Klíčem k úspěchu aktivního investora je včasné rozpoznání pouze několika inovativních společností, které mají potenciál změnit zavedené pořádky. Dnes přitom existuje nespočet společností, ve kterých se skrývá potenciál v budoucnu naprosto vynikat mezi ostatními.
Zásadní otázka tak zní, které společnosti mají všechny potřebné předpoklady k tomu, aby se staly po vzoru Applu, Microsoftu nebo Amazonu dalším podnikem o hodnotě více než bilion dolarů?
1. Sea Limited ($SE)
Sea Limited má slušné předpoklady k tomu, aby se během příštích 15 let stala biliónovou společností. Singapurská společnost s aktuální tržní kapitalizací 129 miliard dolarů se chlubí hned trojicí rychle rostoucích provozních segmentů.
Zatím je to herní divize společnosti, která je hlavním tahounem růstu společnosti. Především díky pandemii se podařilo navýšit celkový počet uživatelů herní platformy o 72 % na zhruba 610 milionů. Počet předplatitelů, kteří kvartálně přinášejí společnosti opakovaný příjem, vyskočil dokonce o 120 % na 73 milionů.
Společnost ale také rychle rozvíjí svůj segment digitálních finančních služeb. V loňském roce proběhly přes mobilní peněženku Sea Limited platby ve výši 7,8 miliardy dolarů, přičemž se chlubila už 23 miliony uživatelů. Řada regionů, ve kterých Sea Limited působí má přitom omezený přístup i k základním bankovním službám. Zmíněná mobilní peněženka tak může být řešením těchto nedostatků.
Největší růstový potenciál však nabízí e-commerce platforma Shopee. Hodnota zboží, které bylo v roce 2020 prodáno na platformě byla dvojnásobná oproti roku 2019 a dosáhla na cifru 35,4 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že se Shopee zaměřuje především na rozvíjející se trhy, kde má rostoucí střední třída zákazníků stále příliš nízkou kupní sílu pro globální konkurenty, může se platforma stát velkým tahounem růstu společnosti, který ji nakonec může z dlouhodobého hlediska přinést tržní kapitalizaci bilion dolarů.
2. Airbnb ($ABNB)
Druhou společností, která by mohla napodobit v budoucnu některou z amerických technologických mega-cap je Airbnb. Společnost s tržní kapitalizací 82 miliard dolarů by musela v průběhu příštích 15 let více než zdesetinásobit svou hodnotu, díky její ubytovací platformě však není nic nemožné.
Současná tržní kapitalizace společnosti je vyšší než součet hodnot hotelových řetězců Marriott a Hilton Worldwide a je to poměrně symbolické. Hotelové řetězce reprezentují minulost a Airbnb současnost, a především budoucnost cestování.
Airbnb nabízí jasné výhody oproti tradičním ubytovacím zařízením, když je objednání pobytu přes jeho platformu velmi jednoduché. Sanfranciská společnost navíc nemusí budovat, nakupovat nebo udržovat nemovitosti, může jednoduše růst díky tomu, že se prostřednictvím jejího webového rozhraní zaregistruje více hostitelů a hostů. Celý ubytovací průmysl za sebou má těžký rok, ale je pravděpodobné, že už v nejbližších týdnech a měsících bude po službě společnosti enormní poptávka. I přes loňskou pandemii přitom pro Airbnb nedopadl loňský rok vůbec špatně. Přestože se mezinárodní cestování výrazně utlumilo, společnost byla schopná překonat úroveň tržeb, kterých dosáhla v roce 2019…
Společnost má bezpochyby konkurenci, ale neusíná na vavřínech. V cestovním ruchu je totiž několik cest, které se mohou ukázat jako ziskové a například zavedení služby Experiences – tj. aktivit pořádaných místními hostiteli – dává Airbnb další možnost, jak generovat příjem a zároveň přináší uživatelům unikátní zážitky, které je budou i v budoucnu lákat navštívit platformu opakovaně.
Vzhledem k tomu, že potenciální trh Airbnb je téměř stejně velký jako celosvětová populace, Wall Street očekává, že se společnosti podaří do roku 2024 ztrojnásobit své tržby na 10,4 miliardy dolarů. Pokud se bude Airbnb dařit stabilně navyšovat tržby přibližně 20% ročním tempem, má zcela reálnou šanci, že jeho tržní kapitalizace do 15 let skutečně překoná bilion dolarů.
3. Square ($SQ)
Poslední společností v tomto výčtu je Square, které se aktuálně chlubí tržní kapitalizací okolo 104 miliard dolarů, společnost však roste impozantním tempem a má skutečnou šanci se také stát během následujících 15 let jedním z biliónových podniků.
Nejvíce rozvinutým provozním segmentem společnost je platforma pro prodejce. Square kromě hardwaru poskytuje drobným podnikatelům analýzu příjmů, půjčky a další služby, které jim pomáhají v růstu. Ekosystém navržený pro prodejce generuje většinu tržeb klasicky z provizí, které jsou strhávány z objemu plateb, jež platforma prodejci zprostředkuje. V letech 2012 až 2019 přitom rostl objem těchto plateb 49% ročním tempem a dosáhl na více než 106 miliard dolarů. Důležité je, že prodejní ekosystém Square začíná pomalu lákat i větší obchodníky a větší obchodníci, kteří přijmou větší objem plateb, přinesou Square větší příjem ze základního provozního segmentu podnikání.
Investory však mnohem více zaujala peer-to-peer platební platforma Cash App. Za poslední tři roky se počet uživatelů této platformy ztrojnásobil na současných 36 milionů. Hrubý zisk na každého uživatele platformy přitom činil v roce 2020 41 dolarů – náklady na oslovení nového uživatele přitom společnost vyčíslila na 5 dolarů. Není tak ani divu, že se Cash App stala během Q1 2021 poprvé hlavním zdrojem příjmů společnosti a dále výrazně roste. Platforma přitom generuje společnost příjem hned několika způsoby – poplatky za převody peněz, provize za nákupy kryptoměn apod…
Square může klidně každých pár let zdvojnásobit své příjmy, při relativně stabilních nákladech tak bude výrazně růst i ziskovost společnosti. Je tak zcela reálné, že během následujících 15 let zdesetinásobí svou hodnotu – tím pádem dosáhne na tržní kapitalizaci bilion dolarů.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #akcioveinvestice #airbnb #sealimited #square
Pozn.: Autor článku nedrží pozici ve výše zmíněných společnostech.
Chybí tam Palantir :(
je pravda, že ten po tom jarním výprodeji taky vypadá dobře :-)) ..tak ho asi zmíním v nějakém budoucím článku :-D ..díky za doplnění