14.10.2021 5 minut čtení

Splňujete-li tyto 4 charakteristiky, pravděpodobně se stanete na akciovém trhu milionářem

Investice do akcií je jedním z nejlepších způsobů, jak zbohatnout, a téměř každý může vydělat peníze správným přístupem. Stát se milionářem prostřednictvím svých investic je však cíl, kterého nebude každý schopen dosáhnout. Může se vám to povést?

K vybudování velmi hodnotného investičního portfolia nemusíte disponovat ani spoustou peněz. Co však potřebujete je správný set osobnostních rysů a dobrou investiční strategii.

Pokud vás charakterizují následující 4 vlastnosti, nebo aspoň máte vůli, abyste si je osvojili, budete mít mnohem větší šanci stát se na akciovém trhu milionářem a možná dosáhnout ještě na mnohem více.

1. Nechcete všechno hned – jste trpěliví

Jedna z nejdůležitějších věcí, na které musíte pamatovat je, že nemůžete na akciovém trhu zbohatnout rychle. Neexistuje zaručený způsob, jak byste vydělali spoustu peněz přes noc – respektive, pokud se o něco takového pokusíte, máte mnohem větší šanci, že o své peníze rychle přijdete.

Abyste na akciovém trhu zbohatli, musíte být trpěliví. Může trvat roky nebo dokonce desetiletí, než hodnota vašeho portfolia výrazně vzroste, ale čekání se vyplatí.

Řekněme například, že budete investovat do ETF, které vám přináší roční návratnost 10 % ročně 2 000 Kč měsíčně.

  • Za pět let by vaše portfolio mělo hodnotu přibližně 146 000 Kč
  • Za 20 let by však už mělo hodnotu 1 375 000 Kč
  • Za 40 let dokonce 10 620 000 Kč

Čím déle budete investovat své peníze, tím více času budou moci růst a déle budete využívat kouzla složeného úročení. To může pomoci vašim investicím exponenciálně zvyšovat svou hodnotu – protože vaše starší zisky vytvářejí nové zisky. Pokud je tedy vaším cílem stát se milionářem, začněte investovat brzy, buďte trpěliví a nebudete muset měsíčně investovat ani příliš vysokou částku.

2. Jste schopní důsledně a konzistentně investovat

Při investování na akciovém trhu je klíčová konzistence. Nemusíte mít na investování spoustu peněz, ale je třeba každý měsíc pravidelně investovat částku, kterou si můžete tak akorát dovolit.

Pokud investujete vyšší jednorázovou částku nebo jen několik větších investic, které posléze necháte jen tak ležet na investiční účtu, budou se nadále zhodnocovat. Stačí se však podívat na příklad uvedený výše s drobnou úpravou, abyste pochopili, že by to byla chyba.

Kdybyste investovali pravidelně 2 000 Kč pouze prvních 5 let a posléze už nechali peníze pouze zhodnocovat, měla by vaše investice po 20 letech hodnotu přibližně 600 000 Kč (při investovaných 120 000 Kč), což není vůbec špatné, ale je zřejmé, že vaše portfolio bude mít nakonec vyšší hodnotu, pokud budete investice neustále a pravidelně přikupovat.

3. Jste ochotní své investice více či méně zkoumat

Každá investice vyžaduje určitý stupeň znalostí, ale některé vyžadují od investora mnohem vyšší odbornost než jiné. Kolik si toho budete muset nastudovat přitom bude záležet na vaší investiční strategii.

Hodláte-li investovat do jednotlivých akcií, budete muset provést důkladný průzkum každého jednotlivého potenciálního nákupu, abyste se ujistili, že investujete do společnosti, která bude dlouhodobě růst. ETF naopak zdaleka tolik zkoumání nevyžadují.

Rozmyslete si, kolik času a energie jste ochotní věnovat svým investicím. To vám pomůže určit, jakým typům investic byste měli dát přednost. Pokud se rádi hloubáte v hospodářských výsledcích jednotlivých společností a máte analytické schopnosti, může pro vás být vhodný nákup jednotlivých akcií. Hodláte-li však investovat s minimálním úsilím, budou pro vás ideálním investičním nástrojem burzovně obchodovatelné fondy.

4. Máte v plánu investovat dlouhodobě

Abyste jako investoři uspěli, musíte být připravení a schopní přečkat propady akciových trhů, které bezpochyby dříve nebo později přijdou. Nejúspěšnější investoři jsou během obdobích tržních propadů v klidu a spíše přemýšlí, zda by neměli v obdobích snížených cen investovat další peníze.

Pokud však zpanikaříte, když poklesne hodnota vašeho portfolia, můžete nejenom okamžitě přijít z důvodu prodeje o peníze, rovněž ale výrazně ohrozíte dlouhodobý potenciál na dosažení zajímavých výdělků na akciovém trhu. Myslete na to, že ztrátu realizujete, pouze pokud své investice prodáte. Máte-li dostatečně dlouhý investiční horizont, není důvod své investice v době propadu prodávat.

Investujete-li například do ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500, dobrou zprávou je, že se americký akciový trh vždy z propadu zotavil a dlouhodobě vykazuje výrazně pozitivní výnos. Špatnou zprávou je, že když začne trh klesat, nikdo nedokáže přesně předpovědět, kdy propad dosáhne svého dna, takže je téměř nemožné správně načasovat, kdy byste měli své investice po případném prodeji opět nakoupit. Co to pro vás znamená? Důležité je neustále pravidelně investovat, i když se trh propadá. Pokud jste provedli náležitý průzkum a investovali jste do solidních společností nebo ETF, vaše celkové portfolio se pravděpodobně nakonec odrazí zpět k růstu i po těch nejhorších propadech.

Hodnocení: +32
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ty propočty jsou sice hezké, ale po 40letech při průměrné inflaci kolem 2,5% výsledek nebude takový, jaký ukazujete, finančně snad, ale kupní síla bude podstatně menší. Přesto je investovat správné, dosáhnout milionu zase není tak těžké.

    +3