4 minuty čtení

Turecká lira dýchá z posledního. Těžit z toho budou turisté

I když se začátkem roku mohlo zdát, že turecká lira má nejhorší období za sebou, opak je pravdou. Ve srovnání s obdobím na začátku ledna 2021 kurz turecké měny výrazně oslabil.

Na historicky nejnižších hodnotách se měna zatím nacházela začátkem listopadu 2020, kdy kurz dosahoval 10,1489 TRY za 1 EUR. Zdá se, že momentálně se opět blíží k těmto hodnotám. Pro turisty, kteří se těší na letní sezónu to může znamenat opět výrazně levnou dovolenou v Turecku.

Graf: Vývoj hodnoty měnového páru EUR/TRY za posledních 10 let. (Zdroj: ecb.europa.eu) *

Hodnota eura vůči turecké liře vzrostla od začátku roku o 12 procent. Podle oficiálního kurzu ECB si mohou turisté v těchto dnech zaměnit jednu tureckou liru přibližně za 0,1 EUR. Za poslední rok hodnota eura posílila vůči turecké měně o 38 procent a za posledních 5 let dosáhla výkonnosti až 212 procent.

Nejvýraznější pokles své hodnoty zaznamenala turecká lira letos poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal šéfa centrální banky Naciho Agba a na jeho místo dosadil Sahapa Kavcioglua. Stalo se to ještě koncem března a od té doby tamní měna, která se postupně vzpamatovávala ze svých historických minim opět výrazně oslabuje.

Agbal se přitom do čela centrální banky postavil pouze v listopadu minulého roku a snažil se bojovat proti vysoké inflaci v zemi prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Jeho kroky proti oslabení měny byly obecně uznávané domácími i zahraničními představiteli. Tato strategie se však evidentně nelíbila Erdoganovi, který se dlouhodobě staví proti zvyšování úrokových sazeb a situaci se rozhodl vyřešit vlastním způsobem. Za poslední necelé dva roky jde již o třetí výměnu na pozici guvernéra banky.

V čele s novým guvernérem na svém posledním zasedání v polovině dubna Turecká centrální banka nezpřísnila měnovou politiku s úmyslem vypořádat se s vysokou inflací. Měnový výbor nechal základní úrokovou sazbu na úrovni 19 procent, přičemž inflace dosahuje 16 procent. Turecká lira na prohlášení centrální banky reagovala dalším oslabením hodnoty.

Výraznějšímu poklesu měny zabránil slib nového guvernéra, který navzdory obávám veřejnosti, že začne s rychlým snížením úrokových sazeb, nakonec překvapil a prohlásil, že udrží přísně nastavenou měnovou politiku. A to přesto, že Kavcioglu před svým nástupem do nové funkce paradoxně kritizoval přísnou měnovou politiku. Dokonce zastával neobvyklý názor, že vysoké úrokové sazby mohou způsobovat růst inflace. Otázkou tedy zůstává, do kdy mu nová rétorika vydrží? Nejistota ze strany veřejnosti i investorů tak i nadále citelně visí ve vzduchu.

K tlaku na hodnotu turecké liry pomohlo i prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena, který oficiálně uznal masakry Arménů v Osmanské říši v roce 1915 za genocidu. Lira obecně citlivě reaguje na napětí mezi Ankarou a Washingtonem poté, co konflikt s předchozím prezidentem Donaldem Trumpem vyvolal v zemi v roce 2018 recesi a krizi domácí měny.

Turecká ekonomika se momentálně opět dostává na hranu měnové krize. Pokud bude oslabování liry pokračovat a politický tlak prezidenta Erdogana v tomto směru nepoleví, může dojít k silným inflačním tlakům a ohrožení finanční stability země.

Alespoň částečně pomoci tamní ekonomice by mohlo oživení cestovního ruchu během letní sezóny i s ohledem na to, že Evropská unie plánuje covidové pasy, které by měly usnadnit a zpříjemnit turistům vycestování do přímořských zemí. Tak jak jsme mohli sledovat už v minulosti, pravděpodobně i nyní přiláká výhodný směnný kurz v důsledku oslabení turecké měny do země množství evropských turistů, kteří přijedou s vidinou levných nákupů.

Oslabení turecké liry však nebude znamenat i zlevnění rekreačních zájezdů do této destinace. „Propad kurzu turecké měny nebude mít vliv na ceny zájezdu. Ty jsou už dávno stanoveny a letenky a ubytování jsou nasmlouvané. Určitě to ale může být pro turisty příjemné v destinaci, co se týče utrácení na dovolené. Tam by mohli ušetřit,“ potvrzuje Andrea Řezníčková, mluvčí Invia.cz, a.s. Celkové náklady na odpočinek v tamních turisticky populárních destinacích by tak mohly turisty vyjít o něco levněji.

Olívia Lacenová, hlavní analytička TopForex