14.06.2021 5 minut čtení

3 investiční chyby, které vás mohou zaručeně připravit o peníze

Myslíte si, že je vaše investiční portfolio připravené na případný propad akciového trhu? Následující 3 investiční chyby jsou častější, než si možná myslíte a během propadu trhu vás mohou zaručeně připravit o peníze.

Při propadu akciového trhu přijde o peníze téměř každý – respektive klesne hodnota jeho investic. Dokud však tyto investice neprodáte, ztrátu ve skutečnosti nerealizujete. Zda bude snížená hodnota vašeho investičního portfolia pouze dočasnou záležitostí, nebo trvalou, však závisí na investičních krocích, které učiníte před krachem a během něj. Následující tři chyby mohou zdecimovat vaše portfolio a vážně ohrozit vaše finance, proto byste se jich měli za každou cenu vyvarovat.

1. Nedostatečná diverzifikace

Diverzifikace portfolia je jedním z nejdůležitějších kroků, který byste měli podniknout, abyste se ochránili před ztrátou. Investováním do mnoha cenných papírů zajistíte, že žádný z nich nebude mít na vaše portfolio příliš velký vliv. Když cena jedné akcie klesne, budou ve vašem portfoliu další, které mohou tuto ztrátu vyrovnat.

Není to však tak jednoduché. Pokud budete investovat do vícero akcií z technologického sektoru, diverzifikace nedosáhnete. Musíte také zajistit, že máte své peníze rozprostřeny do mnoha sektorů, abyste v případě, že bude jeden z nich silně zasažen, nepřišli o podstatnou část hodnoty vašeho investičního portfolia (jako tomu bylo v případě mnoha podniků souvisejících s cestovním ruchem během pandemie COVID-19). Není od věci mít část peněz také v hotovosti, dluhopisech nebo jiných bezpečných investicích.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak rychle diverzifikovat své portfolio, je investování do burzovně obchodovatelného fondu. Jedná se o kolekce akcií, které sledují tržní indexy nebo sektory akciového trhu (vyberete-li si sektorové ETF, opět je třeba investovat do několika fondů naráz). Často obsahují stovky akcií a generují poměrně stabilní výnosy, které jsou velmi podobné jejich podkladovému indexu. Jejich poplatky jsou také poměrně nízké. Některé z nejoblíbenějších indexových fondů kopírujících svým složením index S&P 500 mají nákladovost do desetiny procenta. Navíc je možné je nakupovat velmi snadno prostřednictvím investičních platforem, pokud nechcete investování věnovat příliš mnoho času.

2. Impulzivní nákupy a prodeje

Když neustále čtete v článcích nebo v diskuzích na sociálních sítích o nějaké „obskurní“ akcii, může to u některých nezkušených investorů vyvolat pokušení nakoupit tyto akcie v naději, že se z nich přes noc stanou milionáři. A naopak když vidíte, že cena akcií ve vašem portfoliu prudce klesá, může to v někom vyvolat touhu prodat je ze strachu, že pokud si ji ponechá déle, ztratí ještě více peněz. Ani jeden přístup však není vhodný a vede ke ztrátám investičního kapitálu.

Podobným unáhleným krokům byste se měli vyhnout. Pokud investujete do akcie pouze na základě její aktuální popularity v investiční komunitě, můžete investovat své peníze do titulu, který má nulový dlouhodobý potenciál. Příliš brzkým prodejem naopak proměníte dočasnou ztrátu v trvalou. Místo toho před nákupem nebo prodejem investici pořádně prozkoumejte. Zaměřte se na její dlouhodobý růstový potenciál. Nestarejte se o každodenní cenové výkyvy, pokud si nezačnete všímat většího trendu, který naznačuje, že vývoj v podniku začíná nabírat špatný směr. Investujte zkrátka s dlouhodobým investičním horizontem.

3. Investujete na akciovém trhu peníze, které budete v příštích pár letech potřebovat

Peníze, které plánujete spotřebovat v příštích pěti až sedmi letech, držte mimo akciový trh, pokud můžete. Investování do akcií je jedním z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě zvyšovat hodnotu svého bohatství, ale kvůli volatilitě akciového trhu není vhodné pro krátkodobé investice. Pokud v určitém okamžiku potřebujete své peníze, musíte je prodat bez ohledu na to, jakou hodnotu mají vaše akcie v daném okamžiku. Díky tomu byste mohli zaznamenat velkou ztrátu.

Není příjemné nechávat peníze na spořicím účtu, který nevydělává téměř žádné úroky, ale stále je to rozumnější přístup, než je s krátkým investičním horizontem investovat do akcií. Můžete zauvažovat alespoň o využití termínovaných vkladů. Ty vám sice nepřinesou takový výnos jako investování na akciovém trhu, ale pokryjete alespoň inflaci a nebude vám hrozit ztráta. Termínované vklady vám na rozdíl od spořících účtů neumožňují vybrat peníze kdykoliv chcete. To by však neměl být problém, pokud víte, za jak dlouhou dobu budete své peníze potřebovat.

---

Základem investičního úspěchu je neustálé uvažování o tom, jak by vaše dnešní rozhodnutí mohla ovlivnit vaše finance v budoucnu. I v dobrých časech byste měli vždy myslet na to, jak se vaše portfolio zachová v případě krachu akciového trhu, protože nikdy nevíte, kdy přijde další.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #krach #investicnichyby #chyby #investicnistrategie #strategie #diverzifikace #dlouhodobeinvestovani #investicnihorizont

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Možná se autor už sám ztrácí v té záplavě článků typu "x doporučení pro investování" vs. "x chyb při investování", které se zde točí s malými obměnami stále dokola. Doporučil bych (nebo alespoň z mého pohledu by to bylo velmi atraktivní) se věnovat více do hloubky jednak jednotlivým brokerům:

  - danění dividend

  - ochrana vložených prostředků

  - dohlížející orgány

  - CELKOVÉ poplatky za běžné transakce - převod, směna, nákup

  a druhak konkrétním investičním scénářům:

  - u koho se vyplatí investovat např. 3000 Kč měsíčně s nízkými náklady, u koho se naopak vyplatí investovat třeba vyšší částky, ale nepravidelně, atd.

  - vytvořit třeba malé, ale zde pravidelně zveřejňované portfolio s komentářem, jak si vede a proč, zdůvodnění výběru konkrétních ETF nebo jednotlivých akcií

  - jestli vybírat spíše dividendové nebo reinvestiční produkty s ohledem na horizont a investiční cíl (resp. kdy chci začít čerpat)

  - atd. jistě přijdete i na další parametry, které by se sem hodily

   

  Takový článek jsem tu našel cca jeden-dva a ještě navíc nešly do takové hloubky, jaká by byla potřeba. Ta hloubka lze dosáhnout pouze dvěma způsoby. Buď to bude psát člověk, který má 20let+ zkušeností z oboru anebo to může psát mladší člověk (což je zřejmě případ tohoto webu), potom to ale musí skutečně dělat, aby dokázal věrně a úplně zachytit, veškeré aspekty. Tímto narážím na mnou zmíněný článek, kde je ale v komentářích upozorňováno na řadu chyb či nepřesností, které ale pramení z toho, že autor článku nemá osobní zkušenost. Jistě, zejména ze začátku to bude výrazně náročnější (časově i finančně), ale alespoň z mého pohledu daleko cennější, než dokola omílané "5 nejčastějších chyb", "8 investičních pravidel milionářů", atd. atd.

  +8
  • Souhlasím. Některé články jsou bohužel pořád dokola recyklované, s žádnou přidanou hodnotou, že to případného čtenáře už může odrazovat.

   +1
  • díky za zpětnou vazbu...

   0
 • Nadpisy jsou přeci CHYBY, které děláte. A chybou je investovat peníze, které BUDETE potřebovat... Původně to bylo správně, teď je to špatně:)

  +1
 • Ahoj, v tom nadpisu je chyba: č 3 - Investujete na akciovém trhu peníze, které budete v příštích pár letech potřebovat. Mělo by tam být "NEBUDETE potřebovat"

  0
  • díky za upozornění... to by opravdu smysl nedávalo...

   0