami pro práci vestoje. Zatímco nestálé pracovní místo může působit škodlivě na výkonnost zaměstnanců, tak pár stolů, kam si mohou v případě potřeby zaskočit naopak může produktivitě velmi pomoci. Také můžete zřídit firemní posilovnu případně zařídit zaměstnancům členství ve fitcentru. S pohodlnějším přístupem k cvičení vzniká mnohem větší pravděpodobnost, že se budou zaměstnanci pohybu skutečně věnovat. Tato investice se vám v dlouhodobém horizontu určitě vyplatí.

Nakonec samozřejmě můžete nechat svým lidem i nějaký čas na zdřímnutí anebo rovnou přemístit svou společnost do Španělska. Bez ohledu na to, pro jaké řešení se rozhodnete, je vytvoření prostředí, kde mohou být vaši zaměstnanci produktivní po celý den, rozhodně dobrým vkladem do budoucna.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.