4 minuty čtení

Očekáváte od svých investic pasivní příjem? Tyto dvě akcie nabízejí výnos téměř 10 % ročně, které to jsou?

Toužíte-li po pasivním příjmu, pak mohou být správně zvolené dividendové akcie tou vůbec nejlepší volbou. Následující dvě akcie přitom nabízejí velmi zajímavý dividendový výnos, který se dlouhodobě pohybuje okolo 10 % ročně.

Posledních 10 let hrají prim na akciovém trhu především růstové akcie, které těží ze skvělých makroekonomických podmínek. Úrokové sazby americké Centrální banky se dlouhodobě pohybují kolem historických minim, za posledních 15 měsíců pak bylo do americké ekonomiky napumpováno prostřednictvím kvantitativního uvolňování miliardy dolarů.

Z dlouhodobého hlediska to jsou však dividendové akcie, které přinášejí investorům stabilní a pasivní příjem. Následující dvě akcie přitom mezi dalšími dividendovými akciemi jednoznačně vynikají. Které to jsou?

1. Annaly Capital Management ($NLY)

Po většinu posledního desetiletí byly realitní nemovitostí fondy (REITy) investory spíše přehlíženy. To se však brzy změní.

Provozní model Annaly v jednoduchosti vypadá tak, že si společnost snaží půjčit peníze za krátkodobé úrokové sazby, které využije k nákupu aktiv, s vyšším dlouhodobým výnosem, než je tato krátkodobá úroková sazba. Tyto aktiva mohou být například cenné papíry zajištěné hypotékou. Cílem tohoto REITu přitom je, aby byl rozdíl mezi krátkodobými úrokovými sazbami a dlouhodobým výnosem co nejvyšší. V raných fázích hospodářského oživení přitom tento rozdíl roste – jinými slovy, bude-li se nyní americká ekonomika zotavovat z pandemického šoku, Annaly bude jednou ze společností, která může z tohoto oživení těžit velmi výrazně.

Společnost navíc investuje téměř výhradně do agenturních cenných papírů – za tyto cenné papíry ručí americká federální vláda. To znamená, že pokud by došlo k jejich selhání, investor se nemusí bát, že by Annaly přišlo o peníze. Tato přidaná hodnota samozřejmě znamená, že jsou výnosy z nákupu agenturních cenných papírů podstatně nižší než v případě jiných aktiv. Annaly si však na druhé straně může díky záruce americké vlády dovolit využívat pákového efektu ke zvýšení své ziskovosti.

Annaly se aktuálně chlubí dividendovým výnosem ve výši 9,49 %, přičemž na podobné hodnotě se její dividendový výnos pohybuje už více než dvě desetiletí. Pokud byste tak pouze reinvestovali svou dividendu do akcií společnosti, zdvojnásobila by se vaše původní investice za méně než 8 let.

Hodnota akcií Annaly Capital Management za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

2. Mobile TeleSystems ($MBT)

Telekomunikační společnosti jsou často vynikajícím zdrojem nadprůměrných dividendových výnosů – příklad může být rovněž AT&T. Budete-li však od své investice očekávat skutečně zajímavý pasivní příjem, pak byste se měli zaměřit na jednoho z největších ruských bezdrátových operátorů.

Mobile TeleSystems zakončil Q1 2021 s více než 78 miliony předplatitelů svých mobilních služeb. Ačkoliv byl jeho vysokomaržový roamingový byznys v uplynulém roce nepříznivě ovlivněn pandemií koronaviru, celkové vyhlídky společnosti nevypadají vůbec špatně. Její segment bezdrátového internetového připojení se jeví velmi pozitivně, hlavně díky tomu, že pokračující zavádění 4G sítí do méně obydlených oblastí Ruska a zavádění 5G sítí, by mělo přinést dlouhodobě trvající upgrade mobilních technologií uživatelů, který vyvolá zvýšení provozních marží společnosti.

Ruská společnost pak také expanduje nad rámec bezdrátové telekomunikace. Mobile TeleSystems má v současné době už 3,9 milionu předplatitelů širokopásmového připojení, 7,1 milionu předplatitelů televize a 2,58 milionu zákazníků své rozvíjející se banky. Mobile TeleSystems už také nahlíží do oblasti cloudových technologií, přičemž tento segment podnikání společnosti v Q1 2021 vzrostl meziročně o 28 %. Tyto vedlejší činnosti zatím nepřinášejí ruské společnosti zdaleka takové příjmy jako poskytování bezdrátových internetových služeb, na druhé straně však rostou mnohem rychlejším tempem.

Mobile TeleSystems je ke svým akcionářům opravdu štědrý, když v posledních 6 letech dosáhla dividenda výnosu v rozmezí 7–14 %. Aktuálně pak společnost nabízí 8,88% dividendový výnos. Rozhodně tak stojí za úvahu o zařazení do příjmového portfolia.

Hodnota akcií Mobile TeleSystems za posledních 9 měsíců. Zdroj: finviz.com

#akcie #jakinvestovat #investovani #prijmoveakcie #dividendoveakcie #dividenda #prijem #pasivniprijem #dividendovyvynos

Pozn.: autor textu drží akcie $NLY

Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Mám raději stálé pravidelné vysoké měsíční dividendové příjmy z uzavřených fondů - nekolísají,  a mohu je kdykoliv každý měsíc reinvestovat...

    +7
    • Jaké např.? Děkuji

      +3
    • Mohu poprosit o pár tipů na na uzavřené fondy.

      +3
    • @tomasKrejci Už jsem to tu mnohokrát psal.... Hledejte ve starších příspěvcích...

      -5
    • Nehnevajte sa, ale citam tu clanky par tyzdnov a este som od Vas okrem podpichnutia ich autorov a pripomienky na nejake Vase starsie clanky nic konkretne nenasiel. Takze, ak chcete byt napomocny, tak tu dajte zopar konkretnych tipov, ak nie, tak naco tu pisete ?

      -4
    • @PI Zřejmě špatně hledáte.... Zrovna před cca měsícem jsem tu psal o nejvýnosnějších fondech... Takových, které vyplácejí roční dividendové výnosy přes 10%, a vyplácejí je každý měsíc...

      +2
    • Neda mi to nereagovat,  je fajn, ze pisete a fajn, ze reagujete na clanky inych autorov a teraz aj na moj komentarr. Ale  inac vazne, je tu  pomaly prales prispevkov a komentarov a kto sa v tom ma vyznat. Odporucanim je dat odkaz na dany konkretny clanok a tak bude vsetkym jasne, na co konkretne ste mysleli a ak bol Vas clanok dobry, tak budete mat viac citatelov aj sledovatelov. Tolko moj nazor. Dakujem za pochopenie ?

      +2
    • @PI pan Socha má pod svým profilem opravdu spoustu článku o dividendových akciích. Zkuste lépe hledat. Opravdu nemá smysl, aby to vše psal ještě i do komentářů.

      +2
    • @michalNakladal  ved prave, staci dat odkaz na clanok, ktory tym myslel. Tym, ze tu viaceri reagovali nech p. Socha bude konkretny, tak okrem vseobecnych fraz typu “hledejte”, tu nic nenapisal. Stavim sa, ze ani Vy neviete, ktore  “najvynosnejsie fondy” tym myslel, alebo sa mylim ?

      -2
    • @PI  5.4.2021 - 25 nejvýnosnějších fondů s výnosem přes 10 %

      +7
    • ? Vdaka za upresnenie. Inac, Vase clanky su skvele ??

      0
  • Pohled na dlouhodobý graf Annaly Capital Management $NLY svým investorům příliš radosti nepřináší.

    Před 10 lety byl kurs 18,5+ USD nyní 9,4 USD. Deep value akcie sice poskytují vysoký dividendový výnos, ale původní hodnota investice dlouhodobě klesá. A není to případ pouze hypotečních REITs.

    +5
    • @miroslavpitak Pokud by někdo koupil akcie hned zpočátku (v Listopadu 1997 10,75/ks), nebo až po jejím propadu (Srpen 1998 7,25/ks), tak je na tom z tohoto pohedu akcie dobře :-)

      0
    • navíc dividendu vyplácí od prosince 1997...

      0
    • ono se z velké míry těmto pohybům dá bránit průběžným nakupováním za stejnou částku (ev. při poklesech částku ještě navyšovat) yield na průměru investované částky bude velmi slušný

      0
    • @liborSindelka Samozřejmě, že průměrná nákupní cena se dá v případě potřeby snížit mimořádnými nákupy.

      Jde o to celkově se zamyslet nad tímto typem investice, jestli přináší nějakou nadhodnotu v porovnání např. s investicí do S&P 500 nebo Nasdaq 100

      Výnos versus riziko.

      Byznys těchto firem je velmi rizikový, protože na páku nakupují hypoteční zástavní listy. V časech konjunktury je to v pohodě, v krizích naprostá katastrofa. Např. $MFA která přežila finanční krizi a měl jsem ji na watchlistu (líbila se mi) málem v roce 2020 vyhlásila bankrot.

      0
    • ano to je věčné dilema, vyšší yield vs. vyšší riziko úplné ztráty kapitálu (bankrot firmy). já osobně preferuji nižší dividendu a sázku na "jistotu" že tu firma byla před 100 lety a za dalších 100 let zřejmě stále bude :)

      0
  • Já bych teda úplně na "yeild steepening", což je pro $NLY úplně zásadní zase tak nesázel. Jsou docela trubulence na trhu REPO a čísla ekonomické aktivity v USA vycházejí každý týden slabší.

    0
    • @Phoenix Na peněžním trhu je nyní obrácený problém.

      Na trhu je příliš mnoho likvidity. Výnosy krátkodobých státních dluhopisů USA jsou u nuly, tak proto roste objem reverzních repo operací.Fondům peněžního trhu apod. nezbývá nic jiného než část peněz za 0% zaparkovat u FEDu.

      0
    • @miroslavpitak @Phoenix 

      "....nezbývá nic jiného než část peněz za 0% zaparkovat u FEDu."

      Protože některé sazby na peněžním trhu klesly až do záporu

      0