Ve světě, kde "větší je lepší", už ekonomům a investičním manažerům nestačí mluvit o trendech. Místo toho mluví o "megatrendech" - masivních globálních změnách, které překračují fyzické, geopolitické a kulturní hranice. Teoreticky by měly být tyto obrovské globální změny, jako je stárnutí populace a měnící se klima, pro investory skvělou příležitostí.
Koneckonců, pokud lidé obecně jedí méně masa, pak by se mělo dařit společnostem vyrábějícím veganské hamburgery, a pokud všichni stárneme, základem vašeho portfolia by jistě měly být firmy zabývající se výrobou náhrad kyčelních kloubů…
Ale tematické investování, jak je často označovaná strategie výběru podniků, které by se mohly svézt na vlně globálních změn, je těžší, než se zdá. Nemáme křišťálovou kouli a události, jako je právě globální pandemie, mohou jakékoliv předpovědi budoucnosti obrátit vzhůru nohama. V důsledku toho může být strategie postavená na globálních megatrendech poměrně rizikovým investičním přístupem.
Pokud však investujete dlouhodobě, je dobré vybírat investice s ohledem na to, jak se svět mění, ať už investujete do tematických ETF, nebo třeba jednotlivých akcií. Které megatrendy budou pravděpodobně hýbat budoucností?
1. Zbohatněte na tom, že roboti snižují náklady na výrobu
Je těžké ignorovat obrovský pokrok ve využívání technologií, kterého bylo dosaženo od začátku pandemie. Ačkoliv využívání technologií rostlo ve všech aspektech podnikání již před covid-19, od počátku pandemie se vývoj výrazně urychlil a nejedná se pouze o rozvoj e-commerce nebo cloudových technologií.
Přestože v nedávné době rostly hlavně akcie společností, jako jsou #Apple a #Amazon, hodnotu lze nalézt i v jiných oblastech technologického sektoru. Obrovský potenciál se nachází v oblastech robotiky a automatizace – oblasti jejichž vývoj byl urychlen pandemií. Problémy s globálními dodavatelskými řetězci během lockdownu znamenají, že velká část rozvinutého světa bude přesouvat výrobu do svých zemí, a to spíše s využitím robotů než vlastní lidské síly.
Pandemie zkrátka odhalila rizika spojená s velkým spoléháním se na globální dodavatelské řetězce, ať už jde o zajištění dodávek osobních ochranných prostředků, spory ohledně vakcín nebo další problémy, které se objevily. V kombinaci se snahou omezit cestování, aby se snížily emise uhlíku, lze očekávat, že se mnohem více výroby, která se dříve přesouvala k levným výrobcům, jako je Čína, přesune blíže k oblastem, kde lze využít robotiku a moderní stroje ke snížení výrobních nákladů.
2. Vsaďte si v závodě za nulovou uhlíkovou stopou na budoucího vítěze
Dalším zřejmým megatrendem, který již ovlivňuje investiční prostředí, je snaha o dosažení nulových uhlíkových emisí. Tento megatrend se objevil ještě před koronavirem. Řešení tohoto problému však covid-19 opět urychlil, protože se celá řada vlád po celém světě zavázala k přestavbě svých ekonomik do mnohem ekologičtější podoby. Jedním z důvodů, proč nyní investovat udržitelně tak je, že je tato iniciativa celosvětově nadšeně podporována – žijeme v době, kdy vládní regulace podporují jeden z významných investičních megatrendů.
Navíc můžeme být svědky toho, že dochází k výraznému posunu směrem k alternativním zdrojům energie – od vodíkových palivových článků po řešení založená na větrné a solární energii. Postupně se přitom ukončuje výroba energie z fosilních paliv, což bude mít rozsáhlý dopad na průmyslové prostředí a nové technologie tuto transformaci jenom podpoří. Můžete tak investovat do společností, které pomáhají snižovat emise uhlíku ve světové ekonomice, prostřednictvím některého z fondů či ETF.
Existují pak i specifičtější témata udržitelného rozvoje, na která se investoři mohou zaměřit. Ta jsou však spojena s vyšším investičním rizikem, protože se obvykle zaměřují pouze na jednu oblast celkového megatrendu zelených energií – což mohou být konkrétně výrobci větrných turbín, solárních panelů, těžaři lithia a podobně. Investoři, kteří si vybírají takto specifické investice, by se měli ujistit, že představují pouze malou část jinak diverzifikovaného portfolia.
3. Můžete těžit ze stárnoucí populace
I když pandemie ustoupí, obavy o zdraví budou nepochybně přetrvávat, stejně jako potřeba investic do národních zdravotnických systémů. Rychle stárnoucí světová populace samozřejmě vyžaduje více zdravotní péče, a protože starší lidé drží velkou část světového bohatství, budou ochotni za její řešení zaplatit.
Zdravotnictví bylo oblastí, do které je třeba investovat, již před pandemií. Stárnoucí populace pro vyspělé ekonomiky znamená, že vlády budou muset být schopné vyléčit více lidí za méně peněz, což bezpochyby přinese nutnost inovací v oblasti zdravotnictví.
Je velmi pravděpodobné, že dojde k výraznému růstu v oblastech, jako je telemedicína a zdravotnické technologie pro využití v domácnosti – například monitorovací systémy. Trend v západním zdravotnictví je jasný – snaha přesunout velkou část pacientů do levnějších a pohodlnějších prostředí, jako je například domov. Zároveň můžeme očekávat že ve světě, který přijde po pandemii, budou investovat zdravotnické systémy na celém světě do analytiky a technologií, aby zvýšily efektivitu vynaložených nákladů. To by mělo umožnit poskytování zdravotnických služeb více lidem v jeden okamžik, aniž by byla ohrožena kvalita péče a výsledků.
#akcie #jakinvestovat #investovani #etf #tematickefondy #tematickaetf #megatrendy #investicnitrendy #zelenaenergie #starnutipopulace #robotika #automatizace #investicnistrategie #strategie
Díky za článek. Ještě víc by se mi líbil, kdyby pro každý megatrend byly dány příklady ETF nebo akcií do kterých investovat.