6 minut čtení

Přemýšlíte o investici do kryptoměn? Proč by mohl být právě Polkadot skvělou volbou?

V květnu 2020 tým vývojářů – včetně spoluzakladatele Etherea Gavina Wooda – spustil Polkadot. Tato unikátní kryptoměna rozšiřuje funkčnost svých předchůdců s cílem vybudovat decentralizovaný internet. Co byste o ní měli vědět?

Zdroj: capital.com

#Bitcoin je technologická platforma založená na blockchainu vytvořená za účelem decentralizace elektronických plateb. Nahrazuje centrální regulátory (tj. banky) distribuovanou sítí těžařů, čímž vytváří efektivnější a otevřenější finanční systém.

Jakmile dojde k transakcím, těžaři seskupují data transakcí do bloků, řeší kryptografické „hádanky“, aby každý blok ověřili, a poté každý blok přidají do blockchainu. Pokaždé, když těžař úspěšně dokončí tyto kroky, je odměněn bitcoinem. Jinými slovy, tento systém se stará o prevenci podvodů a ražbu nové měny, čímž eliminuje potřebu finančních institucí.

Pozoruhodné je, že odstranění finančních institucí z procesu také snižuje mnoho transakčních poplatků, což znamená, že obchodníci si ponechají více peněz. Znamená to také, že tyto instituce nikdy neshromažďují údaje o spotřebitelích a že do systému může přistupovat kdokoli s připojeným zařízením.

#Ethereum tuto funkci rozšiřuje o lépe programovatelnou síť. Konkrétně blockchain Ethereum ukládá více než jen data o transakcích – podporuje také samočinně spustitelný počítačový kód. Díky tomu je možné v síti Ethereum vytvářet samovynucující se chytré smlouvy a decentralizované aplikace (dapps). To opět eliminuje potřebu dohledu třetích stran a dává uživatelům větší kontrolu nad jejich osobními údaji.

#Polkadot by pak mohl být dalším krokem kryptoměnové (r)evoluce.

Vývoj ceny Polkadotu vůči americkému dolaru (zelená) a Bitcoinu (oranžová) od jeho vzniku. Zdroj: coinmarketcap.com

Vznik Polkadotu

Polkadot je další síť postavená nad blockchainem, ale byla navržena tak, aby byla škálovatelnější než její předchůdci. Polkadot je více než jen jeden blockchain – je to ekosystém propojených blockchainů. Centrální řetězec (známý jako relay chain) zajišťuje bezpečnost celé sítě a vedlejší řetězce (známé jako parachains) zvyšují kapacitu sítě.

Pozoruhodné je, že každý z těchto vedlejších řetězců je vlastním blockchainem a každý z nich může být optimalizován pro konkrétní účel, stejně jako je Ethereum optimalizováno pro chytré kontrakty. Mezi další příklady však patří blockchainy vytvořené pro ukládání souborů, finanční služby, komunikaci nebo transparentnost dodavatelského řetězce.

Posledním dílkem skládačky jsou mosty (bridges). Ty umožňují připojení parachainů k externím sítím, jako je #blockchain Bitcoinu nebo Etherea. Jinými slovy, Polkadot nejen podporuje svůj vlastní ekosystém, ale také je schopný se integrovat do stávajících sítí a umožňuje komunikaci mezi platformami, které spolu normálně komunikovat nemohou.

Výhody Polkadotu

Aktuálně se na blockchainech Bitcoin a Ethereum zpracovává zhruba 3, respektive 15 transakcí za sekundu. Pro srovnání: #Visa je schopná momentálně zpracovávat zhruba 4840 transakcí za sekundu. Jinými slovy, Bitcoin a Ethereum mají problém se škálovatelností – nedokážou (alespoň zatím) v jeden okamžik zprostředkovat dostatečný počet transakcí. Ačkoliv obě sítě pracují na nápravě tohoto problému, Polkadot má podle všeho náskok.

Pomocí vedlejších řetězců může Polkadot paralelně zpracovávat více transakcí, čímž se zvýší propustnost jeho sítě – alespoň podle teorie. První vedlejší řetězce by měly být spuštěny ještě letos. Ale až se tak stane, může podle Wooda síť zpracovat až 1 milion transakcí za sekundu.

Jaký je potenciál Polkadotu?

Nejlepším způsobem, jak pochopit Polkadot, je uvést jeho funkčnost do kontextu na příkladu z reálného světa. Vezměme si tento scénář: První vedlejší řetězec je určen pro ukládání souborů, jako jsou vědecké tituly a profesní certifikáty a druhý vedlejší řetězec je optimalizován pro chytré smlouvy, jako jsou žádosti a nabídky práce.

Řekněme, že zdravotnická instituce vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici pomocí chytré smlouvy na platformě druhého vedlejšího řetězce. Namísto vyplňování zdlouhavého formuláře a přikládání několika dokumentů byste mohli dát jednoduše druhému vedlejšímu řetězci přístup k vašim informacím (tj. dokladům o dosaženém vzdělání, lékařským licencím atd.) uloženým na platformě prvního vedlejšího řetězce.

Inteligentní smlouva by mohla automaticky ověřit vaši odbornost a bezpečná povaha blockchainu by zajistila jejich legitimitu. Pokud splňujete kvalifikaci, inteligentní smlouva by mohla automaticky spustit nabídku práce. To by zjednodušilo proces podávání žádostí o práce pro kohokoliv a pomohlo by zdravotnickému zařízení fungovat efektivněji, stejné postup by byl aplikovatelný i kdekoliv jinde.

Cílem Polkadotu je vybudování zcela decentralizovaného internetu – takového, kde uživatelé mohou bezpečně přistupovat k jakémukoli typu decentralizované aplikace nebo služby. Pozoruhodné je, že schopnost Polkadotu propojit a zabezpečit ekosystém jednotlivých blockchainů z něj činí škálovatelnější řešení než z jeho předchůdců.

Může být Polkadot rozumnou investicí?

Kryptoměny obecně jsou zcela přirozeně velmi rizikové investice. Stačí se podívat na vývoj ceny jen několika z nich – například #Dogecoin na začátku tohoto roku prudce vzrostl o 12 000 % díky humbuku na sociálních sítích a několika tweetům generálního ředitele společnosti Tesly Elona Muska. Od té doby však tato mince ztratila více než polovinu své hodnoty.

Konstelace několika málo faktorů, jako byly opět tweety Elona Muska či příslib Číny, že potlačí obchodování s kryptoměnami a jejich těžbu, poslalo v květnu celý křehký kryptoměnový trh výrazně dolů. Tržní kapitalizace kryptoměn se tak snížila o více než 1 bilion dolarů.

Pokud však takovou volatilitu zvládnete, nechte si Polkadot na seznamu sledovaných aktiv. Vývojový tým stojící za touto digitální měnou má ambiciózní vizi. Pokud se mu podaří vybudovat základy nového internetu, může být Polkadot dlouhodobým vítězem kryptoměnového závodu.

#kryptomeny #jakinvestovat #investovani #kryptomena #rizikoveinvestice #spekulace #riziko #volatilita #investovanidokryptomen

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.