Investování na akciovém trhu vám může pomoci vybudovat dlouhodobé bohatství, ale také se může pěkně prodražit, pokud nevíte, jak investovat „levně“.
Některé akcie stojí i tisíce dolarů – akcie Berkshire Hathaway dokonce statisíce – k vytvoření diverzifikovaného akciového portfolia byste přitom měli investovat alespoň do 10-15 různých akcií. Při ceně X tisíc dolarů za akcii by vás tak vybudování diverzifikovaného portfolia mohlo vyjít v českých korunách na stovky tisíc. To je určitě informace, která musí nutně odradit nejednoho začínajícího investora.
Pravdou ovšem je, že existují způsoby, jak začít investovat i s pár volnými stovkami měsíčně. Využijete-li jednu z následujících možností, můžete začít investovat třeba od 500 Kč měsíčně.
1. Přispívejte si do fondu doplňkového penzijního spoření
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak investovat na akciovém trhu, je přispívat do fondů doplňkového penzijního spoření. Ano, nejedná se o nákladově nejefektivnější variantu, nicméně není problém si vybrat fond, který investuje výhradně do akcií a investovat přitom do tohoto fondu můžete už od 100 Kč měsíčně. Od 300 Kč vám už přispěje navíc 90 Kč i stát a pokud byste investovali zmiňovanou pětistovku, stát by vám k ní přidal každý měsíc navrch 130 Kč (26 %).
Penzijní fondy jsou jedny z nejjednodušších způsobů investování, protože se nemusíte starat o výběr akcií ani rozhodovat o tom, kdy je nakoupit nebo prodat. Můžete se také rozhodnout investovat do fondů životního cyklu, abyste měli ještě více volné ruce. U těchto důchodových fondů si jednoduše zvolíte rok, kdy plánujete odejít do důchodu, a fond podle toho bude automaticky upravovat alokaci vašich aktiv podle toho, jak se bude blížit konec vašeho investičního horizontu.
Fondy doplňkového penzijního spoření jsou zatíženy vyššími poplatky než následující dvě investiční alternativy, na druhé straně vám do těchto fondů může přispívat i zaměstnavatel. Dle výše příspěvku zaměstnavatele se tak může jednat o velmi zajímavou investiční možnost, jak můžete kdokoliv začít investovat na akciovém trhu už s pár volnými stokorunami měsíčně.
2. Investujte do indexových ETF
Burzovně obchodovatelný fond (ETF) je soubor akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů sdružených do jedné investice. Tyto fondy obvykle sledují také konkrétní akciové indexy, jako je S&P 500, Nasdaq nebo třeba DAX (rovněž však mohou být zaměřená na jednotlivá odvětví, nebo třeba aktuální trendy). Jinými slovy, ETF obsahují všechny akcie jako index, který sledují.
Indexová ETF jsou také investicí, která je realizovatelná už za pár set korun měsíčně, lze ji téměř automatizovat prostřednictvím některé z robo-advisory platforem, a obvykle dosahují nejlepších výsledků, když je necháte se zhodnocovat bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Díky tomu jsou ideální pro začínající investory, využívají je ovšem i zkušení investoři, kteří nechtějí už investování věnovat příliš mnoho času. Protože každé ETF může obsahovat stovky a někdy i tisíce různých akcií, poskytují okamžitou diverzifikaci a snižují vaše riziko. Pokud do nich přitom chcete investovat sami (bez využití robo-advisory platformy), lze to rovněž už za pár stovek a někteří z brokerů nabízejí jejich nákup bez poplatku.
3. Nákup frakčních akcií
Pokud máte zájem o nákup jednotlivých akcií, ale obáváte se jejich vysokých cen, mohou pro vás být vhodnou volbou frakční akcie. Když investujete do frakčních akcií, kupujete jen malý kousek jednotlivé akcie – což znamená, že zaplatíte mnohem méně než při nákupu celých akcií.
Díky frakčním akciím jsou i ty nejdražší tituly cenově dostupné. Místo toho, abyste za jednu akcii zaplatili stovky nebo tisíce dolarů, můžete si koupit pouze její část – frakci za částku, která vám vyhovuje, a je v souladu s vaším měsíčním rozpočtem.
Díky investici do frakčních akcií tak je možné vytvořit robustní a diverzifikované portfolio za částku, kterou si může dovolit téměř každý. S pár stovkami korun tak můžete investovat na akciovém trhu jako profesionální investor.
---
Investování na akciovém trhu nemusí být extrémně nákladná činnost. Najít cenově dostupné investice je snazší, než si možná myslíte a pokud začnete investovat již nyní, uděláte první krok na cestě k vybudování dlouhodobého bohatství.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #frakcniakcie #zlomkoveakcie #etf #DPS #jakinvestovat #investovaniprozacatecniky
jeden celosvětově respektovaný člověk prohlásil, že jestli máte pětistovku měsíčně na investice, je to tak malá zanedbatelná částka, takže ji investujte do svého vzdělání, abyste vydělali víc peněz, které můžete investovat do akcií....
Pak je ještě otázka, jak moc je nutné za to vzdělání platit. Spousta materiálů je na webu zdarma, literatura stojí kolem těch pár stovek. Pokud jde o nějaké specializovanější kurzy, tak tam už to jsou tisíce až deseti tisíce a to zase člověk řešící každou pětistovku nedá. Hlavní je se rozhoupat a nějak začít.
@Mi_Chal Je to přesně tak. Já už ani nevím, kdo přesně to řekl, a možná to vyznělo jinak, že to bylo původně. Ale myšlenka je taková, že s takhle malými částkami nemá smysl snažit se mít zisk z akcií 10 procent ročně, ale koupit si třeba knihu, která mne posune dopředu a z platu mi bude zbývat místo pětistovky např. 2000Kč měsíčně - což je v principu zisk 400 procent.
@vaclavpe Jo, říká se, že člověk má investovat do sebe. Pokud se vezme investování do akcií a koupí si o tom knihu, tak se taky může dozvědět, že pokud se tím člověk nechce víc zabývat a studovat detaily, tak může být nejrozumnější si koupit indexové ETF. A tím může začít tak jako tak, to se dozví i v těch materiálech na webu, co jsou zdarma.
Nevím, jestli má smysl kupovat frakční akcie v době, kdy je většina nadhodnocená. Sice stačí méně peněz, ale to nic nemění na tom, že člověk kupuje draze. Kupovat by se mělo za rozumnou cenu, ať už ve velkém nebo frakce. To už spíš ten zmiňovaný index.
Nebo .... kryptoměny. Pravidelný nákup za malé částky je dobrá volba, z dlouhodobého hlediska ?
Hele nic proti kryptu, sám jsem jeho zastánce, ale pro člověka, co neví která bije, je rád, že si dá 500ku bokem, je krypto fakt blbost. Mimo jiné kvůli poplatkům.