Otevřu si obchodní účet, vložím si na něj peníze a nakoupím pár akcií Apple, Amazon a Microsoft, hodím si nohy na stůl a budu se těšit z toho, jak hodnota mých investic utěšeně roste… Než se však po hlavě vrhnete do světa investování, ujistěte se, že máte vhodně stanovené investiční cíle. Výše popsaný přístup se nakonec může i vyplatit celé řadě investorů, nicméně není a ani nemůže být univerzálně platný.
Jakým způsobem byste tedy měli investovat své peníze, když se zdá, že s takovým výběrem cenných papírů jsou vaše možnosti takřka neomezené? Chcete být úspěšným investorem? Definujte si svou investiční strategii, na základě určení následujících 4 faktorů. Jenom tak zajistíte, že vám vaše investice přinesou přesně to, co od nich očekáváte.
1. Investiční horizont
Jednou z prvních věcí, kterou byste měli před výběrem investic určit, je doba, kdy budete peníze potřebovat. Pokud je hodláte začít spotřebovávat za 25 let, budete bezpochyby vybírat jiná aktiva, než když budete své peníze potřebovat už za 3 roky.
Pokud je váš investiční horizont velmi krátký (méně než 5 let) měly by být vaše peníze investované do bezpečnějších finančních instrumentů, jako jsou protiinflační #dluhopisy, termínované vklady – tedy spíše spořící produkty než investiční. Z jednoduchého důvodu, pokud byste investovali na takto krátkou dobu do akcií, může se jejich cena kdykoliv propadnou a vy jednoduše nebudete mít dostatek času, aby se vaše investice zotavila z tohoto propadu dříve, než ji budete muset prodat.
Čím delší pak váš investiční horizont je, tím agresivnější cenné papíry (například #akcie) můžete do svého portfolia přidávat.
2. Investiční cíle
Jaký je váš investiční cíl, který vás vede k tomu, abyste zhodnocovali své peníze? Je vaším úmyslem budovat důchodové úspory? Chcete si za 10 let brát hypotéku na vlastní bydlení? Hodláte pro svou ratolest vybudovat „studijní fond“, aby mohla po absolvování střední školy studovat vysokou školu v zahraničí? Toužíte po dosažení pasivního příjmu z investic? Nebo vám snad jde jenom o to, abyste zažili adrenalin při obchodování na akciových trzích? Investiční cíle mohou být různé…
Pokud jste si založili svůj investiční účet jenom pro zábavu, výrazné kolísání hodnoty zůstatku vás asi nebude příliš trápit a můžete klidně volit investice do inovativních extrémně růstových akcií. Jde-li vám však o vybudování základu pro hypotéku, asi nebudete chtít, aby vaše investiční portfolio výrazně kolísalo na hodnotě. To by mohlo ohrozit dosažení vašeho investičního cíle a takový investiční účet by měl být spravován mnohem konzervativněji. Jde-li vám pak o budování pasivního příjmu, budete se zaměřovat na dividendové akcie, jejichž cena na trhu nebude příliš růst, primární kritériem bude stabilně vyplácená dividenda.
3. Tolerance rizika
I když máte možná dostatečně dlouhý investiční horizont, obrovské výkyvy v hodnotě vašeho portfolia pro vás mohou být nervy drásající. Jakmile zjistíte, že úzkostlivě kontrolujete hodnotu svého portfolia pokaždé, když se na trhu zvýší volatilita, jsou možná vaše investice příliš agresivní vzhledem k vaší přirozenosti.
Ne nadarmo vám investiční společnosti dávají vyplnit investiční dotazník a je vhodné takový investiční dotazník vyplnit upřímně. Tento „kvíz“ dovede zhruba odhalit, jaká je vaše tolerance vůči riziku. Obecně ji však můžete určit na základě vašeho věku, investičního horizontu a především způsobu, jakým jste v minulosti na volatilitu reagovali. Dělalo vám problém ustát výkyvy v ceně vašeho 100% akciového portfolia? Pravděpodobně jste přistoupili k alokaci aktiv příliš agresivně. Snažte se zvolit si složení portfolia tak, aby odpovídalo vaší osobní úrovni pohodlí. Určitě nechcete, abyste si při každém poklesu akciového trhu kousali nehty až do krve.
4. Likvidita
V případě nouze nebo neočekávané události byste měli mít k dispozici finanční prostředky na pokrytí svých výdajů. Proto byste měli mít zřízený nouzový pohotovostní fond, který by měl pokrýt 3 (v lepším případě 6) měsíce vašich pravidelných finančních nákladů.
Pokud ho nemáte, můžete být nuceni odprodávat v případě nouze své investice. To nemusí být žádná tragédie, pokud taková událost nastane během období růstu, když jsou vaše investice ve výrazném profitu. Dozvíte-li se však jobovku v době tržní krize, budete nuceni své investice prodat ve ztrátě, což 100% nebude mít dobrý vliv na váš celkový finanční blahobyt.
Čím více likvidní hotovosti máte k dispozici, tím lépe můžete odolávat ztrátám na vašem investičním účtu. Pokud tedy nemáte dostatečný pohotovostní fond, můžete jeho absenci nahradit tím, že část investičního portfolia alokujete do méně rizikových investic. Ty můžete kdykoliv prodat za cenu, která se nebude příliš lišit od částky, jež jste do těchto aktiv investovali. Obecně je však mnohem rozumnější držet dostatečné množství hotovosti na nějakém spořícím účtu.
---
Vaše investiční rozhodnutí hrají obrovskou roli v tom, jak rychle a úspěšně dokážete dosáhnout svých finančních cílů. Existuje spousta investic, ze kterých můžete vybírat, ale to neznamená, že jsou pro vás všechny vhodné.
Nalezení těch, které jsou pro vás a vaše potřeby nejvhodnější je zásadním krokem na vaší investiční cestě a třeba to budou v úvodu zmíněné akcie #Apple, #Amazon a #Microsoft.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investicnistrategie #investicnihorizont #investicnicile #riziko #vynos #likvidita #pohotovostnifond