5 minut čtení

Čemu byste se měli při investování vyvarovat? 98 % lidí podléhá alespoň 1 z těchto 4 zničujících klamů

Chcete se stát úspěšným investorem? Investujte nejdříve do vzdělání a osobního růstu, tam začíná cesta za dosažením bohatství prostřednictvím investování.

Každý má k penězům jiný přístup. Pokud se zamyslíte nad lidmi ve vašem okolí, začnou se vám vybavovat typické vzorce chování: Někteří lidé rádi utrácejí za věci, které chtějí, i když je pravděpodobně ani nepotřebují, a jiní by si nechali pro korunu vrtat koleno. Pravděpodobně znáte někoho, kdo zodpovědně střádá peníze na důchod, a někoho jiného, kdo žije přítomným okamžikem a na budoucnost nedbá.

Vedle záměrných peněžních návyků si však nejspíš s sebou nesete na své cestě životem i nevědomé klamy a zkreslení, které ovlivňují vaše finanční rozhodování – a pravděpodobně vás stojí peníze, mnoho peněz. Alespoň to tvrdí autoři nové studie behaviorálních financí od společnosti Morningstar. Téměř všichni z 1 211 respondentů průzkumu, 98 %, podléhají alespoň jednomu nebo více finančním klamům a zkreslení.

Pojďme se podívat o co se jedná a co s nimi můžete dělat.

Jakém klamy a zkreslení vedou ke špatným investičním rozhodnutím?

Výzkumný tým Morningstar zjistil, že téměř všichni Američané podléhají alespoň jednomu ze čtyř častých klamů a zkreslení, které přímo souvisí se zhoršenou finanční situací respondentů, včetně upadání do dluhové pasti, nižších zůstatků na spořicích a investičních účtech apod... Čtyři nejčastější zkreslení a klamy, kterým podléhá většinová populace jsou následující:

1. Přílišný důraz na přítomnost: Tendence lidí upřednostňovat okamžité uspokojení před dlouhodobými cíli. Člověk v přílišné míře orientovaný na přítomnost může přeplácet za zboží a služby, které mu přinášejí uspokojení nyní, a zanedbávat odkládání peněz na důchod.

2. Reprezentativnostní heuristika – přikládání nízké váhy klíčovým principům statistiky a historickým statistikám: Tendence posuzovat pravděpodobnost, že se něco stane, na základě nových, snadno dostupných informací a ignorování původních předpokladů. Investoři mají například tendenci přehnaně reagovat na nové informace o akciích, často je začnou impulsivně prodávat na základě špatných zpráv nebo naopak investují příliš mnoho peněz na základě dobrých zpráv.

3. Přehnaná sebedůvěra: Tendence přeceňovat vlastní schopnosti při přijímání finančních rozhodnutí. Někdo, kdo se považuje za dobře zběhlého v akciích, může s větší pravděpodobností koupit nový titul v rámci IPO nebo těsně po IPO, aniž by plně zvažoval nebo chápal veškerá rizika.

4. Averze ke ztrátě: Tendence mít přílišné obavy z finančních ztrát v porovnání se zisky. Investor vykazující toto chování může váhat s prodejem skomírající akcie, protože se obává realizace ztráty, přestože by bylo rozumnější ji prodat a znovu investovat do perspektivnější společnosti. Daniel Kahneman a Amos Tversky popsali toto zkreslení ve své práci zvané prospektová teorie, ve které dospěli k závěru, že lidé snášejí ztráty 2x intenzivněji než zisky. Ztráta 50 000 Kč vyvolává negativní emoci ekvivalentní zisku 100 000 Kč.

Respondenti průzkumu Morningstar, kteří nepodléhali výše zmíněným klamům a zkreslením obecně vykazovali mnohem lepší stav svých osobních financí.

Lidé, kteří nekladou přílišný důraz na současnost, v mnohem menší míře utrácí více, než činí jejich příjmy, a více než sedmkrát častěji plánují svou budoucnost, oproti lidem, kteří tomuto klamu podléhají.

Lidé podléhající reprezentativnostní heuristice a nadměrnému sebevědomí vykazovali nižší zůstatky na spořících a běžných účtech a lidé s vysokou averzí ke ztrátě naopak nedostatečně investovali na důchod.

Chcete-li překonat finanční klamy, pracujte na svých financích, aby jejich stav odpovídal vašim prioritám

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout jednání na základě klamů a zkreslení je zavedení umělých překážek, které pomohou zpomalit vaše finanční rozhodování, říkají výzkumníci společnosti Morningstar. Například zavedení pravidla, které vyžaduje, abyste s důležitými finančními rozhodnutími počkali tři dny, může pomoci zajistit, že nebudete dělat impulzivní nebo emocionální finanční rozhodnutí.

Podle nich může pomoci i stanovení pravidel pro investování, která budete dodržovat bez ohledu na tržní podmínky. Mohou zahrnovat pravidelné vyvažování portfolia nebo prodej akcií po jejich určitém zhodnocení. Určitě také může pomoci prozkoumat důvody, které stojí za vašimi finančními rozhodnutími. Lidé, kteří se snaží vydělat na akciovém trhu co nejvíce peněz, porazit trh a překonat své konkurenty, mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že nakonec přijmou špatná finanční rozhodnutí.

Obecně by mělo být cílem investora například zabezpečení rodiny a možnost věnovat se vášním a koníčkům, kterým skutečně chce. Pokud si posunete své finance do stavu, který vám umožní dělat všechny tyto věci, jste z definice úspěšný investor. Nezáleží přitom na tom, jak velkou částku k dosažení tohoto stavu potřebujete vybudovat.

Než se pustíte do změn ve svém finančním životě, zeptejte se sami sebe, co je pro vás důležité a jak můžete spravovat své peníze, aby vám pomohly vašich cílů dosáhnout. Skutečné investování začíná investicí do vašeho osobního růstu. Pokud začnete s investováním do sebe sama, získáte zároveň kormidlo, které dokáže směřovat vaší finanční loď správným směrem.

#osobnifinance #investovani #finance #financnicile #financnirozhodnuti #zkresleni #klamy #behavioralnifinance #rust #osobnirust #averzekeztrate #nadmernesebevedomi

Hodnocení: +29
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.