5 minut čtení

Nebojíte se rizikovějších investic? Stručný přehled těch nejpopulárnějších pákových ETF

Řada ETF využívá pákového efektu, aby znásobila svou výkonnost a mohla tak být používána i k dennímu obchodování. Některé z nich sledují výkonnost hlavních indexů, jiné jsou specializované no konkrétní oblasti trhu. Která jsou nejzajímavější?

Pákové investice umožňují investorů či spíše obchodníkům využít dluhového financování ke zvýšení své kupní síly. S využitím dodatečných prostředků obchodníci nakupují futures a další finanční deriváty, aby spekulovali na akciovém trhu. Díky vyššímu podstoupenému riziku tak mohou dosáhnout značných výnosů.

Strategie známá jako pákové obchodování však může být také velmi riskantní, protože obchody mohou skončit nadměrnými ztrátami, pokud se nepodaří správně odhadnout směr obchodu. Kromě toho jsou pákové obchody také spojené s placením vysokých poplatků – ať už se jedná o platbu klasického úvěru nebo úhradu denních či víkendových poplatků – záleží na brokerovi, jakým způsobem vám finanční páku poskytuje.

Páková ETF: Co je to za instrumenty a jak fungují?

Většina investorů používá ETF jako nízkonákladovou alternativu k dosažení okamžité diverzifikace a dosažení výkonnosti širokého tržního indexu jako je S&P 500. U ETF využívajících pákový efekt je výkonnost násobně zvýšena a tyto finanční deriváty reagují odlišně na změny ceny podkladového aktiva.

Pokud například index S&P 500 vzroste o 1 %, pákové ETF s pákou 3 vzroste o 3 procentní body apod. Výkonnost takového burzovně obchodovatelného fondu závisí na typu použité páky. I když to může znít na první pohled lákavě, potenciální ztráty mohou být rovněž ekvivalentně velké. Pokud se ETF obchoduje se zmíněnou pákou 3 a index S&P 500 klesne o 2 % (což se děje zcela běžně v rámci jediného dne) hodnota takové investice se rázem propadne o 6 %.

Páková ETF tak mohou být zajímavým investičním nástrojem, který vám může přinést atraktivní nadvýnos, pokud víte, jak je používat.

Nejpopulárnější ETF využívající pákový efekt

  • ProShares UltraPro Short QQQ ($SQQQ): ETF využívající páku 3, jehož cena se pohybuje opačným směrem než vývoj indexu Nasdaq 100. To znamená, že pokud se tento index propadne o procento, cena tohoto ETF o 3 % vzroste a naopak. Nakupují ho tedy obchodníci, kteří věří, že se index největších technologických společností krátkodobě propadne. Průměrný denní objem obchodování ProShares UltraPro Short QQQ je 96 milionů akcií, což z něj činí jeden z nejpopulárnějších fondů využívajících pákový efekt.
  • ProShares UltraPro Short Dow30 ($SDOW): Druhé pákové ETF funguje na stejném principu jako výše zmíněné s tím rozdílem, že sleduje výkonnost indexu Dow Jones. Opět platí, že pokud nejstarší akciový index klesne o procento, cena tohoto ETF vzroste o 3 %. Průměrný denní objem obchodování tohoto ETF je přibližně 12 milionů akcií. Jeho akcie mohou opět kupovat investoři, kteří věří v krátkodobý propad indexu, tentokrát blue chip akcií.
  • Direxion Daily Semiconductor Bull 3x Shares ($SOXL): ETF s pákou tři nabízí zvýšenou expozici vůči indexu PHLX Semiconductor Index, který tvoří společnosti zapojené do vývoje a výroby polovodičů. Průměrný denní objem obchodování tohoto ETF je přibližně 20 milionů akcií a je vhodný pro obchodníky, kteří věří v krátkodobý růst polovodičového sektoru.
  • Direxion Daily Small Cap Bull 3X Shares ($TNA): Burzovně obchodovatelný fond, který pákou 3 násobí výkonnost indexu Russell 2000. Investicí do tohoto fondu tak získáte zvýšenou expozici vůči small-caps akciím. Průměrný denní objem obchodování tohoto ETF je kolem 7,5 milionu akcií.
  • Direxion Daily Small Cap Bear 3X Shares ($TZA): Poslední pákové ETF v tomto výčtu je opak výše zmíněného. ETF s pákou 3 se pohybuje opačným směrem než index Russell 2000. Tzn. pokud index o 1 % klesne, toto ETF naopak o 3 % vzroste. Využít ho tak mohou investoři, kteří chtějí shortovat small-caps akcie. Průměrný objem denního obchodování je přibližně 8 milionů akcií.

Co byste měli brát před nákupem pákového ETF v úvahu?

Páková ETF mohou být oceňovaným investičním nástrojem mezi zkušenými obchodníky, protože jejich zvýšená volatilita (díky aplikované páce) poskytuje krátkodobé příležitosti pro vstup a výstup z pozic.

Pravdou tedy je, že během zvýšené tržní volatility mohou být tyto spekulativní investice velmi lukrativní, což je důvod, proč existují. V závislosti na vaší finanční situaci a toleranci vůči riziku existují různé strategie obchodování ETF využívajících pákový efekt. Vždy však do značné míry závisí na vašich finančních znalostech, abyste byli schopní zvážit všechny důležité faktory, které jsou s investováním do těchto finančních instrumentů spojeny.

Investoři by měli k pákovým ETF přistupovat především obezřetně, pamatujte, že jsou tyto typy investic dvojsečné zbraně, které vám mohou stejně tak dobře posloužit, jako vás připravit o výraznou část investičních prostředků. Proto i zkušení investoři často obchodují malé objemy a mají předem stanovenou exit strategii – nastavený stop loss. Klíčem k úspěchu v obchodování s pákovými ETF tak je následování svého plánu a jasně rozmyšlená hodnota, kdy uzavřete své ztrátové pozice.

#akcie #jakinvestovat #investovani #obchodovani #etf #pakovaetf #burzovneobchodovatelnefondy #financnipaka #pakoveobchody #riziko #rizikoveinvestice

Pozn.: autor textu krátkodobě neobchoduje, tudíž nevyužívá ani zmíněná páková ETF

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Může mi někdo vysvětlit, jak mohou tyto pákové ETF fungovat? Jaký mají reálný podklad? Podle mě je to sázka s vydavatelem ETF, který to platí ze svého a je mou protistranou. Je tu tedy riziko, že v případě velmi prudkého pohybu budou zisky pro investory tak veliké, že to společnost nebude schopná vyplatit a tudíž naše zisky zůstanou jen na papíře.

    0
    • Nene, je to postavene na derivatech, takze to neni sazka s vydavatelem ETF. Do toho by zadny rozumny vydavatel ETF nesel. Pokud bude nekdo, kdo to ETF od vas koupi, jsou zisky realne :)

      +1
    • @martinPavlas Díky za reakci :-)

      0
    • @martinPavlas Jenže ty deriváty musejí být také nějak udělané a mít nějaký podklad ne? Jaký? Pochopil bych shortovací ETF, ale pákové mi není jasné.

      0