Výběr jednotlivých akcií může být poměrně náročný, a to ani nemusíte být nutně v investičním světě nováčkem. Ať už investujete do jakéhokoliv aktiva nezbavíte se určité míry nejistoty a bez ohledu na to, jakou akcii si vyberete, bude existovat určité riziko, že jste zvolili špatně. (i proto doporučuje Warren Buffett většině investorů investice prostřednictvím širokého tržního indexu)
Pokud však přeci jenom dáváte přednost výběru jednotlivých akcií – pokoušíte se dosáhnout vyššího výnosu než je průměr akciového trhu – provádějte náležitý průzkum akcií. Pokud pak splňuje jednu z následujících podmínek, je povětšinou záhodné, aby od ní dal konzervativní investor raději ruce pryč.
1. Akcii kupuje doslova každý
Když se dozvíte o populární akcii, jejíž hodnota velmi výrazně stoupá, můžete být v pokušení naskočit do rozjetého vlaku. Ale to není dobrý způsob, jak si vybrat kam investujete peníze. Aktuálně populární akcie mohou v krátkém časovém horizontu výrazně růst, ale mohou stejně rychle posléze klesat, po opadnutí nadšení v investiční komunitě. Pravděpodobně se vám také stane, že do této akcie investujete už v době, kdy je její cena iracionálně vysoká.
Každý si pochopitelně přeje, aby prostřednictvím investování rychle zbohatl, pokud však hodláte budovat na akciovém trhu celoživotní úspory, je na první místě opatrnost. Pokud investujete do akcie kvůli její aktuální popularitě, nebudete tušit, zda se jedná o dobrou dlouhodobou investici, zároveň platí, že pokud si sami nezpracujete svůj vlastní průzkum, nebudete mít ani představu, kdy a za jakých podmínek takovou akcii prodat.
2. Výkon akcie vysoce převyšuje výkonnost společnosti
Akcie, jejíž hodnota jde neustále nahoru, zatímco její ziskovost stagnuje, nebo dokonce klesá, se velmi pravděpodobně dříve nebo později propadne. Ceny akcií by obvykle měly být řízeny ziskovostí dané společnosti, takže když cena akcií stoupá, přestože k tomu není žádné fundamentální zdůvodnění, roste pravděpodobnost, že se nafukuje nějaká tržní bublina.
Při zkoumání své investice se nezaměřujte pouze na poměr ceny vůči zisku, analýza by měla být mnohem hlubší, právě tento ukazatel vám však může velmi výrazně napovědět, zda jsou akcie spravedlivě ohodnoceny, nebo silně nadhodnocené.
3. Insideři prodávají akcie vlastní společnosti
Nemusí to platit vždy, protože lidé ve vedení akciové společnosti někdy prostě potřebují získat hotovost na financování dalších projektů (viz Jeff Bezos, který prodává ve velkém akcie Amazon, potom co o svém záměru informoval dlouho dopředu). Pokud však insideři prodávají ve velkém akcie a zdá se, že nikdo zevnitř společnosti akcie nekupuje, není to zrovna pozitivní signál a minimálně byste měli zvážit, zda svou aktuálně otevřenou akciovou pozici raději nezavřete.
4. Neodpovídá vaší rizikové toleranci
Akcie, která může být skvělou investicí pro jednoho investora, nemusí být vhodnou volbou i pro vás. Do značné míry to závisí na vaší toleranci vůči riziku. Ta obecně klesá, jak stárnete, protože pokud vaše investice poklesnou na hodnotě, možná už nebudete moci čekat, až se z propadu opět zotaví, než budete muset své investice prodat. Nemá smysl investovat velké finanční prostředky do vysoce rizikových akcií, když plánujete za pár let své důchodové investice odprodávat. Pokud jste však těsně po vysoké škole, možná si budete moci totéž riziko dovolit.
Bez ohledu na to, jaká je vaše tolerance vůči riziku však vždy zůstávejte dostatečně diverzifikovaní. Možná, že budete chtít v mladém věku držet většinu portfolia v akciích, ale jak stárnete, je záhodné překlápět větší část vašeho investičního portfolia ve prospěch konzervativnějších investic. Zároveň byste také měli investovat své peníze do několika různých průmyslových odvětví, takže pokud utrpí větší zásah farmaceutické nebo technologické akcie, neměl by tento propad poslat celé vaše investiční portfolio výrazně dolů.
Investování může být skvělý způsob, jak zhodnocovat své volné finanční prostředky, ale nesmí to být hazard. Riziko můžete částečně snížit tím, pokud budete provádět náležitý průzkum a dbát na 4 výše zmíněné varovné signály.
Pokud si nejste jistí výběrem jednotlivých akcií, investujte raději pasivně a nenechte si radit od finančních poradců, kteří jsou placení podle toho, jaký konkrétní fond vám jako investici doporučí.