08.06.2021 5 minut čtení

Inspirace Warrenem Buffettem: Tyhle 2 akcie by měl mít v portfoliu každý investor

Warren Buffett je jedním z nejlepších investorů všech dob, který po dobu několika desítek let dokázal zhodnocovat své investice o více než 20 % ročně. Díky síle složeného úročení dosáhl na miliardové jmění. Proč se neinspirovat jeho výběrem akcií?

Věštec z Omahy má v oblibě společnosti vyplácející část zisku akcionářům, které jsou charakterizované skvělými obchodními modely, a dával to v průběhu času jednoznačně najevo. Jeho portfolio je plné společností, kterým zákazníci rádi odevzdávají své peníze, jež se vyznačují zdravými dividendami nebo programy zpětného odkupu akcií.

Dvě možná vůbec nejlepší jeho dlouhodobé investice jsou #Apple a #Mastercard. Možná to nejsou krátkodobé investice, ze kterých byste se posadili na zadek, ale čas ukázal, že jejich konkurenční výhoda stále jenom roste. Obě ze společností mají také atributy, které je činí ještě silnější, než se možná na první pohled zdá. Pokud plánujete nákup akcií, které budete dlouhodobě držet, těžko najdete společnosti, jež vám dají větší šance na úspěch.

1. Apple ($AAPL)

Dnes už zná Apple díky iPhonu i dalším zařízením téměř každý. Zároveň se už vyhlídky Applu nezlepšují a nepadají s každým dalším odhalením nového iPhonu. Přesto je pro firmu stále nesmírně důležitý. IPhone s novým modelem 12 v posledním kvartále dokonce zaznamenal 66% meziroční nárůst prodejů. Obchodní model společnosti se však postupně mění.

Apple byl dlouho známý svým elegantně navrženým hardwarem a intuitivními rozhraními, ale společnost s hodnotou 2,1 bilionu dolarů se stále více opírá o své vysoce ziskové služby. Ty mají pro akcionáře význam zejména kvůli jejich vysoké marži. V posledním vykázaném čtvrtletí se služby pyšnily hrubou marží 70 % ve srovnání s 36 % v segmentu produktů. Kdyby vznikl samostatný podnik prodávající pouze služby společnosti Apple, dosáhl by na přibližně stejný zisk jako celé Berkshire Hathaway.

Služby Apple jsou také klíčovou součástí jeho ekosystému. Právě integrace veškerého hardwaru, softwaru a služeb způsobuje, že si zákazníci jen těžko dovedou představit, že by si koupili něco jiného. To znamená, že společnost jen zřídka ztrácí zákazníky, což usnadňuje její růst. A na společnost velikosti Apple je její růst ohromující.

Další vlastností, která se Buffettovi líbí, je vstřícnost vedení k akcionářům. Tim Cook a jeho tým již několik let neustále snižují počet akcií a zvyšují dividendu. Od roku 2013 společnost zpětně odkoupila 34 % akcií v oběhu a zvýšila dividendu o 115 %. To vše v součtu znamená obrovské výnosy pro akcionáře. Investice 10 000 dolarů do Applu na začátku roku 2016 by dnes měla hodnotu 53 650 dolarů. Když loni v únoru začínala pandemie, Buffett prohlásil, že Apple je pravděpodobně nejlepší firma na světě, řada investorů by s ním pravděpodobně souhlasila.

Hodnota akcií Apple za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

2. Mastercard ($MA)

Většina lidí zná logo Mastercard ze své kreditní nebo debetní karty. Mnozí si však pravděpodobně neuvědomují, co ve skutečnosti společnost představuje. Mastercard sama karty nevydává ani nepůjčuje peníze. Provozuje globální platební síť. „Pouze“ poskytuje infrastrukturu pro vzájemnou interakci bank a provádění transakcí. K tomu musí síť propojit držitele karty, vydavatele karty, obchodníka a banku obchodníka.

Jedná se o skvělý byznys model, který již desítky let těží z celosvětového trendu odklonu od hotovosti. V roce 2020 bylo v síti Mastercard zpracováno 6,3 miliardy transakcí. Hrubý objem plateb (GDV) provedených v její síti přitom v roce 2020 činil přibližně 6 bilionů dolarů, když společnost v roce 2006 vstoupila na burzu jednalo se o třetinový objem plateb. Loňský GDV byl ve srovnání s rokem 2019 zhruba stejný, ale situace se opět otáčí k lepšímu, když v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně vzrostl o 8 %.

Mít zavedenou platební infrastrukturu je podobné jako vlastnit železnici akorát namísto přepravy lidí přesouváte z místa na místo peníze. Na rozdíl od železnice nevyžaduje platební síť Mastercard mnoho peněz na provoz ani údržbu. To z ní dělá jeden z nejvýnosnějších podniků. Pro srovnání, její zisková marže je stejná, jakou se pyšní Adobe a je téměř dvakrát vyšší, než jakou má Apple.

Tato ziskovost jí umožňuje vracet akcionářům spoustu peněz prostřednictvím zpětných odkupů akcií a výplaty dividend. Ani během pandemie přitom nedošlo k výraznému poklesu ziskovosti, pouze loni na jaře došlo preventivně k dočasnému přerušení zpětných odkupů akcií. Díky neustálému přibližování k bezhotovostní společnosti a globální platební síti je Mastercard neobvykle stabilní podnik. Pro každého, kdo chce investovat na akciovém trhu s omezeným rizikem, je ideální volbou.

Její silná konkurenční pozice a působivá návratnost kapitálu přinášejí akcionářům stále dobré výsledky a zároveň jim umožňují v noci klidně spát. To Buffetta jako investora s dlouhodobým smýšlením přitahuje možná nejvíce.

Hodnota akcií Mastercard za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #buffettoviakcie #akciovytrh #buffett #warrenbuffett

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.