29.05.2021 5 minut čtení

3 důvody, proč byste dnes raději měli držet hotovost, než abyste ji investovali

Investovat volné finanční prostředky je velmi důležité a v podstatě to je jediný způsob, jak své úspory můžete ochránit před vlivem inflace. Zadržování hotovosti má však smysl, pokud pro vás platí některý z následujících důvodů…

Americký akciový trh v posledních měsících nezadržitelně roste, což může vést řadu investorů k obavám, že se možná blíží také nějaký ten propad. To je do jisté míry pravda, protože další výrazný propad burzy přijde – je nevyhnutelný. Hlavní problém ovšem tkví v tom, že nikdy nevíme, kdy k tomu dojde, což také dost znemožňuje na takovém odhadu postavit svou investiční strategii.

Pokud jste tak nyní v pokušení zadržovat hotovost namísto jejího investování, abyste se na eventuální propad připravili, není divu. Nebylo by však lepší zvolit pravidelnou investiční strategii, při které v podstatě nemusíte řešit, jakým způsobem se nyní vyvíjí trh, pokud hodláte pravidelně investovat více než 10 let? Hlavní dopad na úspěšnost a neúspěšnost vaší investiční strategie totiž budou mít především události, které se stanou těsně před koncem vašeho investičního horizontu.

Existuje však několik skutečných důvodů, kdy má smysl zadržovat hotovost, pojďme si je projít:

1. Chcete nakoupit investice po propadu trhu

Pokud plánujete strategicky využít příští výrazné korekce akciového trhu, budování hotovostních rezerv dává smysl, neměli byste však kvůli tomu upouštět od své pravidelné investiční strategie. Na spořícím účtu si však můžete střádat nějaké peníze navíc, které posléze lze investovat na trhu, jakmile se objeví některé ze zajímavých akcií ve slevě.

Pokud se rozhodnete pro tento přístup, vytvořte si však strategii. Můžete se rozhodnout, že investujete vždy mimořádných 10 000 – 20 000 Kč do ETF kopírujícího index S&P 500, kdykoliv se index propadne alespoň o 5 % ze svého předchozího maxima. Nebo si můžete připravit seznam akcií, které budete sledovat, a předem se rozhodnete o ceně, za kterou je budete ochotní koupit.

Je jisté, že když se rozhodnete o svých nákupních plánech dříve, než se akciový trh propadne, vyhnete se emocemi ovlivněným rozhodnutím – lidé nereagují vždy, jak si myslí, když vidí, že trhy padají a najednou mají před sebou celou řadu příležitostí.

2. Budujete pohotovostní fond

Váš nouzový pohotovostní fond je nejlepší obranou proti ztrátě peněz na akciovém trhu. Představte si, že byste během loňského března museli odprodat své důchodové úspory, které jste investovali na akciovém trhu, protože vás znenadání postihla potřeba uhradit nějaký neočekávaný náklad. Nejenže byste tehdy prodali své investice, které během měsíce ztratily 30 % své hodnoty, navíc byste přišli i o nevídané zotavení akciového trhu, které poté následovalo.

Pokud nemáte na osobním nebo spořícím účtu uloženou hotovost, která je ekvivalentem 3-6 měsíců vašich životních nákladů, zaměřte se na to, abyste tuto hotovostní rezervu vybudovali dříve, než se pustíte do investování na akciovém trhu. Jakmile váš pohotovostní fond dosáhne 3násobku vašich životních nákladů, můžete začít například část peněz, které máte měsíčně navíc, pravidelně investovat, stále byste ale měli alespoň polovinu přebytků odkládat do železné rezervy, aby dosáhla ekvivalentu 6měsíců životních nákladů.

3. Plánujete brzy odejít do důchodu

Dlouhodobý medvědí trh se může výrazně negativně projevit i na tom nejlepším důchodovém plánu. Takže pokud se blíží váš odchod do důchodu a vy plánujete pomalu své akciové investice odprodávat, možná je nejlepší čas o tom začít uvažovat. Procentuální zastoupení akcií ve vašem portfoliu by mělo být přirozeně mnohem nižší 5 let před důchodem, než když vám zbývají ještě desítky let.

Krátce před důchodem byste měli disponovat hotovostí na jeden až dva roky (rozdíl mezi vašimi životními náklady a důchodu od státu násobeno počtem měsíců). Tímto způsobem se vám může případně podařit minimalizovat nutnost odprodávat další investice, kvůli odchodu do důchodu, když bude právě trh na svém dně. Opět platí, že díky tomuto opatření dáte svým investicím alespoň nějaký čas, aby se případně z propadu zotavily.

---

V ostatních případech však nemá smysl příliš spekulovat. Potřebujete, aby se vaše volné finanční prostředky zhodnocovaly a neklesala jejich kupní síla vlivem inflace. I v současné chvíli je tak rozumnější stále investovat pravidelně a využít toho, že akciový trh stále roste, namísto abyste čekali, zda nedojde k nějakému krachu. Ten sice jednou přijde, ale taky na něj můžete čekat i několik let.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #pohotovostnifond #pravidelneinvestovani #propadtrhu #korekce #krach #hotovost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mám tu malý TIP pro všechny ;-)

  Já momentálně držím nějakou hotovost na takovém lepším spořícím účtu na kryptoburze Binance v Tetheru. Dá se tam spořit v této kryptoměně s úrokem cca 5 - 7 procent ročně. Pokud se objeví příležitost nakoupit akcie ve slevě, peníze převádím a když ne, zhodnocuje se to hezky. Kryptoměna Tether má stále stejnou hodnotu 1 USD a Binance patří mezi top burzy a mají webovky i podporu v češtině. Riziko tu sice je, nicméně je podle mě přijatelný a určitě se to  vyplatí oproti spořákům v CZK kde je nula nic. 

  Jaký na to máte názor Vy?

  +1
  • USDT staking s 5-7%pa zni dobre, ale krome toho, ze priznana inflace je 4,2% tak je usd/czk cca -13% YOY a netusim jak na tom bude pri teto monetarni/fiskalni politice za rok a vlastne ani nevim, jak se da na Binance udelat z USDT exit zpatky do CZK:)

   0
  • @VictorNettoyeur ono to zase tak výhodné možná nebude, protože se czk nejdříve předvedou u Revolutu na eura a pak na Binance na usdt. Pokud je budete chtít vybrat, tak asi opačný postup. Takže poplatky zaplatíte při převodu tam i zpět a hodně záleží na kurzech.

   0
  • @petacz, @VictorNettoyeur - ano musí se to tam posílat přes EUR, poplatky nějaké jsou, ale minimální, tedy pokud si tam nepošlete desetikoruny. Já si posílám minimálně 1000 Kč a více v přepočtu. Revolut používám. Jinak samozřejmě kurz USD / CZK se mění no - to neovlivním, nicméně kurz může jít na obě strany a já to beru jako rezervu pro investice do akcií a ty mám v USD.

   0
  • Takže když chcete vybrat USDT, tak se to u Binance automaticky převede a na účet (Revolut) dojde usd/eur a pak zpět do czk? Co já vím, tak Tether ltd snad ani nemusí to USDT zpětne vykoupit, na Binance se fiat neobchoduje tak mě zajímá ten proces.

   0
  • @VictorNettoyeur Když chci vybrat USDT, tak to směním na USDT / EUR a vyberu EUR, které pošlu na Revolut, kde pak mohu směnit na CZK a odtud do CZK.

   +1
  • @VictorNettoyeur Binance samozřejmě umožňuje měnit na fiat měnu, ale musíte mít verifikovaný účet.

   +1
  • Osobně dělám to samé na Blockchain.com, kde je 13% úrok ročně.

   0
  • @viktorVesely Bezva, jsem rád, že to taky někdo další dělá. Ono těch platforem, kde to lze dělat je vícero. Je fakt, že zisky na Binance jsou spíše na spodní hranici oproti konkurenci. Otázkou je, jakou má člověk důvěru k té platformě a kolik tam vloží peněz.

   0
  • @Karkoska jj.. díky za tip... už jsem na to taky koukal :-) ...a když se člověk dozví, že není jediný, kdo o tom uvažuje podobně, tak to dodá na klidu ...jako určitě to není pro každýho, ale pokud už má někdo účet na binance, tak mi to přijde jako fajn nápad...

   0
 • Mohl bych se zebat z úplně jiného soudku?

  Lidé jako vy píší, radí se atd. 

   

  Děláte obyčejné zaměstnání a při tom děláte takové investice ?

   

  Nebo např. nakupujete nemovitosti, starožitnosti nebo jiné ?

   

  Strašně by mě to zajímalo kolik si takový člověk investováním vydělá ročně .

   

  Děkuji :)

  0
  • Dobrý den @jiriMiros, ano jsem zaměstnaný, k tomu si ale ve volném časem ještě přivydělávám... a investuji... do více druhů aktiv.. a nějaké peníze mi to vydělá... konkrétně, se mi to tady veřejně moc rozebírat nechce...

   0
  • Rozumím, jen mě to tak zajímalo :)

   0