7 minut čtení

3 nezastavitelné růstové akcie, které můžete s klidem držet celá desetiletí

Byť se dnes řada akcií obchoduje na dostřel svých 12měsíčních maxim, nemusí to znamenat, že již narazily na strop a nyní je čeká cesta pouze směrem dolů. V případě dlouhodobého držení kvalitních společností jsou totiž priority zcela jiné.

Zdravotnictví, e-commerce a technologie. Tři segmenty, které dnes mají mimořádně našlápnuto a čeká je téměř jistě zářná budoucnost. Ano, krátkodobě nás s klidem mohou čekat turbulentnější a volatilnější časy i nějaká ta korekce. Ale pokud byste z dlouhodobého pohledu investovali do tří níže uvedených firem, tyto věc vás vůbec nebudou muset trápit, stejně jako se nebudete muset zaměřovat pouze na jejich kvartální výsledky.

Jde totiž o solidní dlouhodobé růstové hráče, kteří se z výsluní nikam nechystají. I proto je potřeba mít jisté pochopení pro to, že zpravidla nebudou k mání jen tak za hubičku:

DexCom ($DXCM)

Denní graf akcií DXCM za posledních 12 měsíců; foto: finviz

DexCom je společností vyrábějící zdravotnická zařízení, jež usnadňují život lidem žijícím s diabetem. Její vlajkovou lodí je velmi praktický a na trhu oblíbený přístroj G6 Continuous Glucose Monitoring (GCM) system, který uživateli posílá v reálném čase míru krevního cukru, aniž by k tomu potřeboval krev, uživatel se musel píchat do prstu atp. V letošním roce DexCom navíc navázal partnerství s Teladoc Health ($TDOC), díky kterému bude uživatelům schopen poskytovat ještě lepší data a informace pro správné řízení jejich hladiny glukózy v krvi, aniž by za to museli platit cokoli navíc.

Další potenciál pro integraci dat ze zařízení DexCom představuje telemedicína, v níž se $TDOC angažuje a která skýtá řadu příležitostí pro další akceleraci růstu $DXCM. V loňském roce Teladoc vykázal 10,6 milionu online návštěv pacientů, což byl meziroční nárůst o 156 %. Samozřejmě v tom výraznou roli hrála pandemie. Na trhu však dnes celkově panuje poptávka po lepší a pohodlnější kontrole pacientů s diabetem. Mimo jiné proto, že dle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by do roku 2050 mohl diabetem trpět 1 ze 3 dospělých Američanů (v roce 2010 to byl 1 z 10 aneb všudypřítomný cukr a závislost na něm v praxi).

Ale dost moralizování, byznys DexComu se rovněž ukázal být odolným i uprostřed loňské zdravotní krize. Společnost loni reportovala příjmy ve výši 1,9 miliardy dolarů, tedy meziročně 31% nárůst. A v letošním roce očekává další růst příjmů o cca 20 %. V Q1 zatím příjmy dosáhly 505 milionů dolarů, což je o 25 % více než před rokem. Meziročně sympaticky poskočil i zisk na akcii (EPS), a to z 0,21 $ na 0,41 $. Fakt, že diabetes je chronické onemocnění vyžadující konstantní péči, navíc zajišťuje, že $DXCM nepotká v dohledné budoucnosti žádný náhlý a nečekaný propad poptávky.

Zajímavé je, že akcie navzdory pozitivním výsledkům od začátku května výrazně propadly a jsou tak nyní k mání ve slevě. Výhled přitom zůstává silný a optimistický. Jo a mimochodem, společnost aktuálně vyvíjí nástupce svého úspěšného GCM zařízení s logickým označením G7. To bude o 60 % menší a skombinuje senzor i vysílač do jediného zařízení.

FedEx ($FDX)

Denní graf akcií FDX za posledních 12 měsíců; foto: finviz

Jedním pozitivním dopadem pandemie je skutečnost, že společnosti výrazným způsobem zlepšili svou přítomnost online, aby se dokázaly adaptovat na realitu, v níž za nimi zákazníci nemohou přijít osobně. Letošní Q1 výsledky ze segmentu e-commerce však vyslaly první náznak toho, že ani definitivní konec lockdownů by nemusel znamenat konec obrovské poptávky po pohodlném online nakupování. A díky tomu se dalším potenciálně lukrativním sektorem přirozeně stává i logistika.

Analýza společnosti Allied Market Research předpokládá, že globální logistický trh bude mít v roce 2027 hodnotu přibližně 13 bilionu dolarů, což znamená, že by do té doby měl vykazovat složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 6,5 %. Jak této příležitosti využít? Výběrem jedné ze špiček segmentu - FedExu - můžete jen těžko něco zkazit. Zatímco v roce 2018 a 2019 společnost poměrně utrpěla kvůli zuřící americko-čínské obchodní válce, nyní se jí daří opět silně růst a jde o jednu z mála logistických společností (společně např. s UPS), které se loni navzdory recesi dařilo růst.

Za 9 měsíců do 28. února 2021 vzrostly příjmy $FDX meziročně o 18,4 % na 61,4 miliardy dolarů. Nižší ceny paliv a lepší efektivita dopravy rovněž pomohly FedExu meziročně v tomto období zdvojnásobit svůj zisk na 3,4 miliardy dolarů. Námořní a pozemní doprava vykázala provozní marži 11,5, resp. 9,3 % a expresní letecká 6,7 %. Provozní marže společnosti tak dle očekávání mírně klesla, jelikož $FDX se orientuje spíš na vyšší objem přepravy a nižší marže.

Jak vidíte výše, akcie je aktuálně na svých historických maximech (all time high / ATH). Nakupovat na ATH není můj šálek čaje. Na druhou stranu by dlouhodobý nákup v tomto případě měl vycházet spíš z úsudku toho, zda podle vás budou společnosti jako Amazon, Shopify či Etsy růst na popularitě. Čím více prodejů online, tím více logistiky a potřebné dopravy pro objednané zboží. Online prodeje v USA loni meziročně vzrostly o 44 %, což je absolutně astronomický růst. FedEx dnes sice není levný, ale paradoxně má nižší P/E než třeba oblíbený SPDR S&P 500 ETF. Pokud byste si ale chtěli pro vstup jedině počkat na nižší cenu, nedivil bych se vám. Minimálně na watchlist ale $FDX patří bez debat.

Adobe ($ADBE)

Denní graf akcií ADBE za posledních 12 měsíců; foto: finviz

$ADBE 23. března zveřejnilo své Q1 výsledky za fiskální rok 2021. Příjmy do 5. března dosáhly rekordních 3,9 miliardy dolarů a meziročně tak vzrostly o 26,3 %. Na byznys modelu Adobe je rovněž výborné to, že jeho nemalá část funguje na bázi pravidelných měsíčních plateb, které se neustále opakují. Během posledního kvartálu přiteklo do firmy 91,8 % všech prodejů právě z příjmů ze subscription-based zdrojů. I tato metrika meziročně poskočila z loňských 88,4 %.

Globální trh se softwarovými službami zažívá období rapidního růstu, které by v následujících letech rozhodně mělo přetrvávat. Dle analytiků společnosti KBV research by tento trh měl do roku 2024 mít hodnotu 185,8 miliardy dolarů, což představuje pro následující 3 roky CAGR 21,4 %. A s populárními i univerzálními produkty, jakými jsou například programy Adobe Photoshop či Publisher, lze jen těžko pochybovat o tom, že se $ADBE na této růstové vlně nepoveze. Softwarové programy společnosti jsou dnes ostatně esenciálními nástroji pro řadu profesionálů napříč několika různými segmenty.

Silné růstové vyhlídky a uspokojivá hrubá marže, která tradičně dosahuje 85 nebo i více procent, staví $ADBE do ideální pozice, aby mohlo dlouhodobě pokračovat v generování solidních provozních výsledků. Ani Adobe dnes není žádný levný špás. Na druhou stranu se dnes byznys společnosti nachází v tak dobré kondici, že získat jej v nějaké výraznější slevě nebude snadné.

Poznámka: Žádnou z výše uvedených akcií aktuálně nevlastním

#investovani #rustoveakcie #dlouhodobeinvestovani #dexcom #fedex #adobe

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.