Podle nedávného průzkumu Stanfordské univerzity více než tři ze čtyř investorů (77 %) litují, že nezačali investovat dříve. „Když máte protichůdné motivace, často se budete řídit motivací založenou na strachu,“ říká výzkumník v oblasti sociálních věd B. J. Fogg, zakladatel a ředitel Stanford Behavior Design Lab.
"Naděje vás dostává nahoru, ale strach vás naopak tlačí dolů a vy si je můžete představit jako dva protichůdné vektory, které spolu navzájem soupeří,“ dodává Fogg.
Pokud chcete investovat peníze a zvyšovat hodnotu svého bohatství, ale bojíte se, že o peníze přijdete, může strach nakonec rozhodnout o vaší volbě neinvestovat. Dlouhodobé investování nepřináší okamžitou návratnost. To může způsobit, že se vám bude zdát riziko ještě více odrazující, zvláště když jsou lidé obecně nastaveni tak, že upřednostňují okamžité uspokojení a krátkodobé zisky.
Pro nového investora tak může být bezprostřední riziko ztráty peněz reálnější než případná výhra v podobě nákupu vysněného domu nebo pohodlného důchodu. „Většina lidí chápe, že jim investování může vydělat peníze, zároveň to však může být také vzdušný zámek, který je spojen s velmi dlouhodobým cílem a je velmi těžké být emociálně spojen se svým cílem, který se může realizovat za 30 let,“ říká výzkumník ze Stanfordu.
Co si však budeme povídat, začnete-li investovat, odměna může být značná. A sledování pokroku vám může pomoci udržet si motivaci. Investování je totiž poměrně jednoduché, jakmile začnete, je to podobné, jako když stoupáte po schodech, pouze první schod je oproti ostatním velmi vysoký.
Tyto 2 strategie vám mohou pomoci překonat obavy z investování
1. Vybudujte si dobré mikronávyky
„Chcete-li překonat strach z investování, vyřešte své obavy, které vám brání začít. Někteří lidé dělají chybu, když si říkají, že musí najít jenom správnou motivaci, aby začali. Ale pokud se strachu nezbavíte, nikdy nezačnete a jen si v životě vytvoříte další napětí,“ říká Fogg.
Pro začátek doporučuje si nastavit dočasný mikronávyk, kdy byste si měli každý den po dobu tří týdnu vyhradit 10 minut, a využít tento čas k tomu, abyste se o investování dozvěděli více. Studovat můžete témata, jako je fungování akciového trhu nebo strategie pravidelného investování, principy pasivního investování apod. Desetiminutový časový rámec je totiž dostatečně malý na to, aby nepůsobil zatěžujícím dojmem a možná budete chtít v této rutině pokračovat i po uplynutí tří týdnů.
„Když si řeknete, že to bude 30 minut denně během v jednoho týdne, tak neuspějete, Ale 10 minut zní mnohem jednodušeji,“ říká Fogg.
Je zřejmé, že čím více se o tématu dozvíte, tím lépe se s ním sžijete, a to díky takzvanému efektu pouhé expozice. Takže čtení o investování vás může podnítit k tomu, že skutečně začnete.
2. Vytvořte si plán, jak zůstat v klidu, když se trh rozkolísá.
Vzdělání je důležitým faktorem v boji proti strachu z investování. Rád si čtu příběhy investorů a poslouchám podcasty s investory o jejich začátcích, ve kterých popisují, jak se jim podařilo zvládnout svá očekávání…
Studium je jedna věc, rozhodně však stojí za to se podívat na graf akciového trhu od roku 1926.
Investoři na grafu mohou vidět výrazné propady spolu s následným zotavením trhu, jedno je však očividné – stálý vzestupný trend. "Lidé obvykle zjistí, že za posledních 90 až 100 let se americký akciový trh v 25 % případů vyvíjel negativně a v 75 % případů pozitivně," říká výzkumník ze Stanfordu.
„Pohled na tento graf pomáhá lidem připravit se na výkyvy trhu – a zejména na období, kdy trh skutečně klesá. Vytvoření plánu pro zvládání tržních výkyvů může pomoci vyhnout se drahým chybám. A s touto dlouhodobou perspektivou, že každý pokles trhu skončil vzestupem, se můžete cítit mnohem jistější,“ dodává.
#akcie #jakinvestovat #investovani #strategie #akciovytrh #strach #strachzeztraty #zacitbrzy #propady #rust