20.05.2021 6 minut čtení

Které akcie nakupovat, když se dnes obáváte tržního krachu? Tyto 2 zvládnou přežít leccos

Ne každá společnost se vzhledem ke svému byznys modelu či segmentu, v němž operuje, nachází v pozici, kdy je schopná poprat se s jakoukoli turbulencí, kterou jí trh či ekonomika připraví.

Být dnes investorem není ani zdaleka tak snadné a bezpracné jako loni - zrovna včera nám kryptoměny ukázaly, jak málo stačí k tomu, aby se trh celé jedné třídy aktiv během 24 hodin sesypal v některých případech až o desítky procent. Což zřejmě nepřidalo na optimismu akciovým investorům, kteří podobnou výraznou korekci očekávají i na Wall Street.

Na druhou stranu nic, co v životě děláme, není zcela bez rizika (byť si to ne vždy uvědomujeme) a investování i medvědí trh jsou jen dalšími přirozenými součástmi přirozeného cyklického vývoje. Konkrétně u akcií je rovněž důležité pamatovat si, že období poklesu byly historicky zpravidla následovány dlouhými býčími trhy, které hlavní indexy vytáhly na nová maxima.

Dlouhodobí investoři s horizontem v řádu dekád by se reakcím na krátkodobé pohyby trhu měli ve svých portfoliích spíš vyhýbat. Proto je pro ně zcela klíčové, aby se již při budování portfolia soustředili na co nejkvalitnější akcie, které budou skutečně schopni pohodlně držet dlouhá léta. Máte-li aktuálně volnou trošku hotovosti pro dlouhodobou investici, tyto dvě akcie jsou připraveny nabídnou vám za ně zajímavý růstový potenciál i schopnost poprat se s krátkodobými tržními turbulencemi.

1. Jushi Holdings ($JUSHF)

Nyní si možná říkáte, že si z vás dělám blázny. Před chvílí byla řeč o odolných společnostech pro případ tržního propadu a vzápětí se tady máme bavit de facto o zástupci penny stock s valuací pod miliardu dolarů, který sídlí na burze OTC a patří do konopného sektoru, kam asi automaticky nevyrazíte, když se zamyslíte nad akciemi odolnými proti recesi. Zkuste tomu ale dát ještě pár odstavců, pokusím se nastínit několik argumentů, které z $JUSHF dělají lepší investiční příležitost, než by se na první pohled mohlo zdát.

Vzhledem k velikosti společnosti předpokládám, že ji ne každý zná. Takže, Jushi vlastní síť konopných lékáren rozprostřených napříč Spojenými státy. Největší přítomnost má však primárně ve dvou státech - Pensylvánii a Illinois - které shodou okolností představují pro konopí velmi zajímavé trhy. Používání konopí pro lékařské účely je v Pensylvánii legální, ale rekreační užívání nikoliv. Aktuálně však vzniká legislativa, která tento fakt bude chtít změnit. Illinois je jedním z více než desítky amerických států, kde je konopí legální pro zdravotní i rekreační účely.

$JUSHF dále vlastní několik konopných brandů včetně The Lab, která prodává konopné vaporizéry a koncentráty, a značky Nira, jež se specializuje na výrobu různorodých CBD produktů (kapky, extrakty, tinktury atp.).

V loňském roce příjmy společnosti meziročně vystřelily o astronomických 690 %, zatímco hrubý zisk vylétl o 760 %. Společnosti se zároveň daří vzhledem ke své velikosti (valuace 688 milionů dolarů) generovat vysoký objem hotovosti. V rámci svých kvartálních výsledků Joshi Holdings oznámilo, že k 31.3. mělo ve své rozvaze volný kapitál ve formě hotovosti, peněžních ekvivalentů a krátkodobých investic ve výši 168 milionů dolarů.

Akcie společnosti za posledních 12 měsíců přidaly asi 630 %, ale stále si je můžete pořídit za méně než 6 dolarů za kus. Tahle často přehlížená akcie aktuálně působí jako potenciálně velmi zajímavá koupě, která by dlouhodobě svým investorům mohla svým zhodnocením dělat radost. Jen pro informaci, konsenzus analytiků dle Yahoo Finance aktuálně umísťuje cílovou cenu někam na 10,4 dolaru za akcii.

2. Shopify ($SHOP)

E-commerce segment má za sebou úžasný růst, za který může poděkovat pandemii, a rozhodně se nikam nechystá ani v post-pandemickém světě. Analytický portál Statista očekává, že globální maloobchodní e-commerce prodeje by v příštím roce měly dosáhnout astronomických 5,4 bilionu dolarů!

Nikoho by nemělo překvapovat, že jednou z vedoucích společností v rámci tohoto online nákupního boomu je i Shopify. Nejenže platforma společnosti nabízí podnikatelům všechny potřebné nástroje k tomu, aby si z ničeho vytvořili prakticky jakýkoli online obchod, který jim přijde na mysl. Zároveň jim poskytuje kompletní integrovaný systém, který dokáže zajistit dodávky produktů, hlídat skladové zásoby, zpracovávat platby a rozšiřovat okruh zákazníků. Úspěch Shopify během nejhoršího ekonomického propadu od Velké hospodářské krize před téměř 100 lety jednoznačně demonstruje, jak odolná tato pozice v rámci portfolia je.

Rok 2020 znamenal pro $SHOP meziroční růst příjmů o 86 % a hrubý objem celkem prodaného zboží (Gross Merchandise Volume / GMV) skrz platformu vzrostl oproti roku 2019 o 96 %. Příjmy z poplatků, které na měsíční bázi majitelé e-shopů platí (klasický subscription-based byznys model) a výnosy z obchodního systému společnosti (jež se generují z plateb provedených skrz Shopify zákazníky) meziročně rovněž vzrostly o výrazných 41, respektive 116 %.

$SHOP také na konci dubna zveřejnil působivé výsledky z letošního Q1, které hlásaly meziroční růst příjmů o 110 %, meziroční růst příjmů z předplatných a obchodních služeb o 71, respektive 137 %, meziroční růst GMV o 114 % a meziroční růst garantovaných měsíčních příjmů od uživatelů Shopify (Monthly Recurring Revenue / MRR) o 62 %.

Společnost zároveň neusíná na vavřínech, ale nadále možnosti své platformy rozšiřuje. Management se například pochlubil, že služba "all-in-one mobile shopping assistant", kterou nazývá "Shop", měla na konci Q1 již 107 milionů registrovaných uživatelů. Další optimalizace se dočkal software i celá síť a prodejci získali další možnosti, jak mít lepší přehled o svém skladu a jak flexibilněji spravovat objednávky.

Akcie $SHOP jsou k mání asi o 40 % dráž než před rokem, ale analytici jim věští optimistickou budoucnost a jejich cílová cena se nachází cca 80 % nad tou aktuální. Ano, je to poměrně drahá akcie, ale argument, že tahle růstová story je už u konce, nebo má to nejlepší za sebou, stále rozhodně neplatí.

*Poznámka: Ani jednu ze zmíněných akcií aktuálně nevlastním.

#investovani #akcie #dlouhodobeinvestovani #portfolio #ekonomika #krach #korekce #riziko #odolnost #stabilita #shopify #ecommerce #jushiholdings #konopi

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.