20.05.2021 5 minut čtení

Chcete investovat do small-caps? 5 nejlepších ETF, která můžete momentálně koupit

Hledáte další velkou investiční příležitost? Existuje poměrně slušná šance, že se bude skrývat mezi small-caps akciemi. Investoři z nich mají kvůli malé tržní kapitalizaci obavy, přitom do nich můžete investovat i poměrně „bezpečně“.

Small-cap ETF jsou fondy obchodované na burze – ETF, které investují do nejmenších společností na trhu – tzv. small-caps. Tato ETF vám přitom nabízejí možnost investovat do celé řady těchto společností v rámci jediné investice.  

„Akcie s malou tržní kapitalizací,“ to může znít jako něco od čeho byste měli dát ruce pryč. Není to však nutně pravda, přestože hodnota těchto společností je obvykle mezi stovkami až nižšími miliardami dolarů. Porovnejte tato čísla s hodnotami podniků jako jsou #Apple, #Amazon nebo #Microsoft, které jsou momentálně ohodnocené na více než bilion dolarů. Pravdou je, že někteří důvtipní investoři mají rádi small-caps akcie, protože mohou nabízet mnohem vyšší potenciální výnosy než akcie s velkou tržní kapitalizací, které jsou obvykle indexované v benchmarku S&P 500. Na druhé straně mají small-caps obvykle méně finančních zdrojů, a proto jsou rizikovější a volatilnější.

Kvůli těmto rizikům může být vhodnější přenechat investování do jednotlivých small-caps akcií skutečně zkušeným investorům. Méně erudovaní investoři a nováčci však mohou koupit celý koš těchto společností prostřednictvím small-cap ETF a využít tak potenciálu vyšších výnosů, trhem dosud neobjevených akciích. Jakých 5 burzovně obchodovatelných fondů můžete volit?

1. iShares Microcap ETF ($IWC)

 • Výkon v roce 2020: 19,7 %
 • Historická průměrná roční výkonnost za posledních 5 let: 17,7 %
 • Nákladovost: 0,60 %
 • Počet společností v ETF: 1 286
 • Podíl 10 největších společností: 8,62 %
Vývoj ceny akcií iShares Microcap ETF za posledních 12 měsíců. Zdroj: finance.yahoo.com

2. First Trust Small Cap Core AlphaDEX ETF ($FYX)

 • Výkon v roce 2020: 18,7 %
 • Historická průměrná roční výkonnost za posledních 5 let: 17,0 %
 • Nákladovost: 0,61 %
 • Počet společností v ETF: 526
 • Podíl 10 největších společností: 3,69 %
Vývoj ceny akcií First Trust Small Cap Core AlphaDEX ETF za posledních 12 měsíců. Zdroj: finance.yahoo.com

3. iShares Morningstar Small-Cap Growth ETF ($ISCG)

 • Výkon v roce 2020: 44,4 %
 • Historická průměrná roční výkonnost za posledních 5 let: 19,4 %
 • Nákladovost: 0,06 %
 • Počet společností v ETF: 1 051
 • Podíl 10 největších společností: 5,31 %
Vývoj ceny akcií iShares Morningstar Small-Cap Growth ETF za posledních 12 měsíců. Zdroj: finance.yahoo.com

4. Vanguard Small-Cap Growth ETF ($VBK)

 • Výkon v roce 2020: 34,8 %
 • Historická průměrná roční výkonnost za posledních 5 let: 19,3 %
 • Nákladovost: 0,07 %
 • Počet společností v ETF: 649
 • Podíl 10 největších společností: 6,70 %
Vývoj ceny akcií Vanguard Small-Cap Growth ETF za posledních 12 měsíců. Zdroj: finance.yahoo.com

5. Vanguard Russell 2000 Growth ETF ($VTWG)

 • Výkon v roce 2020: 34,5 %
 • Historická průměrná roční výkonnost za posledních 5 let: 18,8 %
 • Nákladovost: 0,15 %
 • Počet společností v ETF: 1 203
 • Podíl 10 největších společností: 6,34 %
Vývoj ceny akcií Vanguard Russell 2000 Growth ETF za posledních 12 měsíců. Zdroj: finance.yahoo.com

Výhody a nevýhody investování do small-cap ETF

Investice do ETF, která jsou tvořená akciemi s malou tržní kapitalizací, nabízí řadu výhod, ale nelze opomenout i některé nevýhody. Závěrem si pojďme zdůraznit to nejdůležitější:

Výhody

Vysoký růstový potenciál: small-cap ETF vám nabízejí expozici vůči akciím, které mají potenciál vysokého růstu.

Diverzifikace: co platí pro burzovně obchodovatelné fondy obecně, platí i pro small-cap ETF – umožňují vám koupit diverzifikované portfolio akcií společností s malou tržní kapitalizací, díky čemuž budete podstupovat nižší riziko, než kdybyste vybrali pouze několik málo akcií.

Šetří čas: na rozdíl od investování do jednotlivých akcií, kde byste museli strávit mnoho času analýzou jednotlivých akciových titulů, vám nákup ETF umožní investovat do small-caps akcií téměř bez práce.

Nevýhody

Nejvýkonnější akcie rychle přerostou velikost small cap akcie: ty nejlepší malé společnosti rostou tak rychle, že brzy přijdou o označení small-cap, což znamená, že je budou muset tyto fondy prodat.

Poměrně úzká diverzifikace: přestože nejsou small-cap ETF zaměřená pouze na jediný sektor, neochrání vás před riziky, která jsou charakteristická pro skupinu malých akcií jako celek.

Vyšší volatilita: společnosti s malou tržní kapitalizací jsou rizikovější než large-caps nebo mega-caps, takže i diverzifikovaná investice, jako je small-cap ETF, může být volatilnější.

Slovo závěrem

Small-cap ETF mohou být atraktivním způsobem, jak investovat do některých z nejrychleji rostoucích společností na trhu, při nízkých nákladech a mnohem nižším riziku než při nákupu jednotlivých akcií. Stejně jako všechny ostatní investice na akciovém trhu však nejsou bezrizikové.

Pokud však uvažujete o investici do akcií s nízkou tržní kapitalizací, může být jedno ze zmíněných ETF vhodnou volbou.

#akcie #jakinvestovat #investovani #smallcaps #smallcap #smallcapsetf #etf #burzovneobchodovatelnyfond #pasivniinvestovani

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • + by se mi líbilo, co začal dělat @tomasdurcak . U svých článků píše, jestli ty zmiňované akcie/ETF vlastní nebo ne :)

  +8
  • Souhlas, bylo by fajn, kdyby to autoři článků na konci vždy explicitně zmínili.

   0
  • @jiriSedlak to není problém :-) já nicméně jsem poměrně konzervativní, takže mé portfolio tvoří nemovitost na pronájem, pár jednotlivých akcií, které jsou dost koncentrované a pak široká ETFka kopírující tržní indexy..ale určitě na konec článku doplnit tuto informaci mohu..

   0
  • @PatrikKudlacek Já to chápu, ale s tím dovětkem to vytváří transparentnost. Když vidím články typu "Akcie X má potenciál vyrůst o desítky %", tak si říkám "No fajn, a ten kdo to sem píše, tak to kupuje? Pokud ne, proč? Takže to není tak dobré?". Není to myšlené jako kritika, ale říkám si to u dost článků :)

   0
  • jj... chápu :-) ...takhle osobně mám spíš problém s financemi... jednak splácím hypo a nedávno jsem relizoval investici do nemovitosti... takže jsem dost finančně vyčerpán :-D ...a pak ...akcie, které držím, se snažím držet dlouhodobě, portfolio mám celkem koncentrované, obměny v něm moc nedělám, a realizuji cca jednu akciovou investici měsíčně... kdybych psal jenom o akciích, které držím, tak tady omílám pořád 10 akcií, to by nikoho nebavilo... takže kupříkladu minulý týden jsem psal i 3 akciích - $BMY, $VRTX a $TEVA ..BMY držím, a další dvě mám na watch listu/waiting listu ..ale zkrátka nemám dost peněz na to, abych mohl některé z akcií, které se mi líbí za rozumnou částku koupit...

   0
 • Patriku je to dobré, ale postrádám tam 2 informace - aktuální cenu akcií (ať to nemusím pracně dohledávat) a zda se jedná o akumulační či distribuční ETF(pak mne zajímá výše dividendy a dividendový výnos)... Doufám, že zpracuješ i Large a Mega Cap... 😉

  +6
  • Díky :-) ..je pravda, že na neuvedené informace se musí člověk podívat třeba na seeking alpha... aa uvidíme podle čtenosti.. Small-caps jsou dost specifickou skupinou akcií... speciálně na ETF zaměřující se na Large a Mega Caps jsem se zatím nekoukal..

   0
  • @PatrikKudlacek Patriku, čtenost k ETF small či large caps bude určitě dost veliká. Je nás spousta, co pracují mimo obor investovani a na podrobné studium akcií není toliko času. Čili, mezi naše pozice patří i vysoké procento ETF a v rámci diverzifikace ETF je na místě i small... Takže se, prosím, těšíme na Vaše pokračování, jak i trefně poznamenal Staniskav. 😉

   +7
  • @ludekKucera1 zdravím, také se přidávám s prosbou o více analýz a článků o ETF, třeba sektorových. Seriál článků o ETF ??? Určitě by začínajícím investorům, jako jsem já, jistě pomohly. V rámci všude zmiňované diverzifikace, by to byl rozumný vstupní bod pro začátky . Jinak jsem moc rád, že jsem našel Warengo, kde mohu najít spoustu užitečných informací a článků a děkuji, alespoň tímto způsobem, jejich tvůrcům, včetně externích dopisovatelů. Díky moc

   0
  • @Honza69  Zdravím Vás, pane Švejdo, jsem rád, že jste se též připojil do Warenga. Zřejmě proto, že jste úplný nováček, pak pokud máte zájem dát svou reakci/sdělení na vědomí influecerům (autorům článků), pak je třeba označit zejména je (ne mne, co by autora "pouhého komentáře"). Jsem ve Warengu půl roku a jestli Vám mohu doporučit, pak sleduji zejména pana Sochu, Kudláčka a Durčáka, popř. pana Stokláska (makroekonom), kteří jsou hlavními producenty článků. Je možné si je označit (budete dostávat info na "zvoneček" a zajímavé články si pak můžete zakládat i do složky. Kromě toho je možnost již asi 2 měsíce za cca. 1.000,- Kč/ročně zajistit abonenci sobotních článků přímo na Váš email (kdo je předplatitelem má u jména ten černý puntík s grafem, autoři článků pak fialový). Kdybyste cokoliv potřeboval konzultovat, pak mne požádejte o interní vzájemnou korespondenci (Zprávy).

   0
  • @ludekKucera1 Děkuji pane Kučero za info, Warengo sleduji asi 3 měsíce a poprvé jsem reagoval u článku. Chybně však v odpovědi na Vaši reakci. Nicméně mé díky autorům článků se k nim asi i takto dostane. Děkuji za nabídku konzultace. Přeji hezký den. Honza

   0
 • Proč zrovna small cap growth? Tento segment má tendenci zaostávat, zatímco small cap value je za celou outperformance small cap akcií...

  0