6 minut čtení

Kryptoměnové spořící účty nabízejí skvělé zhodnocení. Co byste měli vědět, než si jeden z nich otevřete?

Kryptoměnové spořící účty nabízejí sazby až téměř 9 %. Co byste měli vědět, než si nějaký založíte? Poslední věc, které chcete dosáhnout, je, abyste se ke svým kryptoměnám nemohli dostat, když zrovna potřebujete.

Existuje více než jeden způsob, jak vydělat na investici do kryptoměn. Pokud jste nashromáždili nějaké kryptoměny, které plánujete držet dlouhodobě, může se vám zdát atraktivní zajímavě úročený kryptoměnový účet, zejména vezmeme-li v úvahu, jaké úrokové sazby nabízejí klasické spořící účty.

I když tyto úročené účty mohou vypadat jako spořící účty, ve skutečnosti jsou zcela jiné, rizikovější a řídí se jinými principy. Vydělávat na úrocích z kryptoměn není totéž jako spořit si peníze v hotovosti. Musíte si uvědomit, že během několika dní můžete přijít o 50 % své investice, pokud vyjádříte hodnotu kryptoměn ve fiat penězích. Pojďme si projít, co byste měli vědět, než si založíte kryptoměnový spořící účet.

Jak funguje kryptoměnový spořící účet?

Když si otevřete zajímavě úročený kryptoměnový spořící účet, kryptoměnové burzy a jiní poskytovatelé této služby vám vyplácejí výnos výměnou za zapůjčení vašich tokenů.

Ukládání kryptoměn na úročený účet se tak podobá ukládání peněz na tradiční spořící účet v bance.

Krypto účty však inzerují roční úrok, který daleko převyšuje výši úroků, které můžete získat na tradičním spořicím účtu. U klasických spořících účtů se těžko dostanete na „zhodnocení“ 1 %.  Srovnejte to s úročenými kryptoměnovými účty od společností jako Gemini, BlockFi, Vauld a Nexo, které uvádějí, že nabízejí sazby až 8,6 % v závislosti na tom, jaký druh mince vlastníte.

Největší riziko: Neexistují absolutně žádné záruky

Pomineme-li extrémní volatilitu kryptoměn, klíčovým rozdílem mezi běžnými spořícími účty a jejich krypto verzemi je bezpečnost. Vždy je třeba brát v úvahu rizika, jako je doba uzamčení vašich tokenů u některých služeb, a také obecné byznysové riziko společnosti, která vyplácí úroky. Poslední věc, které chcete dosáhnout, je, abyste se nemohli dostat ke svým kryptoměnám, když je budete chtít využít jiným způsobem.

Tradiční banky pojišťují vaše peníze (až do výše 100 000 eur). Pokud tedy vkládáte peníze na bankovní spořící účet, nehrozí vám ztráta peněz z důvodu selhání bankovní instituce (alespoň v případě většiny střadatelů). Bankovní spořící produkty pak mají navíc výnos garantovaný – máte jistotu, že hodnota vašeho vkladu neklesne, což je velký rozdíl oproti investování.

Kryptoměny jsou decentralizované, což znamená, že na ně nedohlíží jediná banka nebo úřad.

Když tedy vložíte své peníze na úročený kryptoměnový účet, který obsluhuje nějaká společnost, jedinou ochranou, kterou máte, jsou podmínky služby této společnosti. A protože kryptoměny nejsou regulovány žádnou ústřední institucí, je těžké zjistit, kterým společnostem můžete důvěřovat. Klíčem tak je prozkoumat danou společnost a zjistit, jak jsou vaše vklady zajištěny.

Kryptoburza Gemini umožňuje klientům vkládat své mince na úročené účty. V závislosti na tom, jaké mince uživatelé ukládají (#bitcoin, #ethereum, #dogecoin nebo jiné tokeny), můžete získat odměnu v podobě úroku v rozmezí od 2,25 % do 7,4 % ročně. Tento úrok se připisuje a také skládá denně. Zákazníci Gemini si mohou peníze kdykoliv vybrat a společnost slibuje, že za převod nebo zpětný odkup vašich podílů neplatíte žádné poplatky. Přesto neexistují absolutně žádné záruky a stačí si přečíst prohlášení o vyloučení odpovědnosti na webových stránkách společnosti.

Podmínky užívání kryptoměnového spořícího účtu u BlockFi výslovně shrnují rizika spojená s úročenými kryptoměnovými účty: "Digitální měna není zákonným platidlem, není kryta žádnou vládou a úrokový účet BlockFi není bankovním ani makléřským účtem. Nevztahuje se na něj ochrana FDIC, SIPC ani jiná podobná ochrana. Úrokové sazby, limity pro výběry a poplatky se mohou měnit a jsou do značné míry diktovány tržními podmínkami. Nejedná se o bezrizikový produkt a hrozí ztráta jistiny."

Stablecoinové účty charakterizují vyšší úrokové sazby, ale stále mají své nevýhody

Pokud přejdete na některou ze stránek nabízejících kryptoměnové spořící účty, všimnete si nabídky ještě vyššího úročení u aktiv, kterým se říká stablecoiny.

Stablecoiny jsou třídou kryptoměn a teoreticky i způsobem, jak se vyhnout extrémním výkyvům cen kryptoměn. Nedávný vývoj Bitcoinu je dobrým příkladem toho, proč jsou kryptoměny svou volatilitou tak proslulé: Jeho cena dosáhla v dubnu vrcholu poblíž 65 000 dolarů a poté 19. května během několika hodin klesla o více než 30 % až na přibližně 30 000 dolarů, tedy cenu o více než 50 % pod ATH.

Vývoj ceny Bitcoinu od 5.6.2020 do 4.6.2021. Zdroj: Coindesk.com

Aby se volatilita minimalizovala, mohou být stablecoiny vázány na externí aktiva, jako je americký dolar nebo zlato, ačkoli k usnadnění transakcí stále využívají technologii #blockchain. Například stablecoin USDC je krytý a směnitelný za americký dolar v poměru jedna ku jedné prostřednictvím platforem jako Coinbase a Circle, přičemž společnosti jako Vauld nabízejí až 12% úrok na některých stablecoinových spořících účtech.

I když tyto mince mají za cíl přinést klidnější zážitek z investování, jejich stabilita stále závisí na emitentovi mince. To znamená, že jejich hodnota je pouze tak stabilní, jak stabilní je společnost, která za nimi stojí.

Stejně jako obecně u kryptoměn platí, že i v případě spořících účtů byste měli spořit pouze tolik, kolik jste ochotni ztratit.

To, jestli vyděláte na úrocích, je ve skutečnosti až sekundární benefit. Aktiva na kryptoměnovém účtu jsou investicí a je třeba s nimi tak zacházet – nikoliv jako s úsporami. Pokud jde o investování peněz a dlouhodobý růst bohatství, odborníci obecně doporučují držet většinu peněz v nízkonákladových, diverzifikovaných investicích, jako jsou indexová ETF.

Dokonce ani krypto milionář Grant Sabatier nedoporučuje, aby většina lidí podstupovala velké riziko v této třídě aktiv: "Stále nedoporučuji, aby noví investoři – každý, kdo má na investici méně než 25 000 dolarů – investovali do kryptoměn," řekl začátkem tohoto měsíce v rozhovoru pro webovou stránku Grow.

Investice do kryptoměn by měly tvořit spíše jen malou část vašeho investičního portfolia. Jedná se o investice s potenciálně vysokou odměnou, ale také vysokým rizikem.

Nikdy byste tak neměli do kryptoměn investovat žádné peníze, které nejste ochotni ztratit. To samé platí v případě kryptoměnových spořících účtů, jedná se o jistý druh kryptoměnové investice, nikoliv spoření se zaručeným výnosem.

#kryptomeny #sporeni #investovani #investovanidokryptomen #kryptomenoveinvestice #sporiciucet #kryptomenovysporiciucet #coinbase #geminy #vauld #blockfi #digitalniaktiva

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.