13.10.2021 4 minuty čtení

Obáváte se krachu akciového trhu? 5 tipů, jak se můžete připravit na prasknutí akciové bubliny

Výrazné propady akciového trhu jsou naprosto neočekávané a nepředvídatelné. Podstoupíte-li tyto kroky, možná vám pomohou zastavit paniku, která by vás mohla kvůli splasknutí akciové bubliny přepadnout.

1. Investujte jako by žádné bubliny neexistovali.

Že se nacházíme v nafukující se bublině se dozvíme až poté, co praskne. To se může stát dnes, stejně tak i za pár let, proto je vhodné si nastavit nějakou pravidelnou investici, kam budete vkládat své peníze, bez ohledu na to, co se děje. Pokud byste se nyní začali vyhýbat investování ze strachu, že je akciový trh předražený, mohli byste přijít o několik let neocenitelných výnosů.

Místo abyste měli obavy, co budou vaše investice dělat za měsíc nebo třeba příští rok, se raději koncentrujte na dlouhodobý výhled. V každém desetiletí platí, že máte více než 90% šanci, že své investice na americkém akciovém trhu zhodnotíte. Na dvacetiletém horizontu je ta šance téměř stoprocentní. Historicky index S&P 500 nezaznamenal žádné dvacetileté období, ve kterém by byl nakonec jeho celkový výnos – růst hodnoty + dividendy – v záporu.

2. Vždy když index S&P 500 klesne o 5 % ze své aktuální ceny, proveďte mimořádnou investici

Podívám-li se na své šance racionálně, uvědomím si, že mi je teprve 29 a tak bych měl brát budoucí propady akciového trhu jako příležitost k nákupu ve slevě. Už jsem ale také zažil, jaké to je, když mé dlouhodobé investice brutálně ztrácí na hodnotě během pár desítek dnů. Není to nic příjemného.

Dobré je se z minulých událostí poučit, abyste do budoucna nemuseli dělat žádná rozhodnutí ve stresu. Pokud chcete využít výhody plynoucí z propadu ceny, můžete si rovnou nastavit vhodnou investiční strategii. Pokud například investujete každý měsíc pravidelně 2 000 Kč do ETF kopírujícího index S&P 500, můžete za každý propad alespoň o 5 % investovat mimořádně další 2 000 Kč. To znamená, že když se index propadne o 20 %, investujete mimořádně 8 000 kč.

3. Udržujte 6měsíční pohotovostní fond

Ztráta zaměstnání nebo velký neočekávaný výdaj, který vás potká krátce po propadu akciového trhu, vám může způsobit výrazné škody. Vyplacení peněz, když vaše investice klesnou o 20 nebo 30 % vymaže roky růstu vašich úspor.

Abyste se tak ochránili před případným prasknutím tržní bubliny, měli byste mít na spořícím účtu odložené peníze, které odpovídají 6měsícům vašich životních nákladů.

4. Popřemýšlejte o vedlejším zdroji příjmu

Ke ztrátě zaměstnání z důvodu krize může přijít kdykoliv, proto někteří z odborníků na osobní finance doporučují, abyste měli dokonce 12měsíční rezervu, namísto 6měsíčního pohotovostního fondu. To už může být poměrně vysoká částka.

Ve skutečnosti ale neexistuje žádná částka, která by zaručila, že nouzová situace neohrozí stav vašich financí. Úspory ve výši 6měsíců životních nákladů vám asi mohou dodat na klidu, možná byste ale také mohli popřemýšlet o dalším přivýdělku, a to z prostého důvodu: Máte-li více zdrojů příjmů, snížíte pravděpodobnost, že najednou přijdete přes noc o veškerý příjem. Případný další zdroj přivýdělku vám tak může přinést klid, že ani v případě mimořádných událostí nebudete muset na své investice sahat.

5. Udržujte peníze pro střednědobé účely mimo burzu

Možná, že jste uvažovali o koupi nemovitosti, ale ceny nemovitostí v posledním roce vystřelily raketově vzhůru. I když tak máte připravenou hotovost jako základ pro hypotéku, možná budete chtít přeci jenom počkat, až se nemovitostní trh trochu ochladí.

V takovém případě však bude vhodnější, pokud tyto peníze vložíte spíše na nějaký spořící účet, který vám přinese alespoň procento ročně. Je to frustrující, protože by vám tyto peníze mohly na burze přinést mnohem větší zhodnocení, ale netušíte, kdy se akciový trh zhroutí. Proto byste se měli držet pravidla, že peníze, které budete v příštích pěti letech potřebovat byste měli držet mimo akciový trh. Bez ohledu na to, co se tam stane, budou tyto peníze v bezpečí.

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dělal bych rozdíly mezi slovy propad a krach. Před opravdovým krachem nepomůže ani jedna z těchto rad.

    0