Co je kvantová fyzika
Kvantová fyzika je soubor fyzikálních teorií, které spolu s teorií relativity v minulém století zcela nově definovaly základy klasické fyziky. Týká se nejmenších, tzv. elementárních částic. Zajímavé je, že ačkoli byly obě teorie matematicky i experimentálně prokázány, nelze je spojit do jednoho celku - teorie všeho. Kvantová fyzika předpokládá, že určité měřitelné veličiny se mění v násobcích veličin - v kvantech. Z tohoto důvodu je stav popsán stavovým vektorem, a ne veličinami jako v klasické fyzice. Dalším základním principem je, že vše můžeme popsat jako vlny.
V rámci kvantové teorie rozlišujeme kvantovou mechaniku a kvantovou teorii pole.
Schrödingerova kočka neboli kvantová mechanika
Pojem, o kterém mnozí z vás pravděpodobně slyšeli. Na příkladu Schrödingerovy kočky je ilustrován problém aplikace kvantové mechaniky na objekty, které známe z klasického života. Proto se kvantová mechanika používá k popisu mikroobjektů, které nevidíme. A právě kvantová mechanika nás bude zajímat níže.
Kvantová mechanika v počítači
Kvantový počítač je v současné době stále teoretickým modelem, i když již máme informace o kvantových čipech, které by měly být funkční. Stále však zbývá vyřešit mnoho problémů, než bude možné kvantové počítače používat každý den stejně jako ty, které používáme nyní.
Klasické počítače fungují díky bitům, které ukládají informace jako nuly a jedničky (true a false). V kvantových počítačích je informace popsána qubity. Bity mohou reprezentovat pouze jednu ze dvou hodnot, zatímco qubity mohou být kombinací obou hodnot (true, false nebo kombinace obou) a k získání správného výsledku se jejich stav popisuje pomocí amplitud pravděpodobnosti.
To znamená, že počítač nečte pouze jedničky a nuly, ale pravděpodobnosti, ze kterých pak vytváří informace. Velmi pozitivní vlastností je však obrovské zrychlení výpočtu. Díky kvantové mechanice mohou takové počítače vyhodnocovat informace velmi rychle. Důvod? Mohou vyhodnocovat všechny možnosti najednou, a nikoliv postupně jako klasické výpočetní systémy.
Kvantové provázání
Kvantové provázání je velmi záhadné spojení. Většina kvantových počítačů nebo internetu experimentů využívá fotony k přenosu informací - protože se jedná o elementární částici, je vhodná pro čtení a zápis informací.
Při kvantovém rozkladu modrého paprsku (modré světlo je zvoleno kvůli své vyšší frekvenci) světla - například ve speciálním krystalu - získáte červené (nižší frekvence) entanglované částice. Tyto entanglované fotony světla mohou uchovávat zakódovanou informaci, kterou lze dále využít. Nejlepší vlastností je však takzvaná "jedna mysl", kterou tyto částice sdílejí. Teoreticky řečeno, jednu část dvojice můžete mít u sebe a druhou v jiné galaxii, a když změníte informaci v jedné z nich, druhá část se o změně okamžitě dozví.
A jak do toho zapadají kryptoměny?
Velmi jednoduše. Kvantovou mechaniku můžeme u kryptoměn rozdělit do několika segmentů:
Mining
Těžba by se mohla stát mnohem snazší, nebo naopak mnohem těžší. Je těžké odhadnout, co přesně by se stalo a jak by se s tím současné kryptoměny vypořádaly. Jedno je však jasné - kvantová těžba by zaujala své místo na slunci a těžaři by se jí jen těžko přizpůsobovali.
Zabezpečení
Kvantové šifrování je úplně jiná úroveň. Informace, které jsou nyní zašifrované, by kvantový počítač v nesprávných rukou mohl velmi rychle dešifrovat. Na druhou stranu bychom mohli mít hyperbezpečně zašifrované informace, u kterých bychom se nemuseli obávat žádného odposlechu. To platí jak pro běžnou konverzaci na internetu, tak pro posílání peněz nebo kryptoměn.
Nové kryptoměny a burzy
Kvantová mechanika a případně funkční kvantový počítač by pro nové kryptoměny znamenaly zázrak. Tyto nové kryptoměny a burzy by byly velmi bezpečné a bylo by prakticky nemožné ukrást něčí peníze.
Odeslání kamkoli - okamžitě
V neposlední řadě, pokud byste někomu poslali částku v kryptoměnách, příjemce by se o připsané částce dozvěděl okamžitě, teoreticky i kdyby byl na jiné planetě.
Závěrem lze říci, že kombinace kryptoměn a kvantové mechaniky přináší mnoho pozitiv. K objevení a stabilizaci kvantových počítačů, kvantového internetu a dalších věcí, které jsou na hony vzdálené každodennímu používání qubitů, však máme před sebou ještě velmi dlouhou cestu.