4 minuty čtení

Vývoj „korona" farmaceutických firem

Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme.

Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme. Nejznámější farmaceutické společnosti spojené s koronavirem jsou: Moderna, Pfizer, BioNTech a konsorcium AstraZeneca. Společnosti i v současnosti zásobují největší část světa vakcínou na koronavirus, kterou vyvinuly, dostaly pobídky od vlád a uzavřely kontrakty na velký objem budoucích dodávek.

Účinnost vakcíny

Světová zdravotnická organizace schválila vakcíny od Moderny, Pfizer/BioNtech jakož i konsorcia AstraZeneca/Oxfordské univerzity na nouzové použití, protože na základě údajů z rozsáhlých klinických testů jsou bezpečné a účinné.

Nejvyšší účinnost rozsáhlého klinického testování podle světové zdravotnické organizaci (WHO) zaznamenala vakcína od Pfizer/BioNtech s 95 %, Moderny 94,1 % a nakonec výrazně nižší 63% účinnost vykázala evropská vakcína od AstraZeneca. Na druhé straně však WHO zveřejnilo, že ke zvládnutí pandemie COVID 19 by stačilo rozsáhlé očkování vakcínou s minimálně 50 % účinností.

Vakcíny na koronavirus, které se dostaly na trh, se vyráběly na základě povolení k nouzovému použití a neprošly úplným schvalovacím procesem. Mnohé z nemocí, na které společnosti mRNA zaměřují ve svých laboratořích, budou pravděpodobně v budoucnu muset před schválením podstoupit mnohem delší proces.

S výjimkou společnosti Pfizer by se tedy všechny společnosti s mRNA vakcínou mohly považovat za spekulativní. Ačkoliv byly s COVID-19 dokázané určité výhodné aspekty technologie mRNA, nemusí to nutně znamenat, že se prokázalo, že mnohé další různé aspekty technologie mRNA jsou úspěšné při složitějších chorobách, jako je HIV nebo rakovina.

Přiložený graf zaznamenává vývoj ceny akcií od roku 2020. 
BioNtech (barevný graf) + 531,48 %, 
Pfizer (oranžová čára) + 5,33 %, 
Moderna (tyrkysová čára) + 1018,11 %,
AstraZeneca (žlutá čára) +12 ,60%.

Informace o vývoji hodnoty akcií BioNtech je možné najít na: https://www.tradingview.com/chart/?symbol=NASDAQ%3ABNTX

Informace o vývoji hodnoty akcií Pfizer je možné najít na: https://www.tradingview.com/chart/?symbol=NYSE%3APFE

Informace o vývoji hodnoty akcií Moderna je možné najít na: https://www.tradingview.com/chart/?symbol=NASDAQ%3AMRNA

Informace o vývoji hodnoty akcií AstraZeneca je možné najít na https://www.tradingview.com/chart/?symbol=NASDAQ%3AAZN

Zdroj: Tradingview.com

 

Tržby společností Moderna a BioNTech toto čtvrtletí explodovaly, v průběhu příštího roku, nebo dvou let, se však mohou dramaticky zpomalit, protože poptávka po vakcíně COVID-19 bude klesat. Tržní kapitalizace společností nám z části předznamenává, že po odeznění koronaviru budou společnosti čerpat i z jiných léků, které mají v portfoliu.

Název společnosti

Tržní kapitalizace (mld. USD)

Poměr ceny k tržbám

Návratnost vlastního jmění (%)

Meziroční růst tržeb (%)

Čistá marže (%)

Pfizer

219,15

4,97

16,67

21,23

24,00

Moderna

82,74

30,21

21,83

24112,5

21,88

BioNTech

56,34

19,86

80,65

7992,11

47,81

AstraZeneca

147,32

7,69

29,68

9,25

14,42

 

Zdroj: Vlastní zpracování

Obecně se až tak nesoustředím na velkou farmaceutiku, protože se mi líbí věci v raném stadiu, které mají obrovský potenciál růstu, což reflektuje jejich úspěšnost, jak je to v případě společností BioNTech nebo Moderna. Kuriózní je, že zatímco společnost Pfizer byla klíčovým hráčem při vyvinutí vakcíny mRNA COVID pro trh, nemělo to téměř žádný vliv na cenu jejích akcií. Kdyby byl produkt Pfizer/BioNTech lékem na rakovinu, mohlo by to znamenat výrazně vyšší nárůst ceny akcií společnosti Pfizer.

 

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd, kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76.69%% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.