5 minut čtení

Těmito 5 způsoby mozek negativně ovlivňuje vaší šanci na investiční úspěch. Jak nad ním vyzrát?

Mozek dokáže být pěkný prevít a negativně ovlivňovat náš úsudek, což nás může přijít někdy velmi draho. Behaviorální ekonomové tyto fenomény nazývají kognitivní zkreslení. Věřte, že mohou výrazně negativně ovlivnit vaší investiční strategii.

Pojďme si projít pět takových zkreslení, na která je třeba si dát pozor, a několik tipů, jak zabránit tomu, aby si s vámi vaše mysl zahrávala.

1. Averze ke ztrátě

Přirozeně nesnášíme, když přicházíme o peníze a je nám to natolik nepříjemné, že studie zjistily, že bolest ze ztrát pociťujeme dvakrát silněji než radost z případných zisků.

Averze ke ztrátám může lidi přimět k tomu, aby se investování zcela vyhýbali nebo investovali příliš konzervativně. A co hůř, lidé kvůli ní mohou špatně reagovat na poklesy na trhu. Jak se to projevuje? Lidé, kteří aktivně investují, se při poklesu trhu začnou více obávat budoucích ztrát a budou mít větší tendenci prodávat své pozice, což samozřejmě vede k mnohem horším investičním výsledkům, než kterých by bylo možné dosáhnout, kdyby jednoduše nic nedělali.  

2. Problém s utopenými náklady

Zdráháme se uznat, že již jednou vynaložené peníze jsou prostě pryč. Řekněme, že se vám porouchá auto a vy utratíte 50 000 Kč za novou převodovku. O měsíc později se vám porouchá znovu a mechanik vám pro tentokrát řekne, že potřebujete nový motor za 70 000 Kč. Vaše přirozená emocionální reakce by mohla být: "Musím zaplatit za opravu motoru, jinak jsem těch 50 000 Kč minulý měsíc vyhodil z okna.“

Náklady, které jste však vynaložili v minulosti, ať chcete nebo nechcete, by už dnes neměli promlouvat do vašeho rozhodnutí. Ve skutečnosti je těch 50 000 Kč už pryč – jsou to utopené náklady. Jak se to může projevit v investování? Můžete podlehnout tendenci začít investovat příliš riskantně, abyste vyrovnali ztráty, které jste v poslední době zaznamenali, takový přístup by vás však mohl přijít velmi draho.

3. Klam dostupnosti

Velmi snadno se vám může stát, že budete přeceňovat informace, které jsou snadno dostupné, například vaše osobní zkušenosti. To může znamenat, že často přehlížíte širší souvislosti.

Například mnoho mileniálů, kteří dospěli v době krize v roce 2008, se bojí investovat na akciovém trhu, protože se velmi mladí přesvědčili, že investoři mohou při krachu burzy přijít o mnoho peněz a na to se dost těžko zapomíná. Roky 2008-2009 byly pro investory bezpochyby těžké, ale trh se zotavil, stejně jako kdykoliv jindy ve své historii. Proto je důležité si nepřipouštět, aby dramatické události, na které si snadno vzpomenete, nabývaly příliš velkého nebo nesprávného významu.

4. Přílišná sebedůvěra

V určitých oblastech máme tendenci přeceňovat své schopnosti. Drtivá většina lidí si myslí, že jsou nadprůměrní řidiči. To je možná vůbec nejvíce známý projev nadměrného sebevědomí v populaci.

Spousta investorů – profesionálními obchodníky počínaje a obyčejnými lidmi konče – si pak myslí, že jsou rovněž lepšími investory, než je průměr, což často vede k chybám, protože většinou i ti, kteří přiznají, že nějaké problematice plně nerozumí, jsou stále sebevědomější, než by ve skutečnosti měli být.

5. Konfirmační zkreslení

Jakmile se jednou rozhodnete pro nějaký krok, chcete mít pravdu, takže máte tendenci ignorovat informace, které by mohly ukázat, že jste udělali chybu. Na druhé straně věnujete pozornost pouze datům, která vám dávají najevo, jak inteligentní rozhodnutí jste udělali.

Pokud jsme si zkrátka na něco udělali názor, bezmezně tomu věříte a nevědomě vyhledáváte informace, které tento názor potvrzují. V rámci konfirmačního zkreslení se rovněž snažíte vyhledávat fakta, která potvrzují váš názor. To je bezesporu věc, která může výrazně ohrozit vaše investiční výsledky, zejména, pokud ignorujete informace, které jednoznačně potvrzují, že jste udělali chybu.

Jak zabránit tomu, aby váš mozek negativně neovlivňoval vaší šanci na investiční úspěch?

Proti všem těmto zkreslením se nejde plně chránit. Můžete však podniknout proaktivní kroky, abyste zmírnily jejich negativní dopady:

  • Soustřeďte se spíše na dlouhodobé trendy než na denní pohyby na trhu. Pro minimalizaci emočních výkyvů, které vedou k chybám v kognitivních funkcích, je zásadní zaměřit se na celkový obraz. Ignorujte každodenní vzestupy a pády trhu a zachovejte si dlouhodobou perspektivu.
  • Stanovte si pevnou investiční strategii. Nastavte si svou dlouhodobou investiční strategii, když jste v klidu. To vám může pomoci držet se svého plánu, i když je váš mozek díky zprávám z trhu pod značným emočním tlakem.
  • Zkuste najít způsoby, jak se vyrovnat se zmiňovanými zkresleními. Předem přijměte opatření, která vám mohou pomoci se cítit jistě, když se trh rozkolísá. Předem se zavažte, že nebudete dělat změny na základě momentálních změn na trhu. Můžete dokonce napsat dopis svému budoucímu já, ve kterém si vzkážete: „Drž se své stanovené investiční strategie.“
  • A možná vůbec nejlepší je, investovat dlouhodobě a pravidelně a momentální hodnotu svých investic vůbec nesledovat, možná budete za pár let mile překvapeni, jakým způsobem vaše investice vyrostly, když jste je nechali jenom tak v klidu „odpočívat“.

#strategie #investicnistrategie #zkresleni #klamy #konfirmacnizkresleni #nadmernesebevedomi #averzekeztrate #utopenenaklady #klamdostupnosti #akcie #jakinvestovat #investovani

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.