03.06.2021 5 minut čtení

Máte volných 100 000 Kč? 3 relativně levné akcie, do kterých je můžete investovat

Nejzaručenější cesta, jak můžete ovládnout akciovou hru? Buďte trpělivým investorem, který si vytvoří rozmanité portfolio o 10-15 akciích vysoce kvalitních podniků. Jako například následující 3.

Za poslední rok a půl dostali investoři skvělou lekci z trpělivosti… Přestože americké akcie v březnu loňského roku jako celek odepsaly více než třetinu své hodnoty, už o 5 měsíců později byl akciový trh opět na svém a pokračoval v cestě za novými maximy.

I když se nyní index S&P 500 obchoduje v okolí ATH, stále v něm lze najít akcie obchodované za poměrně rozumnou cenu.

Pokud tak nyní máte volných 100 000 Kč, které nebudete v blízké budoucnosti potřebovat na pokrytí nouzových situací nebo zaplacení pravidelných výdajů, a jste ochotní je dlouhodobě investovat, níže uvedené akcie mohou být tím vhodným místem, kam je investovat.

1. Alphabet ($GOOG)

Pokud hledáte ty nejlepší investice, nemusíte se nutně vyhýbat mainstreamu. Nejlepší akcie ke koupi jsou někdy ty nejznámější jako například Alphabet. Mezi jeho dceřiné společnosti patří internetový vyhledávač Google, streamovací platforma YouTube, projekt rozvíjející autonomní řízení Waymo, cloudová platforma a mnoho dalšího.

Základním zdrojem příjmů Alphabetu je i nadále jeho vyhledávač Google, který si v posledních letech stále udržuje 91-93% podíl na webovém vyhledávání. Díky téměř monopolnímu postavení Google jsou inzerenti ochotní platit poměrně vysoké částky za umístění jejich reklamy na špičková místa ve vyhledávání.

Další zdroje příjmů Alphabetu však jsou neméně zajímavé. YouTube je jedním z nejnavštěvovanějších webů na světě a nyní generuje roční tržby ve výši 24 miliard dolarů. Segment cloudových služeb pak dosáhl v Q1 2021 46% meziročního růstu. Tento segment navíc nabízí díky vyšším maržím mnohem zajímavější ziskový potenciál a mohl by být hlavním katalyzátorem růstu společnosti v následujících letech.

Vývoj ceny akcií Alphabet za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

2. Berkshire Hathaway ($BRK.B)

Historie nás naučila, že následování Warrena Buffetta není zrovna špatný investiční krok. Věštec z Omahy, který od poloviny 60. let vedl konglomerát Berkshire Hathaway jako generální ředitel, dokázal zhodnotit akcie třídy A o 2 800 000 %. Dokázal tak z řady akcionářů své společnosti učinit dolarové milionáře – za předpokladu, že mu dlouhodobě věřili. Podařilo se mu pravidelně dosahovat 20% výnosu, což je prakticky dvojnásobný výnos, které dosahoval v průměru index S&P 500.

Investovat část nebo všechny peníze do akcií Berkshire Hathaway třídy B, může být i dnes poměrně chytrý investiční krok vzhledem k tomu, že se Buffett povětšinou zaměřuje na cyklické akcie. Většinu investičního portfolia společnosti tvoří technologické akcie (především Apple), bankovní akcie a podniky spjaté s oblastí spotřebního zboží. Jedná se o společnosti, kterým se daří, když ekonomika expanduje, a naopak v recesi prožívají horší časy. Buffett dobře ví, že je recese nevyhnutelnou součástí ekonomického cyklu, rovněž si je ale také vědom, že období expanze jsou mnohem delší.

Berkshire kromě svých investic také vlastní přibližně pět desítek soukromých společností, které jsou rozmístěny napříč průmyslovými odvětvími, mezi které patří i energetický segment, který může produkovat vysoce předvídatelné peněžní toky v jakémkoliv ekonomickém prostředí nebo železniční gigant BNSF, který naopak těží z dlouhodobé expanze ekonomiky. Nevíte-li tak, do které společnosti byste měli investovat dlouhodobě, pak jsou akcie Berkshire Hathaway sázkou na jistotu.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

3. SSR Mining ($SSRM)

Po většinu minulé dekády byly zlaté akcie přehlíženy. Vzhledem k tomu, že růstové akcie zvyšovaly svou cenu velmi výrazným tempem a většina těžařů zlata byla naopak zatížena vysokou úrovní dluhu, investory nechával tento průmysl poměrně chladný. Ale kanadský těžař zlata a stříbra je skrytý klenot mezi těžařskými firmami.

Vývoj ceny akcií těžařů komodit jsou do značné míry navázané na tržní cenu komodit. Zlato má přitom slušné předpoklady k tomu, aby jeho cena rostla. Americký Fed se zavázal udržovat úrokové sazby na minimálních úrovních až do roku 2022, a navíc pokračuje ve svém programu nákupu dluhopisů, který snižuje dlouhodobé výnosy těchto konzervativních investic. Pokud budou investoři hledat ochranu před inflací, moc dalších možností kromě zlata jim už nezbývá. To by mělo vést k vyšší ceně zlata, tím pádem by měli jeho těžaři dosahovat vyšší ziskových marží.

Je toho však více než potenciálně vyšší cena zlata, která by vás na SSR Mining mohla lákat. Společnost se v loňském roce spojila s tureckým těžařem Alacer Gold a vytvořila tak diverzifikovanější a finančně produktivnější podnik. SSR Mining by nyní měl být schopný produkovat 700–800 tisíc uncí zlata za rok, díky tomu by měla společnost generovat v letech 2021 a 2022 450 milionů volných peněžních toků. Díky zodpovědnému vedení navíc SSR Mining patří mezi pár těžařských společností, které mají dostatek hotovosti. Výsledkem je, že společnost vyplácí dividendu (ano, nízkou na úrovni 1 %), je ale také připravená odkoupit až 10 milionů svých akcií. Kromě toho, že jsou akcie společnosti oceněné forward P/E pod úrovní 10 může jejich cena navíc dále růst, díky jejich snižujícímu se počtu v oběhu.

Vývoj ceny akcií SSR Mining za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

#akcie #americkeakcie #investovani #jakinvetsovat #tezarizlata #ssrmining #alphabet #google #berkshire #berkshirehathaway #buffett #warrenbuffett

Pozn.: autor textu vlastní akcie $GOOG a $BRK.B

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.