3 minuty čtení

Rekapitulace startupového odvětví v Evropě a České republice v roce 2020.

Rok 2020 bude zapsán do historie hlavně kvůli pandemii Covid-19. My bychom nyní tento neobvyklý rok rádi shrnuli z pohledu odvětví, kterému rozumíme nejlépe – jak rok 2020 změnil svět startupů a venture kapitálu v Evropě a České republice.

Jaký byl rok 2020 pro evropské startupové prostředí?

Dnes, více než kdy jindy, vypadá evropský startupový ekosystém zkušenější a pevně postavený na svých základech. Mezitím, co píšeme tento článek, se více a více investorů z Ameriky a Asie upíná směrem ke starému kontinentu, aby zde našli vhodné projekty pro své další investice.

Co může tento nový trend zkušených investorů z Ameriky a Asie přinést pro evropský startupový ekosystém? Prvně, a primárně pro startupy, peníze. Více investorů hledá investiční příležitosti v Evropě, to zvyšuje konkurenci mezi investory, kteří chtějí být součástí těch nejslibnějších startupů. Tato zvýšená nabídka ze strany investorů znamená vyšší pre-money valuaci startupů a vyšší hodnotu investice, kterou startupy nakonec obdrží.

Už nyní vidíme, jak se tento trend projevil na trhu. Podle dat portálu Dealroom.co se počet Seed a Series A investičních kol v Evropě snižuje. V roce 2018 byl celkový počet investičních kol nejvyšší v historii, 161 investičních kol za rok. V roce 2020 tento počet spadl na 138.

Nicméně, celková hodnota investiční částky v rámci Seed a Series A investičních kol se stále zvyšuje. V roce 2018 byla investiční částka 12,14 miliard dolarů a v roce 2020 hodnota vystoupla na 13,10 miliard dolarů.

Podle dat z Pitchbook dosáhla celková částka, kterou VC investoři zainvestovali do startupů na evropských trzích za rok 2020, rekordních 46 miliard dolarů. Tím přesáhli dosavadní rekord 41,8 miliardy dolarů z roku 2019.

 

Jaký byl rok 2020 pro startupové prostředí v České republice?

V České republice můžeme také vidět rostoucí trendy ve startupovém prostředí. Zpráva od startupové právnické společnosti Mavericks potvrzuje, že se medián částky investované do startupů během investičního kola v České republice zvýšil z 0,4 milionu dolarů v roce 2019 na 0,5 milionu dolarů v roce 2020.

Pozitivní vývoj je lépe znatelný u mediánu hodnoty startupu před investičním kolem, který se zvýšil z 2,3 milionu dolarů v roce 2019 na 3 miliony dolarů v roce 2020.

Takže pokud se rozhodujete, jestli v České republice založit váš startup nebo ne, podle nové studie od NimbleFins by tato země byla vaší devátou nejlepší možností v rámci celé Evropy.

Nejvýznamnějšími aspekty založení startupu v České republice jsou podle této studie:

  • Economic Health Rank (Ekonomické zdraví), kde se Česko umístilo na sedmém místě.
  • Cost of Doing Business Rank (Náklady na chod byznysu), kde bylo dokonce na šestém místě.

 

Evropský i český startupový ekosystém svým silným a dynamickým rozvojem přitahuje pozornost světových investorů. Jako výsledek můžeme očekávat vyšší částky investované při investičních kolech do startupů, a tím také příchod zkušených a talentovaných lidí ze startupového světa, pro které začne být Evropa čím dál zajímavějším cílem.
 

 

Resources:

https://www.mavericks.legal/startupy/

https://www.nimblefins.co.uk/business-insurance/best-countries-europe-startups-2020#meth

https://praguemorning.cz/czech-republic-is-9th-best-country-for-startups/

https://www.e15.cz/byznys/startupy/startupove-investice-v-cesku-za-rok-2020-rostly-sumy-i-celkove-valuace-1376994

https://medium.com/speedinvest/understanding-the-new-early-stage-funding-cycle-in-europe-693331c68cb5

https://pitchbook.com/news/articles/hot-or-not-where-european-vc-funding-went-in-2020

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.