6 minut čtení

4 překvapivé způsoby, jak můžete přijít investováním do kryptoměn o peníze

Nemusíte na kryptoměny nutně nahlížet jako na bublinu která splaskne. Řada z nich může mít do budoucna obrovský potenciál, přesto lze přijít investováním do kryptoměn o peníze. Například těmito 4 překvapivými způsoby.

Nejenom #Bitcoin, ale i #Ethereum, #Dogecoin a mnoho dalších altcoinů stále přitahuje nové investory. Stejně jako u každé investice, i u investice do kryptoměn existuje #riziko ztráty. Sázka na špatnou kryptoměnu však není jediným způsobem, jak byste mohli přijít o peníze. Podívejte se na 4 způsoby, jak by vás mohla přijít investice do kryptoměn velmi draho a jak lze toto riziko snížit.

1. Nevhodně zvolená kryptoměna

Ať už investujete do čehokoli, neexistují jednoznačně ustálené pravdy a obecné závěry. Někteří lidé vydělali jmění díky investování do penny stocks nebo nových kryptoměn, které se obchodovaly za desetiny centů, jejichž budoucnost však byla značně nejasná. Tito investoři měli jen štěstí, že investovali včas a podařilo se jim na vhodný okamžik načasovat i prodej. Ale většina lidí takové štěstí nemá.

Je těžké předpovědět, které kryptoměny obstojí ve zkoušce časem a které upadnou v zapomnění. Větší šanci na výběr vítěze však budete mít, pokud každou kryptoměnu, o kterou se zajímáte, poctivě prozkoumáte.

Snažte se pochopit, čím se liší od Bitcoinu a dalších velkých kryptoměn a k jakým účelům by se dala použít.

Nekupujte #kryptoměny, co jsou zrovna v kurzu, nebo ty, o kterých se nejvíce mluví. To je nebezpečný způsob výběru investic, jakmile se humbuk okolo dané kryptoměny přesune někam jinam, můžete přijít o spoustu peněz.

2. Kryptoměnové podvody

Zavřené kryptoměnové burzy, zkrachovalé směnárny, pochybné nové projekty slibující přehnané zhodnocení atd... Vzhledem k tomu, že se o kryptoměny nyní zajímá tolik lidí, je pro podvodníky snadné splynout s davem.

Někteří podvodníci slibují, že vám nabídnou zasvěcené investiční tipy. Jiní se vydávají za celebrity – reklama s Petrem Kellnerem, ve které se nyní pro změnu objevuje osoba Andreje Babiše – reklamy, které propagují, jak tito miliardáři neuvěřitelně zbohatli díky investování do kryptoměn.

Taktik je celá řada, ale všechny končí stejně: Přijdete o své těžce vydělané peníze.

Buďte podezřívaví ke každému, kdo vám tvrdí, že vám může vydělat jmění, když mu dáte peníze nebo své kryptoměny k dispozici k investování, a držte se dál od společností, které slibují zcela nereálné zhodnocení.

3. Hackerské útoky

Vzhledem k tomu, že kryptoměny jsou uloženy v digitálních peněženkách a všechny transakce probíhají online, hackeři se někdy mohou dostat ke kryptoměnám jiných lidí, a to i přes bezpečnostní opatření, která tomu mají zabránit.

 

V roce 2014 musela tokijská kryptoměnová burza Mt. Gox vyhlásit bankrot poté, co hackeři ukradli ekvivalent kryptoměn ve výši 460 milionů dolarů. Burza je do dnes v insolvenci. A není to jediný případ, kdy se něco takového stalo.

Pokud chcete mít svou kryptoměnu v bezpečí, musíte být aktivní. To znamená, vyhýbat se podvodům a spolupracovat pouze s legitimními kryptoměnovými burzami.

Prozkoumejte zabezpečení burzy, abyste zjistili, jakým způsobem chrání vaše peníze, a ujistěte se, že vám to vyhovuje. Než se rozhodnete, u které burzy chcete investovat, porovnejte ji s jinými populárními burzami. A jakmile budete mít na burze vyšší objem kryptoměn, ideálně byste si je měli poslat do své hardwarové peněženky.

4. Ztráta hardwarové peněženky a seedu  

V minulosti byly velkým problémem i ztráty hardwarových peněženek. Jakmile jste ji ztratili, přišli jste o své kryptoměny. Dnes už si můžete hardwarovou peněženku obnovit prostřednictvím seedu – jedná se o řetězec až 24 náhodně vybraných slov, po jejichž zadání můžete svou kryptoměnovou peněženku obnovit. Problémem je, že byste si měli tento seed buď zapamatovat, což není vůbec snadné, případně si ho napsat někam na papír a dobře si ho schovat. Pokud však tento papír se seedem ztratíte a zároveň ztratíte svou peněženku, máte zkrátka smůlu a o své kryptoměny přijdete.

Necháváte-li své kryptoměny na burze – v softwarové peněžence – mají k vašim kryptoměnám přístup tyto burzy, což kromě krádeže a hackerských útoků může přinést i další nepříjemnost.

Příkladem může být událost z roku 2019, kdy nečekaně zemřel Gerald Cotten, zakladatel kanadské kryptoměnové burzy Quadriga. Byl jedinou osobou, která znala klíčová hesla burzy, a bez těchto informací se jeho klienti nemohli dostat ke kryptoměnám o celkovém objemu 250 milionů dolarů na jejich účtech. To pochopitelně vedlo k rozruchu, kvůli němuž někteří zašli tak daleko, že požadovali exhumaci Cottenova těla, aby se prokázalo, že je skutečně mrtvý a nepodvedl je.

Je zcela na vás, abyste se rozhodli, jak přistoupíte k ukládání svých kryptoměn, ale pochopte výhody a nevýhody každého přístupu.

Pokud však používáte hardwarovou peněženku, která je obecně nejbezpečnější, zapamatujte si nebo schovejte seed na bezpečném místě, kde je ostatní nenajdou.

---

Nikdy se vám nepodaří zbavit se veškerého rizika spojeného s investováním do kryptoměn, ale dodržováním výše uvedených tipů můžete pravděpodobnost, že přijdete o peníze výrazně snížit. A pokud vám všechna překvapivá rizika spojená s investováním do kryptoměn přináší nepříjemné pocity nejistoty, možná byste se mu měli vyhnout. Nebo zvážit nákup „kryptoměnových akcií. Jedná se o akcie společností, které mohou těžit ze zvýšené popularity kryptoměn. Stále však mohou být samy o sobě silnými společnostmi, takže pokud by kryptoměnová bublina přeci jenom praskla, nepřijdete o všechno.

#kryptomena #jakinvestovat #investovani #kryptomeny #digitalniaktiva #investovanidokryptomeny

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Co je na tom překvapivého?

    0
    • Věřím, že člověk, který s kryptoměnami teprve začíná, může být překvapený...

      +2
    • @milanKasal @PatrikKudlacek Patrik to myslel dobře. Nejsem v kryptu nováček. Ale také jsem si prošel hackerským útokem i scam projektem. Možná bych ještě k výše vypsaným způsobům přidal takzvané "slabé ruce" nebo "nedostatečnou disciplínu". Slabé ruce prodají krypto ve ztrátě, když jde cena dolů buď ze strachu nebo aby minimalizovali svoji ztrátu. Nenakupí DIP ani nečekají na obrat trendu. Často pak nakupují později znovu a dráž. A nedostatečnou disciplínou myslím případy kdy nakoupíte v bullmarketu a hodlujete. Ale Hodling je těžký, takže přijde bearmarket a cena padá. Vy jste v pohodě máte přece strategii. A třeba po 3,5 letech se rozhodnete prodat (samozřejmě tím akceptujete značnou ztrátu). Možná zkusíte investovat jinde. V horším případě již neinvestujete, protože vás to odradilo a znechutilo. Já osobně to netrefil o šest dní a prodal. Pak začal nečekaný růst a připravil jsem se tak o 200K možného zisku. Prodal jsem shitcoiny s cca 22K ztrátou. Což v té době dělalo 50% investice. Ale podotýkám, že jsem byl ve ztrátě mezi 80-90% než jsem prodal. Rozhodl jsem se, že svoji ztrátu získám zpět v jiné kryptoměně. A jsem s tím v pohodě. Takže vám všem přeji mnoho dobrých investic a držte  se svých plánů. ?

      0
    • @patrikMachacek dík za komentář a doplnění .. máte pravdu... já jsem první bitcoin koupil v létě 2017, asi za 5 000 dolarů, pak jsem ho prodával v září za 3 500 v panice :-D ...na dlouhou dobu jsem na to zanevřel... začátkem roku jsem začal nakupovat bitcoin každý měsíc pravidelně dlouhodobě a vůbec neřešeím, co se děje s jeho cenou... a pomalu do kryptoměn pronikám... nakupuju teďka i nějaký alty, který na binance stakuju a pak výnosy směňuju za BTC..ale beru to zatím za takovou hru...

      +2