16.11.2021 5 minut čtení

5 tajných tipů, které vám mohou pomoci porazit průměrného akciového investora

Průměrného investora, který se snaží zbohatnout na akciovém trhu, můžete relativně snadno překonat. Hlavně proto, že se většinou nedrží dlouhodobě ověřených investičních principů. Co byste měli respektovat, chcete-li se stát nadprůměrným investorem?

Celá řada behaviorálních studií odhalila, že řada z nás přirozeně trpí neduhem nadměrného sebevědomí. Když se vědci v rámci dotazníkového šetření ptají skupiny respondentů, zda jsou nadprůměrní řidiči, většina z nich vždy odpovídá kladně. Přestože však má řada z nás o svém řidičském umění velmi vysoké mínění, v rámci investování máme často mnohem menší sebedůvěru.

Naštěstí není až tak těžké stát se nadprůměrným investorem – částečně proto, že průměrným investorům se nedaří zdaleka tak dobře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Několik studií odhalilo, že průměrný investor svou výkonností výrazně zaostává za celkovým akciovým trhem.

Snažte se být lepší než průměrný investor. K tomu by vám mělo pomoci následujících 5 „tajných fíglů“:

1. Ovládněte své emoce

Jedním z důvodů, proč mnoho investorů nedosahuje dobrých výsledků, je nedostatek sebeovládání. Zkrátka mají tendenci vystupovat z trhu, když se cena akcií začne propadat, a naopak vstupovat do trhu pozdě, když je cena akcií příliš vysoká. To je pravý opak strategie – nakup nízko a prodej vysoko – a také zaručený recept na mizerné výnosy.

Už když začínáte investovat do akcií, měli byste s tržní volatilitou počítat a snažit se, abyste své peníze investovali dlouhodobě namísto toho, abyste podléhali tržní panice. Jak jednou vysvětlil velmi jednoduše Warren Buffett: „Prostě se snažím mít strach, když jsou ostatní chamtiví, a naopak jsem chamtivý, když se ostatní bojí.“ Jinými slovy, když dojde k propadu akciového trhu, jak se občas nevyhnutelně stává, považujte to naopak za příležitost nakoupit investice za výhodnější cenu.

2. Buďte trpěliví

Trpělivost přináší růže a také vám může přinést peníze, investujete-li na akciovém trhu. Velkého bohatství na akciovém trhu nedosáhnete za týdny nebo měsíce, ale za mnoho desetiletí, prostřednictvím kouzla složeného úročení.

Mnoho začínajících investorů se předčasně vzdává svých akciových pozic a prodává je krátce po nákupu, pokud jejich cena nezačala okamžitě růst. Případně je prodává předčasně, pokud se jejich investici daří – řekněme, že jejich investice vzroste o 40 % a oni ji prodají spokojení a se ziskem. Ale pokud je to skvělá společnost s úžasnou budoucností, nakonec se mohla jejich investice zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit.

Osvojíte-li si trpělivý investiční přístup, možná budete většinu času pouze vyčkávat – nic nedělání však může být často mnohem rozumnější než přehnaně aktivní investiční přístup.

3. Neustále se učte

Další způsob, jak se můžete stát nadprůměrným investorem, je cesta neustálého vzdělávání a zdokonalování. Opět lze na tomto místě citovat Warrena Buffetta: „Přečtěte každý týden alespoň 500 stránek a vaše znalosti se budou nabalovat podobně jako sněhová koule.“ Jeho souputník Charlie Munger by k tomu pak už jenom dodal, že byste měli chodit spát chytřejší, než když jste se probudili.

Co byste měli číst? I když možná nezvládnete přečíst 500 stránek textu měsíčně, snažte se číst co nejvíce. Pokud vlastníte akcie jednotlivých společností, přečtěte si jejich čtvrtletní a výroční zprávy. V ideálním případě si přečtěte také zprávy, které vydávají její konkurenti, abyste získali ucelenější představu o tom, co se v daném odvětví děje.

Můžete také číst o příbězích velkých podniků a pochopit z nich, jak se staly úspěšné a možná získáte vodítka, jak identifikovat další velké podniky. Čtěte si o velkých investorech, abyste se seznámili s tím, jak oni investovali své peníze a nezapomínejte ani na investiční literaturu.

4. Nebojte se investovat prostřednictvím ETF

Investice do burzovně obchodovatelných fondů, které sledují nějaký index, ač to zní trochu zvláštně, mohou být rovněž vynikajícím způsobem, jak překonat průměrného investora. Ano, dosáhnete tak tržního – průměrného – zhodnocení. To ale z dlouhodobého hlediska není až tak špatná věc. Akciový trh roste rychleji než většina alternativních aktiv, jako jsou dluhopisy, zlato v některých případech i nemovitosti.

Problémem průměrného investora je, že neustále vstupuje na trh a posléze z něj vystupuje, a to ne v úplně vhodnou dobu, pravděpodobně ho tak překonáte pouze tím, že budete dlouhodobě a pravidelně investovat do některého z ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500. Kupodivu můžete být nadprůměrným investorem díky tomu, že dosáhnete průměrného tržního výnosu.

5. Držte se svého plánu

Poslední tajemství, které z vás udělá skvělého investora je plán a následování předem stanovené investiční strategie. Samozřejmě můžete svou strategii v průběhu času upravovat a zlepšovat, jak budou růst vaše znalosti, držte se však toho, že budete investovat na akciovém trhu dlouhodobě.

Stále investujte alespoň drobné částky do svého portfolia a pokračujte ve čtení a učení. Mnoho investorů na akciovém trhu bohatství nedosáhne, protože se prostě začnou nudit nebo se přestanou koncentrovat na svůj investiční cíl.

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.