5 minut čtení

Může Ethereum změnit naše životy? V jakých oblastech lze jeho technologii uplatnit?

Platforma Ethereum a její měna ether se těší rostoucí popularitě, navzdory nedávnému poklesu její ceny. Proč je Ethereum tak zajímavé?

Když umělec Mike Winkelmann známý jako Beeple prodal začátkem března prostřednictvím aukční síně Christie's digitální umělecké dílo za 69,3 milionu dolarů, využil technologii non-fungible token (NFT) fungující na platformě Ethereum. Po úspěchu jeho experimentu se ho chystají následovat další umělci, kteří se snaží do světa umění vnést nový „technologický“ rozměr.

Autorova koláž – Everydays: The First 5,000 Days – je jediným složeným jpeg souborem z 5000 jednotlivých obrázků, které autor skicoval každý den po dobu více než 13 let. Jako NFT je to jedinečný majetek, který nelze zaměnit. Token je certifikátem vlastnictví.

Everydays: The First 5,000 Days Zdroj: nytimes.com

Nejenom svět umění experimentuje se svou budoucností na platformě Ethereum. Tato kryptoměnová platforma se etabluje jako místo, kde řada odvětví „starého světa“ metodou pokusů a omylů zjišťuje, jak by bylo možné technologii Ethereum využít v dalších oblastech života. Nejčastěji ji využívá finanční sektor k tokenizaci aktiv na blockchainu – neboli k vydávání tokenu, který digitálně reprezentuje obchodovatelné aktivum na blockchainu.

Technicky vzato je #Ethereum decentralizovaná open-source technologie blockchainu a softwarová platforma, která umožňuje uzavírání peer-to-peer neboli "chytrých" smluv a také rozvoj decentralizovaných aplikací. Chytré smlouvy jsou programy uložené v blockchainu, které automaticky realizují dohody při splnění předem stanovených podmínek. Namísto centralizované sady serverů se síť Ethereum spoléhá na rozsáhlou globální síť serverů, které ověřují data a zpracovávají transakce. Jeho měna ether získává ve světě kryptoměn stále větší hodnotu, jak získává samotná platforma popularitu.

Za období od prosince 2015 do března 2021 se #ether zhodnotil ročně o 273 %, i když s výraznou volatilitou, kterou lze u kryptoměn očekávat. Pro srovnání, #bitcoin vzrostl anualizovaně o necelých 180 %.

Vývoj ceny etheru v porovnání s dolarem (zelená) a bitcoinem (oranžová) od prosince 2015 do března 2021. Zdroj: coinmarketcap.com

Ethereum získává stále větší tržní podíl

Ve srovnání s Bitcoinem je Ethereum a jeho měna ether relativně mladá. Bitcoin byl představen v roce 2008, v době globální finanční krize, zatímco Ethereum bylo spuštěno teprve v roce 2015. Mají velmi odlišné účely: Bitcoin je navržen jako forma digitálních peněz nebo základní vrstva pro nový měnový systém (ačkoliv nové plánované změny na blockchainu Bitcoinu by mohly znamenat změny a přiblížit Bitcoin v jeho využitelnosti více Ethereu), zatímco technologie Etherea uchovává počítačový kód, který umožňuje uzavírání chytrých smluv a vytváření decentralizovaných aplikací. Navíc je nabídka Bitcoinu omezená – proto se mu přezdívá "digitální zlato" kvůli jeho atraktivitě pro některé investory jako zajištění proti inflaci. Schopnost Etherea umožnit běh chytrých smluv v decentralizovaných aplikacích způsobila, že o něm mnozí uvažují jako o "nové formě internetu".

Kromě etheru je 9 z 25 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace (částečně) založeno na platformě Ethereum (k 15. květnu 2021). V kombinaci s mnoha dalšími aplikacemi zvedly tržní podíl Etherea ze 7 % v roce 2019 na současných 18 %, což mu dává tržní kapitalizaci 306 miliard dolarů. Podle počtu transakcí zpracovaných v blockchainu pak Ethereum od roku 2017 Bitcoin dokonce poráží.

10 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace. Zdroj: coinmarketcap.com

Tři typy využití pro Ethereum

Ačkoli je Ethereum stále v plenkách, může se ukázat jako inovace, která technologii blockchain umožní naplnit její skutečný potenciál. Obecně řečeno ho lze využít v rámci tří typů aplikací:

  • Decentralizované aplikace: Na rozdíl od běžných aplikací, kde kód běží na centralizovaném serveru, tyto aplikace běží na síti počítačů typu peer-to-peer. Příkladem takové decentralizované aplikace neboli #DaPP je #MakerDAO využívající stablecoin #Dai.
  • Decentralizované finance: Cílem této aplikace je demokratizovat finance tím, že z transakcí odstraní prostředníky typu bank a umožní přístup na finanční trhy úplně každému. Lze ji využít pro decentralizované obchodní burzy. Ukázkovým příkladem může být protokol #Uniswap pro obchodování s tokeny ERC-20.
  • Decentralizované anonymní organizace (DAO): Jedná se o nové typy organizací, opět demokratičtější než ty dnešní. Využívají technologii #blockchain k odstranění potřeby centrální autority, což vede k ploché organizaci bez nutnosti vytváření hierarchických struktur. Držitelé tokenů řídí tuto "DAO" a hlasují o rozhodnutích decentralizovaným způsobem. Takovou decentralizovanou autonomní organizací je rovněž MakerDAO.

Ekosystém Ethereum výrazně roste

Na platformě Ethereum a kolem ní se vyvíjí komplexní ekosystém. V současné době existuje více než 3 000 aplikací a jejich počet neustále roste. Jedná se o pozoruhodnou oblast plnou experimentů, kdy se některým aplikacím pochopitelně podaří uchytit a jiným nikoliv.

Ethereum je nejznámější jako platforma pro decentralizované finance, kde se prosazují aplikace pro obchodování, půjčování a investování. Vznikají však také sociální sítě, reklamní nebo predikční aplikace.

O potenciálu, který v Ethereu vidí podnikatelská sféra, svědčí i to, že některé přední technologické a finanční podniky založily Ethereum Enterprise Alliance, která se věnuje rozvoji jeho využití v každodenní činnosti. Mezi členy patří například společnosti Accenture, Bank of New York Mellon, EY, Intel, JP Morgan Chase Bank, Microsoft nebo SAP.

Je tak zřejmé, že se Ethereum stalo ekosystémem, v němž podniky, umělci a další subjekty experimentují s novými možnostmi blockchainu a snaží se od sebe navzájem učit a spolupracovat. Stejně jako v teorii přirozené evoluce, kterou vytvořil anglický přírodovědec Charles Darwin, přežijí a budou prosperovat ti nejsilnější.

#kryptomeny #kryptomena #jakinvestovat #investovani #blockchain #smartkontrakty

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Je to všechno hezké o ETH, ale za cca 2-3 měsíce nasadí Cardano smart kontrakty a potom může zastaralá síť Ethereum v klidu skončit.

    -2
    • Tak Cardano jeste nic s porovnanim Eth nepredvedlo. CH je jen PR maniak.

      +2
    • to je také důvod, proč jsem začal investice do crypta diverzifikovat... ačkoliv primárně nakupuji stejně hlavně BTC...

      0
    • ETH bude mít upgrade na ETH2, takže nebude zastaralá. BTC zas dostane taproot upgrade. Takže ADA to nebude mít jednoduchý, ale fandim tomu projektu.

      +1
    • @Viky7 ten upgrade slibují už tak dlouho, že ho můžou klidně slibovat dalších pár let.

      -2
    • Lol, ADA jen oznamuje a nic se neděje, a to pořád dokola. Pokud jde uživatelům o škálování, tak můžou už teď přejít na Solanu, která je momentálně nejrychlejší z těchto blockchainů a raketově roste její ekosystém.

      0