4 minuty čtení

Růst bohatství jako dopad pandemie? Ano, tvrdí studie Credit Suisse

Vyšel další z očekávaných světových global wealth reportů. Tentokrát se jedná o Credit Suisse Global Wealth Report 2021. Studie je zaměřená na změnu ve světovém bohatství, které i přes probíhající pandemii vzrostlo o 7,4 %.

Credit Suisse však není jedinou společností, jejíž výzkum potvrdil růst světového bohatství. S obdobným výsledek přišla studie Global Wealth Report 2021: When Clients Take the Lead od BCG, která se zaměřila na změnu ve finančním bohatství, Wealth Management a definovala novou skupinu miliardářů.

Studie Credit Suisse se zabývá růstem hodnoty celkového bohatství domácností ve světě. Letošní report se zaměřil především na dopady pandemie Covid-19 na hodnotu nejen globálního bohatství, ale i na bohatství jednotlivých domácností. Zároveň zpráva nabízí pohled na vývoj bohatství do budoucna.

Bohatství stále roste!

Zpráva uvádí, že celkové hodnota globálního bohatství „total globlal wealth“ vzrostla o 7,4 % na 418.342 bilionů amerických dolarů. Rekordní číslo pak zaznamenala výše hodnoty bohatství na osobu, a to 79.952 USD. V roce 2020 došlo k nárůstu i přes to, že první kvartál roku 2020 byl propadák. Dle odhadů autorů studie v této době došlo k poklesu globálního bohatství o 17,5 bilionů dolarů (cca 4,4 %). Vysoká ztráta však byla v další kvartále vyrovnána a bohatství v druhé polovině roku stoupalo dál. Důvodem byl neustálý růst ceny akcií, stejně tak nemovitostí.

Růst i přes pandemii?

Autoři Credit Suisse Global Wealth Report tvrdí, že „dosavadní důkazy dokládají, že že bohatství domácností bylo extrémně odolné vůči nepříznivým hospodářským podmínkám.“ Zajímavým faktem je, že v roce 2020 došlo k obrovskému rozdílu mezi ekonomickou situací obecně a bohatství v konkrétních domácnostech. Paradoxně státy, které byly nejvíce postižené pandemií, patří mezi ty, jejichž domácnosti zaznamenaly největší nárůst hodnoty bohatství. Čím to je? Dle studie BGC je nárůst způsoben vysokou úsporou domácností. Zpráva Credit Suisse uvádí také to, že rapidnímu růstu napomohlo i znehodnocení hodnoty amerického dolaru.  

Důvodem by mohl také být nárůst cen, a tím i hodnoty, akcií či nemovitostí.  Důvodem by též mohla být finanční podpora a kompenzační balíčky některých vlád nebo snížení úrokových sazeb mnohých centrálních bank.

Svět má nové bohaté!

Zpráva též hodnotí nárůst počtu osob s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) – tedy těch, kteří mají bohatství v hodnotě vyšší než 1 milion USD (cca 21,3 milionů korun). Ten se v roce 2020 zvýšil o 5,2 milionů lidí na celkový počet převyšující 56 milionů osob! To dělá zhruba 1 % populace. Zvýšil se též počet tzv. UHNWI „ultra-high-net-worth“ o 24 %, což je největší nárůst od roku 2003.

Dle žebříčku Forbes v loňském roce přibylo neuvěřitelný 660 dolarových miliardářů! Celkově je na světě 2.755 osob s bohatstvím v hodnotě vyšší než 1 miliarda USD. V čele je stále Jeff Bezos.

Jak se změnilo bohatství v ČR v roce 2020?

I v České republice došlo ke zvýšení bohatství. Důvodem může být především růst cen nemovitostí a to dle Credit Suisse Global Wealth Report 2021 o 8 – 11 %. Zároveň žebříček Forbes dokazuje, že počet Čechů mezi dolarovými miliardáři se rozrostl o jedno jméno. Jde o spoluzakladatele Avastu Eduarda Kučeru. Žebříčku nejbohatších Čechů stále dominuje zesnulý Petr Kellner.

Nyní mezi osobami s čistým jměním v hodnotě nad 1 miliardu USD naleznete 9 Čechů. Mezi nimi je např. i český premiér, Andrej Babiš.

Našli jste ve v žebříčku českých korunových miliardářů a potřebujete pomoct se správou svého bohatství? Stáhněte si náš Wealth Magazín - Report, kde naleznete informace o vybraných poskytovatelích služeb Wealth Management - správy bohatství.

#globalwealth #report

Autor: Redakce Wealth Magazínu - www.wmag.cz

Foto zdroj: Marlon Trottmann, 123rf.com

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.