09.07.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 10.7.2019: Umění propouštět ve velkém, nový policajt na Instagramu a velký nákup PPF

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Co myslíte, je těžší přímo propustit jednoho člověka, nebo globálně 18 tisíc lidí? Propustit někoho z očí do očí je možná emočně náročnější, na druhou stranu máte mnohem více možností, jak dotyčnému situaci vysvětlit a tak zajistit, že se o vás nebudou šířit negativní zvěsti. Kdežto při obřím propouštění tisíců lidí si sice vystačíte s jedním příkazem zpoza dubového stolu své luxusní kanceláře, ale už nemáte ve svých rukou to, co se o vás za pár let bude říkat. Nebo to, kdo si to s vámi přijde vyřídit osobně. Jednoduše, nezávidíme to šéfovi Deutsche Bank ani trochu! Úspěšný den všem! 

-----

Slova dne

"Budeme činit taková rozhodnutí, která mohou zapříčinit, že lidé budou Instagram používat méně. Pro nás je však důležitá bezpečnost uživatelů." 

 Šéf Instagramu Adam Mosseri okomentoval pro magazín TIME několik novinek, které si sociální síť pro své uživatele přichystala, jako například funkci, která uživatele upozorní, když bude chtít odeslat urážlivý či jakkoli útočný komentář. Umělá inteligence Instagramu se jednoduše stane takovým vlídným policajtem, který se nebude bát napomínat. Cílem je, aby z Instagramu zmizela virtuální šikana, urážky a další nevhodné chování.

-----

Vítěz a poražený

Acacia Communications +35.06 % (64.91 USD)

O více než třetinu vyrostla v úterý cena akcií výrobce optických vláken Acacia Communitacions a důvod je velmi prostý - technologický gigant CISCO oznámil, že se chystá tuto firmu koupit za 2,6 miliardy dolarů v penězích. V pondělí se cena akcií firmy zastavila na 48 dolarech, CISCO je tak připraveno zaplatit více než 45% prémii. Obchod by měl být dokončen ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2020 sanfranciské firmy.

Boeing +0.56 % (353.09 USD)

Americký letecký výrobce by mohl po osmi letech přijít o pozici největšího výrobce na světě. Firma totiž v úterý oznámila, že za první pololetí letošního roku dodala zákazníkům 239 strojů, tedy o 37 % méně, než za stejné období před rokem. Investoři na informaci v podstatě nijak nereagovali, akcie zakončily úterní obchodování dokonce lehce v plusu, přesto dlouhotrvající potíže s typem 737 MAX mohou nadělat velké škody.

-----

Bleskově

Investiční skupina PPF chce koupit slovenskou televizi Markíza. Podle informací Denníku N jsou jednání v pokročilé fázi, cena by se mohla vyšplhat k 8 miliardám.

Ve věku 89 let zemřel v úterý v Dallasu americký miliardář a dvojnásobný kandidát na prezidenta USA Ross Perot, který po pětiměsíčním boji podlehl leukémii.

Francouzská vláda chce od příštího roku zavést ekologickou daň ve výši 1,5 až 18 eur k ceně letenky u všech letů z Francie. Vybrané peníze využije na ekologické projekty.

-----

Hlavní události

Sazka má zálusk na řecký OPAP

 Podle informací agentury Reuters předložila česká skupina Sazka nabídku na koupi zbývajících akcií řecké sázkové společnosti OPAP, která je s tržbami přes 1,5 miliardy eur čtvrtou největší sázkovou firmou v Evropě. Sazka nyní společně s řeckým miliardářem Georgiosem Melissanidisem vlastní podíl ve výši 33 procent, který koupili za 650 milionů eur v roce 2013. Sazka chce OPAP převzít při ceně 9,12 eur za akcii.

Nezaměstnanost přestala klesat

 Úřad práce ČR v úterý oznámil, že nezaměstnanost v Česku v červnu stagnovala na hodnotě 2,6 procenta, čímž se zastavil čtyři měsíce trvající pokles. Ubylo zároveň kolem pěti tisíc uchazečů o práci, na trhu jich tak v červnu bylo 195 723, což je podle úřadu nejméně nezaměstnaných od května 1997. Počet volných míst stoupl na 342 510, největší problém je se sháněním kvalifikovaných řemeslníků a dělníků.

Maloobchodní tržby v květnu zpomalily

 Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, maloobchodní tržby v květnu zpomalily meziroční růst na 2,7 procenta z 6,9 procenta v dubnu. Jedná se o nejmenší meziroční nárůst od loňského září. Stejně jako v předchozích měsících se i v květnu nejvíce zvýšily tržby internetových obchodů, dařilo se také obchodníkům s počítači, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a s výrobky pro domácnost a sport. Kvůli chladnějšímu počasí se méně prodávaly oděvy a obuv, menší odbyt měly i pohonné hmoty.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

 

#newsletter #warengo #byznys #deutschebank #instagram #boeing #ppf #akcie #rossperot

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky