To, že investoři mají často důvod k obavám, neznamená, že byste se měli nechat emocemi vykolejit. Dodržování investičního plánu však vyžaduje disciplínu, protože naše emoce budou obvykle v rozporu s tím, jak bychom měli ve skutečnosti postupovat. A když investoři zapomenou na svůj plán, obvykle investují emociálně a mohou se dopustit chyb, které budou mít negativní dopady na jejich dlouhodobé investiční výsledky.
Pojďme si projít pět největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, a jak se jim můžete vyhnout na cestě k solidním dlouhodobým výnosům.
1. Začínáte investovat příliš pozdě
Pokud jste s investováním ještě nezačali, můžete být v pokušení nechat věci v klidu nebo zaměřit svou pozornost na jiné finanční priority, než začnete budovat své portfolio. Čím déle však budete čekat, tím více promarníte 2 nejcennější aktiva investora: čas a složený úrok.
Vezměte v úvahu následující příklad: Jednadvacetiletý zaměstnanec s čistou mzdou 20 000 Kč měsíčně přispívá ročně 10 % ze svého platu do investičních fondů. Jeho zaměstnavatel mu přispívá 3 % a jeho portfolio vydělává ročně 8 %. Za předpokladu, že jeho plat roste jen o 2 % ročně, bude mít jeho portfolio v jeho 56 letech hodnotu přibližně 10 milionů korun. Pokud by se začátkem čekal do 30 let, mělo by jeho portfolio ve stejné době ani ne poloviční hodnotu.
Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek do fondů penzijního spoření nebo dokonce investičních fondů, měli byste tohoto benefitu využít, i když si říkáte, že byste si ty peníze, které odkládáte stranou, nyní užili víc než v důchodu.
2. Panické prodeje
Když trhy zachvátí panika, můžete být v pokušení prodat své investice, abyste se vyhnuli dalším ztrátám. Tím však velmi pravděpodobně přijdete o potenciální zisky. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Každého investora určitě více než 30% propad amerického trhu v březnu loňského roku vyděsil. Kdo však zůstal zainvestovaný, nebo ještě lépe v této době investoval více peněz, si dnes může pískat. Index S&P 500 je dnes o více než 60 % výše než 23. března loňského roku.
Jeden ze způsobů, jak zabránit prodeji akcií v panice, je ujištění, že vaše portfolio odpovídá vaší toleranci vůči riziku. Jak toho dosáhnete? Měli byste držet vhodnou kombinaci akcií a konzervativnějších investic, jako jsou dluhopisy. Váš broker, investiční platforma či banka vás určitě nechá vyplnit před začátkem investiční dotazník. Pokud zjistíte, že jste konzervativní typ investora, který neustojí 20% propad hodnoty vašeho portfolia, měli byste do něj přidat defenzivní složku, která vám pomůže zmírnit ztráty.
Držte se pak dlouhodobého investičního plánu – v dlouhých obdobích index S&P 500 i přes krátkodobou volatilitu stále roste, což můžete vidět na grafu níže.
3. Pokusy o časování trhů
Možná nepropadáte panice. Možná jen prodáváte své investiční pozice a čekáte, až trh klesne z rekordních hodnot, abyste mohli nakoupit zpět za nižší cenu. Ani to ovšem není chytrý nápad. Načasování trhu je velmi obtížné, protože musíte prokázat správný úsudek hned dvakrát – když vstupujete do trhu a naopak, když z něho vystupujete.
Pokud vás naopak dny krátce po poklesu trhu nutí vyčkávat, až se klesající trend obrátí, opět můžete přijít o důležité zisky. Většina z nejlepších dnů akciových trhů přichází krátce po těch nejhorších a pokud byste vynechali třeba jen 10 nejlepších dnů akciových trhů za posledních 10 let, snížila by se návratnost vašeho investičního portfolia o desítky procent.
4. Nedostatečná diverzifikace
Mladí investoři mohou být v pokušení investovat své peníze do několika málo investic. Pouze široce diverzifikované portfolio však zaručuje, že se některé z vašich investic udrží nad vodou, když se jiné potopí, a naopak. V ideálním případě by se mělo vždy dařit některé části vašeho portfolia.
To znamená, že akciový investoři by se neměli soustředit pouze na velké americké společnosti, ale měli by alokovat prostředky také do malých a středně velkých společností a také do akcií evropských, britských nebo asijských firem. V závislosti na tom, jak snášíte volatilitu můžete dokonce část svých aktiv investovat do konzervativnějších nástrojů, jako jsou #dluhopisy. V dlouhých obdobích mohou investoři získat mnohem více, když budou po cestě méně peněz ztrácet.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investicnichyby #chyby #investicnistrategie #strategie #slozeneuroceni #slozenyurok